Gece Modu

Stefan Zweig, 1881’de Viyana’da doğdu Avusturya, Fransa ve Almanya’da öğrenim gördü. Savaş karşıtı kişiliğiyle dikkat çekti. Nazi baskısı yüzünden birçok ülke ve şehir değiştirmek zorunda kaldı. Bu göçebe yaşamı kitaplarına ve öykülerine yansıdı. Hiçbir yere ait olamama hissi ve Freud hayranlığı birleşince içsel sarsıntılı ve bir o kadar da psikolojik öykü ve romanlar ortaya çıktı.

”-ve oraya inmek tatlı ve bir o kadar da yakıcı bir şuursuzluktu.”

Zweig’in 1920’li yıllarda yazdığı tahmin edilen bu novellanın el yazması ölümünden sonra oldukça geç bir tarihte,1970’lerde gün ışığına çıkarıldı. Ve aşkın sınır tanımazlığı üzerine yazılmış en yoğun, en etkileyici metinler arasında yerini aldı. –novella:Uzun öykü, kısa roman olarak değerlendirilebilecek; hikâye ve noveletteden uzun, romandan kısa olan bir edebî türdür.-

Dev Lotr Testi

”Hem bu dünyada senin sözünden daha güvenilir ne var ki? Ama -ne kadar budalaca,diye düşünebilirsin- öğleden sonra ansızın, hiç ummadığım bir anda, nedenini bilmiyorum,başına bir şey gelmiş olabilir diye anlamsız bir korku nöbetine tutuldum. Sana telgraf çekmek istedim, yanına gelmek istedim ve saatler ilerleyip seni hala göremeyince birbirimizi bir kez daha kaçırırız diye çılgına döndüm. Ama Tanrı’ya şükürler olsun, sonunda gelsin işte..”

Kitap, Ludwig ve patronunun eşi arasındaki ihtiraslı ve gizli aşkı anlatıyor. Baş karakterimiz ve kitabın anlatıcı Ludwig, fakir bir aileden gelmektedir. Tüm geçimini kendi tırnaklarıyla kazıya kazıya sağlamıştır. Genç yaşından beri harçlık çıkarmak için zengin ailelerin çocuklarına mürebbiyelik yapan Ludwig; zengin hayata ve gösterişe önyargılıdır. Kimya öğretimini tamamladıktan sonra Profesörü tarafından özellikle tavsiye edilip kendini Frankfurt am Main’daki büyük fabrikanın tanınmış müdürü ve yönetim kurulu üyesi G.nin yanında bulur. Bu günden sonra hayatı eskisi gibi olmayan Ludwig başarılarına başarı katarak ve fabrikada üst bir mertebeye gelir. Artık patronunun evinde yaşayan Ludwig, patronunun eşine gizliden gizliye büyük bir hayranlık beslemektedir. Bu aşkın karşılıklı olduğunu öğrendikten sonra hayatı daha karmaşık bir hale gelen Ludwig kalbi ve beyni arasında büyük bir ikileme düşecektir.

”Gelgelelim adamın hareketsiz bedeni tek bir adım bile atamıyor, sevgi dolu bakışları kadının varlığının inanılmazlığını tekrar tekrar sarmalıyordu.”

”İlk kez dokuz yılı aşkın bir süre önce karşılaşmışlar, aşılmaz mesafeler yüzünden o zamandan beri ayrı düşmüşlerdi, şimdiyse konuşmadan da olsa yeniden yakın ve birlikte olduklarını artan bir şiddetle hissediyorlardı. Tanrım nasıl uzun gelmiş, nasıl bitmez tükenmez olmuştu bu dokuz yıl, dört bin gün ve şu güne,şu geceye kadar dört bin gece! ”

Kitabın anlatımı, hikayenin sonundan başlayarak, ilk ana doğru gidiyor. Klasik bir Zweig hikayesi olan Geçmişe Yolculuk insan ilişkileri, gizli saklı yaşanan aşklar, Avrupa’nın psikolojik durumu, ekonomik ilişkileri adına oldukça bilgi verici bir kitaptır. Hikayenin devamında 1. Dünya Savaşı konuların gidişatını değiştirecektir. Bu da 1. Dünya Savaşında yaşanan aşklar, insan üzerindeki etkileri adına etkileyici bir anlatımdır.

”Sarsılan bedenleri onlar anlayamadan alevler içinde buluşmuş, sayısız saatlerin ve günlerin bilinçaltındaki susamışlığını ve hasretini sonsuz bir busede kana kana içmişlerdi.”

Aslında dikkat çekilmek istenen ve kitabın temalarından biri de; zaman kavramıdır. Zamanın ve mekanın insana,onun duygularına, kararlarına ne kadar etki ettiğini gözler önüne sermektedir. İnsan yaşadıkça, yaş aldıkça olaylara farklı bakış açılarından bakmaya başlar, eski hırsları yerini, azme, kararlılığa ve sakinliğe bırakır. Aşka olan inancı, isteği,ihtirası eskisi gibi olmayabilir. Ya da insan yoğun duygularını yaşadığı mekanlara döndüğünde üstünden ne kadar zaman geçerse geçsin en son hatırladığı o ana dönecektir. O anki toyluğuna, merakına kapılacaktır. İnsanın bu karmaşık duygularının dili olan Zweig, psikolojik tasvirleriyle ve derin betimlemeleriyle çok başarılı bir yapıt çıkarmıştır.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin