Gece Modu

Söylenti Dergi olarak yeni bir oluşuma imza atıyoruz! Katılmak istersen yukarıdaki resme tıkla; öykü, şiir, deneme, inceleme, çeviri, çizim ve röportajlar ile bize katkı sağla!Günümüzde fazla adı duyulmasa da, ya da astronomi ile gündemde olsa da “Nebula” adını işitmişizdir. Nebulalar çoğu zaman mizahi anlamda kullanılsa da aslında üzerinde durulması gereken bir yapı harikasıdır.

 

Nedir Nebula?

 

Nebula, uzayda bulunan ve geniş alanlara yayılmış olan gazlar, toz, hidrojen, helyum ve diğer iyonize gazlardan oluşan bulutsu yapıdır. Eskiden “Nebula” kavramı başka gök cisimleri için de kullanılırken, bilimin ışığında sadece bulutsular için kullanılmaya başlanmıştır. Bunda şüphesiz astronomini ilerlemesinin de payı vardır. Örneğin andromeda galaksisine andromeda nebulası denirdi. Daha sonra 20.yy’da Vesto Slipher, Edwin Hubble ve diğerleri tarafından galaksilerin gerçek doğası keşfedilene kadar. Hubble’ın adı daha sonra uzay teleskopuna da verlecektir. Yıldızlar arasında bulunan boşluklarda yer alan ve yıldızların yaydığı ışık enerjisi ile görünür hale gelen yoğun gaz ve toz bulutları, gök adaların temel bileşenidir.

Nebula oluşmadan önce bir yıldızdır, kara delikler ise bu yıldızın çökmesiyle oluşur. Çökmeden çıkan gaz bulutları nebula adını taşırlar.

Nebulaya neden sanat eseri deniyor?

Nebula denen bulutsunun şekli itibari ile adeta bir pırlantaya benzemesi sonucunda o, evrenin yarattığı sanat olarak nitelenmiştir. Şekillerde görüldüğü gibi size yoğun parlak taşları anımsatabilirler. Hatta ve hatta nebulaların kedigözüne benzeyen şekli bile vardır ki nebula çeşitlerine de adını vermiştir. En dikkat çekici nebula “Thor’un Miğferi” adını taşır. Bu ona şekli itibari ile verilmiştir. Nebulanın yani yıldız tozlarının yakın görüntüleri Hubble Uzay Teleskopu ile çekilmektedir. Yarım ışık yılından daha fazla geniştir.

Bu arada, gözlerini dikip Kedi Gözü’nü iyice irdeleyen gökbilimciler, bundan yaklaşık beş milyar yıl sonra evrimin de gezegenimsi bulutsu aşamasına girecek olan güneşimizin de kaderini gözlemliyor olabilirler. Nebulanın çeşitlerinin hepsinin aynı zamanda kodları da vardır.

Günümüzde insanoğlunun nebulalardan geldiğine dair söylentiler vardır. Evrenin, dünyanın ve diğer gezegenlerin bir toz bileşimi olup olmadığı tartışmalıdır. Ancak taşların savaşından sağ çıkan insan türü için tek bir slogan vardır;

“Hepimiz yıldız tozuyuz.”

 

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin