Frida Kahlo: Aşk ve Acı – Rauda Jamis |10 Alıntı

  1. “Bedenim beni bırakacak. Oysa ben, o bedenin kurbanı olmuşumdur; biraz asi de olsa bir kurban işte.” (Sayfa 1)

 

2. “Küçük, esmer bir kadındı; çok güzel gözleri ve ince bir ağzı vardı. Doğduğu Oaxaca’nın küçük zillerine benzerdi. Çarşıya çıktığında kemerini güzelce sıkar ve sepetini büyük bir zerafetle taşırdı. Çok sevimli, faal ve akıllıydı. Ne okuma ne yazma bilirdi; tek bildiği, para hesabıydı.” (Sayfa 9)

3. “Yaşamlarına bir anlam vermeyi bilmeyen ve sizinkine zarar vermeye çalışarak daha da alçalan insanların, kendilerine özgüçlerini başkalarını küçük düşürme yoluyla elde edecekleri öğrenilmiş düş gücü ve oyun fukarası bu türden kırıcı davranışları bana dokunmaz oldu…” (Sayfa 57)

 

- Advertisement -

4.”Yaşa,

Ve senin yaşında,

yaşamına eşlik eden güneş, günlerini saymasın

yalnızca aydınlatsın oraları.” (Sayfa 58)

 

5. “Uzakta, Zacalo’nun ardından nehir ışıl ışıldı. Ve ömrümün anları gibi akıyordu. O, beni izliyordu. Sonunda ağladım.” (Sayfa 68)

 

6. “Aşka doğru kayma bilgim dışında gerçekleşti. Tıpkı iki fotoğraf negatifinin kazara üst üste gelmesi gibi.” (Sayfa 69)

 

7. “Ne denli acı çektiğimi düşünemezsin. Her sancıyla birlikte gözlerimden yaşlar boşanıyor.” (Sayfa 90)

 

8. “Her ne pahasına olursa olsun seninle görüşmekten vazgeçemem. Nişanlın olmasam da, sen beni yanıtlamasan da, ben seninle konuşmaya devam edeceğim. (…) Çünkü beni terk ettiğin şu anda, seni her zamankinden çok seviyorum…” (Sayfa 94)

 

9. “Yavrum, senin pahan biçilemezdi: Sen benim gözümde pahası olan her şeyi kendinde birleştirmiştin: Diego’yu, aşkı, yaşamı, iletişimi, insanın kendini feda etmesini. İnsan sevdiklerini korumalı, her şeye karşı, her şeye rağmen koruması gerektiğini bilmeli.”  (Sayfa 171)

 

10. “Kötüyüm, gitgide daha da kötü olacağım ama yavaş yavaş yalnız kalmaya alışıyorum, bu bile bir şeydir, bir avantaj, bir zaferdir.”

 

*Frida Kahlo: Aşk ve Acı – Rauda Jamis, Everest Yayınları

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...