Felsefe ve Daha Fazlası

Bizim dışımızda gerçek bir dünya var mı ? Zihniniz bedeninizden farklı mıdır ?

Bu sorular ve daha nicesi Nigel Warburton’un Felsefeye Giriş kitabının içerisinde.Benim çok sevdiğim bir yazar olan ve kendini esprili bir dil kullanarak ”Modern Filozof”olarak tanıtan Nigel Warburton, Open University’de felsefe okutuyor ve Felsefe Okuma Rehberi ve Felsefenin Kısa Tarihi ve diğer kitaplarının da yazarı.

http://”Var%20olmak%20hiç%20bu%20kadar%20eğlenceli%20olmamıştı”

                                 ”Var olmak hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı”

Nigel Warburton’un Felsefeye Giriş kitabı sizi ilk olarak giriş kısmında Neden felsefe çalışmalı? Felsefe zor mudur? ve diğer birkaç sorunun yazar tarafından cevaplandırılarak bilgilendirici, kitaba ve felsefeye hazır hale getiriyor. Kitap 8 bölümden oluşuyor: Tanrı, Doğru ve Yanlış, Hayvanlar, Zihin, Siyaset, Bilim ve Sanat. Klasik bir felsefeye giriş kitabı olarak felsefenin disiplinleri ve tarihsel süreçlerinden bahsetmiyor; daha yüzeysel gibi gözüken ancak okuyanı konu başlıklarının içinde bulundurduğu argümanlar ve karşı argümanlardan başlayarak bizleri konular hakkında düşünmeye ve derinlemesine araştırmaya yöneltiyor ve 8 farklı konuda, başarılı bir şekilde fikirleri analiz ediyor modern filozofumuz.

- Advertisement -

Yazarın kitabında argümanları kullanmasının sebebi, okuyucuya felsefe etkinliğinde güzel bir temel sağladıktan sonra argümanlar karşısında kendisininde  konular hakkında düşünmesini, arkadaşları ile tartışmasını ve kendisininde felsefe yaparak ve üreterek karşı argümanlar, makaleler üretmesini istiyor.

Bu kitabın en önemli özelliği ise sizi fantastik bir derecede felsefeye karşı merak uyandırması ve sürdürebilir bir şekilde teşvik etmesidir.

”İdeal bir okur bu kitaba;eleştirel,sık sık argümanları sorgulayan ve karşı-argümanları düşünür nitelikte bir okuma gerçekleştirmelidir.Bu kitapta yapmaya çalıştığım,düşünceye bir alternatif sunmak değil,onu harekete geçirici uyarıyı sağlamaktır.Eğer eleştirel bir okuma yaparsanız,şüphesiz uzlaşmadığınız birçok yer bulacak ve ilerledikçe kendi inançlarınızı açıklığa kavuşturmuş olacaksınız”(Nigel Warburton-Felsefeye Giriş sayfa:23)

Felsefeyi merak edenlere ve iyi başlangıç yapmak isteyenlere tavsiye edebilirim.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Dostluğun Mektupları: Tezer Özlü’den Leyla Erbil’e Mektuplar

'Tezer Özlü ile iki konuda birbirimize söz vermiştik. İlki, evlilik kurumunu, kocaları, daha çok eşlerimizi anlatacak birer roman yazmaktı. İkinci sözümüz ise, mektuplarımızı yayımlamaktı.'  ...