Fenomen Serinin Dördüncü Filmi Geliyor: Matrix 4

1999 yılında bilimkurgu ve aksiyon türünde serinin ilk filmi olarak çekilen The Matrix, izleyicinin filmin baş karakteri Neo ile Matrix’in hangi gerçekliğin içinde var olduğunu keşfetmeye çalışması üzerine kurgulandı. Rüyalar, gerçekler, kuşkular… Farklı kurgusu ve baş karakterin şüphesi içinde gerçekliğin aranması filmde macera ve merak duygularının bir arada yaşanmasını sağladı. Neo bu süreçte kendini aradı, seçilmiş kişi o muydu?

Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss gibi oyuncuların yer aldığı ve yönetmenliğini Lilly ve Lana Wachowski kardeşlerin üstlendiği filmi ikincisi takip etti: Matrix Reloaded.  Kadrodaki baş karakterler değişmedi ancak Neo’ya ikinci filmde daha çok görev düştü. Artık kendini ve gerçekliği keşfeden Neo, ajanlar  ile büyük bir mücadeleye girişti. Bunun yanı sıra insanların elinde kalan tek şehir olan Zion’a ilerleyen makineler için bir şeyler düşünmesi gerekti. Seçilmiş kişi Neo bazı sırları çözmek için Anahtarcı’ya ulaşmaya çalıştı.

- Advertisement -

Serinin üçüncü filmi olan Matrix Revolutions ise izleyicilerin düşüncelerine yeni soru tohumları yerleştirdi. Kaderi, gerçekliği ve içinde yaşadığımız dünyayı tüm parçaları birleştirerek ve sorular sorup cevap arayarak yeşertmek ve felsefeyi bu film aracılığıyla hissetmek, farklı deneyimlere ve dolayısıyla farklı eleştirilere yol açtı. Film, aksiyonu bolca içeriyordu. Neo’nun hem makinelere hem de Ajan Smith’e karşı verdiği mücadele bunu doğrular nitelikteydi. Ancak Neo’nun araf adındaki hapsolduğu yerden kurtulmak gibi bir önceliği vardı.

Şimdi ise üç filmin ardından yeniden Keanu Reeves’in başrol oynayacağını bildiğimiz dördüncü film için çekimler başladı. Filmin setinden ilk görüntüler geldikçe yeni filmde bir imaj değişikliği olduğu netleşti. İlk üç filmde marjinal tarzı ile dikkat çeken Neo, siyah deri kıyafetleri ve güneş gözlüğünden oluşan imajıyla akıllara kazınmıştı. Ancak dördüncü filmde Neo, John Wick filmindekine benzer bir saç modeli ile karşımızda olacak, ayrıca giyim tarzı da tamamen farklı olacağa benziyor. Gündelik giyim tarzını yansıtan bir imaja sahip olacağı sette çekilen görüntülerden anlaşılıyor.

Kadroya dahil olan isimler arasında Carrie-Anne Moss ve Jada Pinkett Smith’in ve popüler dizi How I Met Your Mother ile sevilen bir karakter yaratan Neil Patrick Harris’in yanı sıra  Jonathan Groff, Yahya Abdul-Mateen II, Priyanka Chopra gibi isimlerin de olacağı bilgimiz dahilinde.

Çekimleri San Francisco’da yapılan dördüncü filmin içeriğinin hangi noktaya odaklanacağı tam olarak bilinmese de Neo’nun gençliğine odaklanabileceği konuşuluyor. Filmin yönetmenliğini Lana Wachowski üstlenecek. Film 21 Mayıs 2021 tarihinde sevenleri ile buluşacak. Bu tarih oyuncu Keanu Reeves için oldukça önemli olacağa benziyor çünkü,  John Wich: Chapter 4 filmi de aynı tarihte vizyona girecek. Dikkat çekici bir durumu üzerinde taşıyan bu tarih geldiğinde filmlerin başarısının birbiri ile ne ölçüde yarışacağı da merak konusu olmuş durumda. Beklenen tarih geldiğinde sinemada buluşmak ve sorularımıza yanıt bulmak üzere…

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...