Gece Modu

Söylenti Dergi olarak yeni bir oluşuma imza atıyoruz! Katılmak istersen yukarıdaki resme tıkla; öykü, şiir, deneme, inceleme, çeviri, çizim ve röportajlar ile bize katkı sağla!Arjantinli aktris Barbara Mujica’nın yazdığı “Frida” kitabı Frida’ya biraz farklı bir gözle bakıyor, kız kardeşi Cristina’nın gözünden. Bugüne kadar okuduğunuz tüm Frida kitaplarını unutun, bu kitapta Frida’ya en yakın olan insanlardan birinin ne hissettiğini görüyoruz. Eşi Diego’nun Frida’yı Cristina ile aldatmasına,Frida’nın hep çok ünlü olmasına,Frida’nın belki de hep “en sevilen” olmasına şimdiye kadar Frida’nın bakış açısıyla bakmıştık, peki ya kardeşi ne düşünüyordu acaba? Ona hiç söz hakkı verilmemişti şimdiye kadar, işte bu kurmaca kitapta, söz hakkı Cristina’nın.

Kitap evet, kurmaca;ama bazı temel gerçekler tabi ki de var mesela Frida’nın geçirdiği kaza, evliliği, yaşamının belirli önemli anları, kaynakçaları belirtilmiş biçimde ele alınmış yazar tarafından ancak konuşmalar, Cristina’nın hisleri,düşünceleri tabi ki de tahmin olarak yazılmış ancak bunlar psikolojik açıdan oldukça güçlü tahminler bana kalırsa.

Okurken Cristina’ya bazen kızacaksınız, bazen üzüleceksiniz, belki de acıyacaksınız ama durup düşüneceksiniz, gerçekten, Cristina bu olayda ne hissetti acaba ?

Ablasını hep kıskanmış, bazen nefret etmiş, bazen ondan çok sıkılmış, bazen ona özenmiş ama hep onun yanında olmuş bir kız kardeşi görüyoruz bu kitapta.

Kitabın ilerleyişi oldukça akıcı, Cristina’nın bir doktora anlattıklarını okuyoruz, Frida’nın çocukluğundan ölümüne kadar, her anında Frida’nın ve Cristinanın yanında hissediyorsunuz kendinizi,onlarla büyüyorsunuz adeta, her detayı müthiş bir zekayla kurgulanmış.

Zeplin yayınevinden yayımlanan bu kitap size Frida Kahlo ile ilgili başka bir bakış açısı kazandıracaktır.

“Zavallı Frida, Kabul etmelisiniz ki, harika bir kızdı. Başına onca felaket gelmiş ama o pes etmemiş, mücadelesini sürdürmüştü. Onun acı çektiğini görmek bana da acı veriyordu. Ruhu, bir gayzeri andırıyordu. Onu çok severdim. Beni o kadar kızdırmasına ve çok derinden yaralamasına rağmen onu herkesten çok severdim. Gerçekten.”

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin