Fırtına Anı – Bir Oriol Paulo Filmi

Fırtına Anı (Durante La Tormenta), bir bilimkurgu filmi olarak son derece kaliteli bir kurgu içeriyor. Aslında filmin birden fazla konusu var. Cinayet, zaman yolculuğu ve domino etkisi gibi farklı türleri birleştirmiş. Kasvetli havası da korku filmlerini andırıyor.

Başrollerde Adriana Ugarte, Chino Darin ve Javier Gutierrez yer alıyor. Özellikle Adriana Ugarte’nin oyunculuğu oldukça iyiydi. Yan rollerdeki oyuncularda başarılıydı. Ama sanırım en büyük pay filmin yönetmeni ve senaristi Oriol Paulo’ya ait. Çok yönlü bir hikayeyi akıcı şekilde seyirciye sunmayı başarmış.

Hikaye, günümüzde ve 1989’da olmak üzere iki farklı zaman diliminde geçiyor. Bağlantı nadir görülen fırtınanın oluşturduğu bir anomali sebebiyle kuruluyor. Geçmiş ve günümüz arasındaki geçişler başarılı olduğu için farklı zaman çizgileri akıcılığı zedelemiyor.

Konusu

- Advertisement -

Vera ve kocası yeni taşındıkları evin geçmişini yakın bir arkadaşlarından öğrenirler. 27 yıl önce bu evde yaşayan Nico isimli bir çocuk fırtına esnasında araba çarptıktan sonra hayatını kaybetmiştir. Nico’nun ölmeden önce bir cinayete şahit olduğu düşünülmektedir.

Vera, fırtında anında eski bir televizyon ve kamera aracılığıyla bu çocukla bağlantı kurar.Ama geçmişi değiştirmesinin çok ağır sonuçları olacaktır.Uyandığında kendini kızının hiç varolmadığı bir hayatta bulur. Kocasıyla hiç tanışmamış dolasıyla hiç çocuğu olmamıştır. Vera eski hayatına ve kızına geri dönebilmek için yollar aramaya başlar.

Genel Değerlendirme

Konusu acımasız gibi görünse de işleniş tarzı sebebiyle ağır bir film değil. Elbette karakterler çok zor seçimler yapmak durumda kalıyor. Çünkü iki farklı hayat var. Tek sevmediğim kısım, Vera’nın hayatına tesadüflerin çok fazla etki etmesi oldu. Bu tesadüfler olmadan hayatı bambaşka bir şekil alıyor.

Fırtına Anı aynı zamanda gerçeklik üzerine düşünmemizi sağlıyor. Nihayetinde Vera’nın iki hayatı da gerçekti. Değiştirdiği ve değiştirmeden önceki hayatı ikisi de yaşanmıştı. Nihayetinde Vera kızı için seçim yapmak zorunda kaldı.

Film, başından sonuna kadar sürükleyici bir şekilde ilerliyor. Bu yüzden tereddüt etmeden izleyebilirsiniz. Oriol Paulo gerçekten çok etkileyici bir iş ortaya çıkarmış. Aşk, gerilim, gizem hepsini birlikte ustaca işlemiş. Çok karmaşık bir konusu olmasına rağmen güzel bir şekilde final yapmayı da başarmışlar.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...