F. Scott Fitzgerald’ın 44 Yıllık Yaşamını Etkileyen 6 Kitap

Dünya çapında “Muhteşem Gatsby” ile ünlenen “Müşfikti Gece” ve “Son Patron” gibi başeserlerin de sahibi olan F. Scott Fitzgerald, Henry James ve J. D. Salinger’in en çok etkilendiği yazarların başında geliyor. Elbette bu durum tesadüf değil; zira Fitzgerald’ın 29’unda tamamladığı “Muhteşem Gatsby”, bugün halan en çok satanlar listesinin baş sıralarında yer alıyor. Peki herkesi etkileyen bu kitabın yazarın hayatına etki edenler kimler? Fitzgerald’ın 22 kitaptan oluşan ve edebiyat severlere bir nevi yol gösterici olan bu listeden 6 kitabı sizin için seçtik.

Stendhal – Kırmızı ve Siyah 

- Advertisement -

Fransız yazar Stendhal, “Parma Manastırı” ile birlikte başyapıtı sayılan “Kırmızı ve Siyah”ı (Le Rouge et le Noir) Fitzgerald doğmadan tam 66 sene evvel yayımladı. Julien Sorel’in tutku ve ihtirasları üzerinden dönemin Fransa’sını yansıtan Stendhal’ın bu romanı; Bertan Onaran, Şerif Hulusi, Cemal Bali Akal gibi kıymetli çevirmenler tarafından dilimize aktarıldı.

William Faulkner – Kutsal Sığınak

Amerikan Edebiyatı’nın güçlü ismi William Faulkner’in rahatsız edici romanı “Sanctuary”, bilinç akışı tekniğiyle yazıldı. Edebiyata ilk adımını 27 yaşında yayımladığı şiir kitabıyla atan yazarın maddiyat için tamamladığı bu romanı, dilimize “Barınak”, “Sığınak”, “Kutsal Sığınak” gibi isimlerle çevrildi.

Theodore Dreiser – Kız Kardeşim Carrie

Fitzgerald’ın vazgeçilmez kitapları arasında yer alan “Sister Carrie”, tıpkı “Kırmızı ve Siyah” gibi dönemini yansıtan bir roman. Alman yayımcıların basmayı reddettiği romanı İngiliz yayımcılara gönderen Dreiser’in, “Eleştirmenler kitabımı anlamadı” dediği “Kız Kardeşim Carrie”, 1952 senesinde yönetmen William Wyler tarafından “Carrie” adıyla sinemaya uyarlandı ve iki dalda Oscar’a aday gösterildi.

Marcel Proust – Swannlar’ın Tarafı

Dile kolay; tam 7 ciltlik dev bir eser olan “Kayıp Zamanın İzinde” (A la recherche du temps), pek çok yazar gibi Fitzgerald’ın da yaşamını derinden etkilemiş. Fransız Edebiyatı’nın en uzun soluklu işlerinden birini yazan Marcel Proust’un “Du côté de chez Swann” (Swannlar’ın Tarafı) ile başlayan romanı için Fitzgerald, “Okuduğum en iyi Fransız romanı” demiş.

Katherine Mansfield – Bahçe Partisi

19’unda, Yeni Zelanda’yı bırakıp İngiltere’ye yerleşen ve 34 yaşında yakalandığı tüberkülozdan hayatını kaybeden Katherine Mansfield, 15 öyküden oluşan “The Garden Party”i (Bahçe Partisi) ölümünden bir yıl önce; 1922 yılında yayımladı. Fitzgerald’ın 26 yaşındayken okuyup başucundan ayırmadığı, çoğu yaşam ve ölüm temalı bu öyküler, dilimize Şadan Karadeniz tarafından çevrildi.

Guy de Maupassant – Bütün Öyküleri

Annesinin yakında dostu olan Gustave Faubert’in yazın hayatını önemli ölçüde etkilediğini belirten Guy de Maupassant, yaşamının son dönemlerini mental problemlerle geçirdi ve 43 yaşında hayata veda etti. Fransız yazar, bu kısa yaşamına onlarca öykü sığdırdı ve başta Fransa olmak üzere dünya çapında en çok okunan öykücülerden biri oldu. Yazarın bir araya getirilip farklı düzenlemelerle basılan öyküleri için Fitzgerald’ın sarf ettiği “Hayatımın her döneminde bana yön verdi” cümlesi, Fitzgerald doğmadan 3 sene önce ölen Maupassant’ı hatmetmek için yeterli bir sebep olsa gerek.

Bu listeyi hazırlarken yararlandığım kaynak.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Filme Uyarlanan 10 Gerçek Hayat Hikayesi

Çoğu zaman vakit öldürmek için film izleriz ama bazıları bizi fazlasıyla etkiler hatta bir şeyler öğretir. Bu listedeki biyografik filmlerin bazılarından bir şeyler öğreneceğiz...