Gece Modu

Bir çocuğun babasına duyduğu derin nefret ve içten içe ona olan kızgınlığını anlatan bu mektuplar, okuyanı kendini sorgulamaya itiyor. Sayfalarca yazılmış, sahibine gönderilmek veya yayımlanmak amacı olmayan, yalnızca; Franz Kafka’nın babası Hermann Kafka’ya duyduğu nefreti konu edinen kitap, adeta Franz Kafka’nın otobiyografisi niteliğini taşıyor benim gözümde.
Ailesiyle olan ilişkilerinin açığa çıktığı bu eserde, Kafka’nın babasına duyduğu nefretin yanı sıra kız kardeşlerine karşı olan tavrını ve annesinin çaresizliğine olan sitemini de görebiliyoruz.

(Hermann- Julie KAFKA)

Küçük yaşlarında babasının adım atışından dahi korkan Kafka’nın, büyümeye başlamasıyla babasının baskısına tahammülünün kalmadığını gördüğümüz eserde, Kafka’nın babasını memnun edememekten ötürü kendisine olan sinirini de okumak mümkün. Şüphesiz bu durum Franz Kafka’nın diğer eserlerine de yansımış ve aile baskısının ön plana çıktığı Dönüşüm adlı eserini meydana getirmiştir. Kafka’nın birçok eserinde baba, ailenin reisi, her şeye gücü yeten ve baskıcı biri olarak tasvir edilmiştir, tıpkı kendi babasının olduğu gibi. Küçük yaşlardan itibaren babasının, Kafka’nın üzerinde yarattığı baskı onun kendi kendini eleştirmesine sebep olmuştur ve Kafka kendinden nefret eden biri haline gelmiştir, bu derin özeleştiri Kafka’nın yaşamına ve eserlerine de yansımıştır.

(Elli- Valli- Ottla KAFKA)

Kafka’nın hayatını, ailesiyle olan ilişkilerini merak ederseniz mektupların bulunduğu eseri okumanızı tavsiye ederim.

 

 

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin