Fizik Üzerine Yedi Kısa Ders – Carlo Rovelli

“Parçacıklar kuantum mekaniğine göre yok olup yeniden ortaya çıkarlar, var olan şeyler hiçbir zaman kararlı bir durumda olmaz; bir etkileşimden diğerine gerçekleşen bir sıçramadan başka bir şey değildirler”

Carlo Rovelli, bu kitapta fizik üzerine yedi kısa ders veriyor ve herkese fiziğin kapılarını açıyor, çünkü bu kitabın dili o kadar yalın ve anlatılan şeyler o kadar büyüleyici ki, fizikle hiç alakanız olmasa bile bu kitabın ilginizi çekeceğinden eminim!

Sırasıyla bu yedi ders: İzafiyet Teorisi, Kuanta, Evren, Parçacıklar, Uzay Tanecikleri, Olasılık Zaman ve Kara Deliklerin Isısı, Biz

Evrene dair bir şeyler bilmek, öğrenmek istiyorsanız ancak bunu detaya girmeden, karmaşık fizik formüllerinde boğulmadan yapmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz.

- Advertisement -

Carlo Rovelli herkesin fizikle ve evrenin büyüsüyle tanışmasını istemiş olmalı ki, böyle bir ders verme gereksinimi duymuş, üstelik başarılı da olmuş çünkü bu kitap 40’tan fazla dile çevrilmiş!

Günümüzde bilime oldukça ilgi duyulmaya başlandı, her şey bilimle bağlantılı, tüm teknoloji bilim odaklı ve dolayısıyla çağa ayak uydurmak için, ruhumuzu bilgiye doyurmak için güzel bir başlangıç kitabı, ilginizi çeken bir ders üzerine daha sonra detaylıca yoğunlaşabilirsiniz üstelik.

Kitabın son dersi, insan, beyin, bilinç üzerine bir ders, Carlo Rovelli insan, evren, evren de insandır demek istemiş olabilir mi acaba? Evren belki de gerçekten içimizdedir.

“Her şey gibi biz de yıldız tozundan yapıldık ve gerek acılar içinde olduğumuzda, gerek gülüp neşe saçtığımızda olabileceğimiz tek şey olmaktan başka bir şey yapmayız: dünyamızın bir parçası olmak.”

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Hilal Yorulmaz
Hilal Yorulmaz
psikoloji, sanat, edebiyat, dizi, bazen spor, bazen de insanlara ilgi duyan yetişkin ama çocuksu bir birey

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...