Gece Modu

 1. “Dikkatli ol oğlum, sürekli tekrarlanan övgüler kesinlikle memnuniyetsizlikle son bulacaktır, aslında birer yergi sayılırlar.” (s.14)

 

 2. “İçinde yaşadığımız zamanlar cennete gitmeye imkan verir mi, emin değilim majesteleri.” (s.15)

 

 3. “Güzel ya da çirkin, majesteleri ,herkese göre değişebilir, bilirsiniz kuzguna yavrusu güzel gelir.” (s.19)

 

 4. “Çünkü hayat plan yapanlara güler, sükunet beklediğimiz yeri şamataya boğar ve bir daha görmeyeceğimizi sandığımız birini aniden karşımıza çıkartır.” (s.27)

 

5. “Geçmiz uçsuz bucaksız, taşlık bir arazidir, kimileri sanki otobandaymış gibi geçip gitmekten hoşlanırken kimileri de sabırla bir taştan ötekine seker, taşı yerden kaldırır çünkü ne olduğunu öğrenmek ister.” (s.28)

 

6. “İyi fikirler de kötü fikirler de aynı dertten mustariptirler, demokritosuun atomları ya da bir sepetteki kirazlar gibi birbirlerine bağlıdır.” (s.34)

 

7. “…ama fil felsefesinin dediği gibi, olmuyorsa olmuyordur.” (s.43)

 

8. “Gökkubbe’nin bizim kaygılarımıza ve arzularımıza kaygısız kaldığı doğru değildir. Gökkubbe bize sürekli işaretler, tavsiyeler gönderir, faydalı öğütlerine kulak asmıyorsak, taraflardan birinin deneyimi, yani ya onunki ya kendimizinki hafızayı zorlamaya değmeyeceğini göstermiştir de ondan, çüünkü hepimizin hafızası öyle ya da böyle zayıftır.” (s.53)

 

9. “Unutmayın, örgütlü bir halk hiçbir zaman yenilmez.” (s.64)

 

10. “Süleyman kim, diye sordu rahip, Filin adı süleyman dedi fil terbiyecisi, Bir hayvana insan adı konmasını uygun bulmadım, hayvanlar insan değildir, insanlar da hayvan değildir, Bundan o kadar da emin olmayın, dedi konuşana illet olmaya başlayan fil terbiyecisi.” (s.65)

 

11. “ Çok tuhaf bir yaratıktır insanoğlu, nice önemsiz nedenle korkunç uykusuzluklar çeker de, savaş arifesinde mışıl mışıl uyur.” (s.69)

 

12. “Çok yazık. Bizi biz yapan hep kusurlarımız, iyi niteliklerimiz değil.” (s.113)

 

13. “İki fil vardır, biri kendisine öğretileni öğrenir, öteki her şeyi bilmezden gelmekte ısrar eder.” (s.119)

 

14. “…ve her şey bitti, bu oyunu bir daha izleyemeyeceğiz, hayat böyledir, oyuncular sahneye girip çıkar, er ya da geç ama her zaman yaptıkları, yapmaları en uygun olan şey ezberlerindeki replikleri tumturaklı bir sesle söylemek ve sahnenin dibindeki kapıdan çıkmaktır” (s.121)

 

15. “İlahi bilgelik başka türlüsünü buyurmuyorsa, evrensel barışa ulaşmanın en iyi koşulu herkesin kendi yerini bilmesi ve orada kalmasıdır.” (s.144)

 

16. “Görmediği hakkında gördüm diye yemin eden, bilmediğini biliyormuş gibi yapan halkın sesi yabana atılamaz, Hiç gerçekleşmemiş mucizelere inanmak da buna dahil mi, diye sordu fil terbiyecisi, En keyiflisi onlardır, hazırlık gerektirirler, ama harcanan çabaya değer.” (s.14)

 

17. “Suçlunun ihbar edilmesinde ve suçlanmasında bir sakınca yoktur elbette, ancak adalet hafifletici nedenleri göz önünde bulundurmak zorundadır.” (s.155)

 

18. “İnsanlık tarihi birbiri ardına tepilen fırsatlardan ibarettir diyen kuşkucular haklıydı. Neyse ki hayal gücünün tükenmez cömertliği sayesinde hataları telafi ediyor, gölleri olabildiğince yeniden dolduruyor, çıkmaz sokaklara geçitler açıyor, anahtarı kayıp ya da hiç olmamış kapılara anahtar uyduruyorduk.” (s.170)

 

19. “Akıl konudan uzaklaştığında, heveslerin ve hezeyanların kanatları çırpmaya başladığında ne kadar yol gittiğimizin farkına varmayız, hele de bizi götüren ayaklar kendimizin değilse.”         (s.174)

 

20. “İyi ilişkiler kurmanın ve mutlu mesut yaşayıp gitmenin yolunun başkalarının hislerine saygı göstermekten geçtiğini bir kez daha gösterdi. Bu da kesin bir kalk ile kalkar mısın arasındaki farktır.” (s.176)

 

 

 

Kırmızı Kedi Yayınları 11.Basım

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin