Gece Modu

Söylenti Dergi olarak yeni bir oluşuma imza atıyoruz! Katılmak istersen yukarıdaki resme tıkla; öykü, şiir, deneme, inceleme, çeviri, çizim ve röportajlar ile bize katkı sağla!Ray Bradbury‘in ilk defa 1953 yılında basılan Fahrenheit 451 kitabı, Baskıcı bir gelecek toplumunun anlatıldığı bu kitap aynı zamanda distopya olarak da sınıflandırılabilir. 

 1. Bir kadın kitaplar uğruna yanabiliyorsa, kitapların içinde bir şeyler olmalı..
 2. İyi yazarlar genellikle hayatın gerçeklerine dokunurlardı. Bu bakımdan kitaplardan neden bu kadar nefret edildiğini, korkulduğunu anlıyor musunuz? Hayatın gerçek yönlerini veriyorlar.
 3.  “Demek yürüyorsunuz?” dedi polis memuru, “Sadece yürüyor musunuz?”
  Başımla onaylayarak açık gerçeği hazmetmesini bekledim.
  “Pekala,” dedi polis memuru, “Bir daha yapmayın!”
 4.  Kitaplar, aptal olduğumuzu bize hatırlatmak için var.
 5. “Kendini riske atıyorsun.”
  “Bu da ölmenin iyi yanlarından biri; eğer kaybedecek bir şeyin yoksa, istediğin riske girebilirsin.”
 6.  “Kısa bir süredir korkmuyorum, belki de bunun nedeni sonunda doğru şeyi yapmakta olduğumdur.”
 7.  Ve kitapları düşündüm. İlk kez anladım ki bütün kitapların arkasında bir insan vardı. Her birini bir insan düşünüp yaratmıştı. Bir insan onları kâğıda dökmek için günlerini veriyordu.
 8.  “İnsanlar hiçbir şey konuşmuyorlar. Çoğunlukla, arabaların, elbiselerin ve yüzme havuzlarının isimlerini sayıyorlar ve ne kadar harika olduklarını söylüyorlar. Hiç kimse diğerlerinden farklı bir şey söylemiyor.”
 9.  Kendimize telkin etmemiz gereken en önemli şey bizim önemli olmadığımızdı. Bilgiçlik taslamamalı ve kendimizi dünyanın diğer insanlarından üstün görmemeliydik.
 10.  Bir adama birkaç dize şiir ver, sonunda kendini yaratılmışların efendisi sansın.
 11. Belki kitaplar bizi mağaradan çıkarabilir. Belki hep aynı, lanet olası, çılgınca hataları yapmaktan alıkoyabilirler bizi!
 12. “Artık kimse dinlemiyor. Duvarlarla konuşamıyorum, çünkü bana bağırıyorlar. Karımla konuşamıyorum; duvarları dinliyor.”
 13. Kitapları ‘bir dakika durun ‘ diye kapatabilirsin.
  Fakat TV bulunduğu odaya bir tohum ektikten sonra, onun sizi kavrayan pençesinden kendisini kurtaran olmuş mu?

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin