Fotoğraf Tutkunları İçin Film Önerileri

Tüm dünyada hızla yayılarak evlerimize kapanmamıza sebep olan salgın dolayısıyla yaşanan süreç her birimizin hayatında farklı etkilere yol açtı. Dünyaya bir vizör üzerinden şahitlik etmekten haz duyan fotoğraf meraklıları da dahil! Sokaklara çıkıp gönlümüzce fotoğraf çekemediğimiz bu günlerde, fotoğraftan uzak kalmamak adına fotoğraf ve fotoğrafçılık temalı filmleri sizler için derledik. Keyifli seyirler!

 

1. Pecker

Listemizin ilk sırasında John Waters tarafından yazılan ve yönetilen 1998 tarihli Amerikan komedi-drama filmi olan Pecker yer alıyor. Başrollerinde Edward Furlong‘un ve Christina Ricci‘nin rol aldığı film, fotoğrafçılık konusunda oldukça tutkulu olan genç bir çocuğun New York sanat tayfası tarafından keşfedilmesini ve bu sebeple ailesi ve mahallesiyle ilişkisinin bozulmasını anlatıyor. Evde kaldığımız bu günlerde bu maceraya seyirci olabilirsiniz.

- Advertisement -

 

2. Vivan Maier’in Peşinde

Listemizin ikinci sırasında bir belgesel yer alıyor. Bulma Vivian Maier, John Maloof ve Charlie Siskel tarafından yazılıp yönetilen ve yapımcı ve Jeff Garlin tarafından yönetilen, Vivian Maier hakkındaki 2013 yapımlı bu film ünlü fotoğrafçının hayatına ışık tutuyor. Bir çocuk bakıcısı olan Maier, çektiği 100.000’i aşkın fotoğraf ile ölümünden sonra 20. yüzyılın en iyi fotoğrafçıları arasında anılmayı başarıyor. Bu gizemlerle dolu hayatın sinemaya aktarılması bizlere keyifli bir seyir sunuyor.

 

3. The Bang Bang Club

Greg Marinovich ve Joao Silva’nın kitaplarından (anılarından) uyarlama olan, Türkçe adı ile Savaşın Fotoğrafçıları (Bang Bang Club) filmi; akbaba ve kız fotoğrafıyla bilinen Kevin Carter ve Ken Oosterbroek’in birlikte Güney Afrika İç Savaşı’nda fotoğraf çektikleri yılları anlatır. Steven Silver tarafından yazılan ve yönetilen 2010 yapımlı film, savaşa ve savaş fotoğrafçılığına dair gerçekçi ve etkileyici bir seyir sunuyor.

 

4. Fur: Diane Arbus’un Hayali Bir Portresi

Listemizin dördüncü sırasında eserleri insanları intihara sürükleyen, kendisi de bileklerini keserek intihar etmiş olan ünlü fotoğrafçı Diane Arbus‘u anlatan biyografik bir film yer alıyor. Venedik Bienali’nde çalışmaları sergilenen ilk Amerikalı fotoğrafçı olan Diane Arbus, 60’lı yıllarda tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Yönetmen koltuğunda Steven Shainberg’in oturduğu bu film, romantik ögeler de barındırmasıyla bizleri farklı dünyalara götürmeyi başarıyor.

 

5. Tanrı Kent

Tanrı Kent, 2002 Brezilya – Fransa ortak yapımı dramatik suç filmidir. Rio De Janerio’nun suç dolu gecekondu mahallelerinden birinde geçen film bu mahallede yaşayan bir grup çocuğun 1960’lardan başlayarak sonraki 10-15 yıla yayılan uyuşturucu ve suçla örülü öyküsünü anlatır. İngiliz haber ve medya sitesi olan The Guardian tarafından “2003’ün ilk büyük filmi” olarak nitelendirilen filmin oyuncularının o çevrede yetişen, profesyonel olmayan insanlardan oluştuğu bilinmektedir. Suç dolu bir arka sokak gezintisi için keyifle izleyebilirsiniz.

6. Baskı

Listemizin altıncı sırasında senaristliğini ve yönetmenliğini Mark Romanek‘in üstlendiği, 2002 yapımı, psikolojik gerilim türündeki bir ABD filmi yer alıyor. Filmin baş rolünde yer alan Robin Williams‘ın canlandırdığı, bir alışveriş merkezinin fotoğrafçısında çalışan Seymour Parrish‘in hayatının fotoğraf çekmek üzerine kurulu olduğu görülüyor. Seymour, tanımadığı insanları çektiği fotoğraflara ölesiye bağlıdır. Her karenin altında yatan hikayeyi hayal edip bununla mutlu olan Seymour, yıllardır çektiği bir aileye karşı zamanla saplantı geliştirmeye başlar. Bu ilginç senaryosuyla sokaklarda özgürce dolaşıp fotoğraf çekemediğimiz günlerde keyifli vakit geçirmemizi sağlıyor.

7. Ölümsüz Anlar

Listemizin son sırasında yine gerçek bir yaşam öyküsüne dayanan bir film yer alıyor. Film 1900’lerin başında İsveç‘te geçiyor. Jan Troell‘in yedi yıllık bir aradan sonra çektiği ve İsveç’in ‘2009 Oscar adayı’ olan bu şiirsel film, alkolik kocasının davranışlarından bunalan Maria’nın, piyangodan kazandığı fotoğraf makinesini kullanmaya başlamasıyla hayatına farklı bir anlam katması üzerinden şekilleniyor. Sunduğu hayat hikayesiyle ilham kaynağı olan bu filmi izlemenizi öneriyor ve keyifli seyirler diliyoruz!

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Ayşegül Çelik
Ayşegül Çelik
Turnayı gözünden vuranlar bizden değildir. Turnanın kalbinden dem vuranlar, bu tarafa

Must Read

Tezer Özlü – Yaşamın Ucuna Yolculuk

  Bu kitap, yazarın Almanca kaleme aldığı "Auf dem Spur Eines Selbsmords" (Bir İntiharın İzinde) adıyla 1983 Marburg Yazın Ödülü'nü alan metnin Türkçesidir. Bu kitap...