Kültür - SanatDijital SanatEvde Sanat: İçimiz Sanata, Sanat Eve Sığar!

Evde Sanat: İçimiz Sanata, Sanat Eve Sığar!

-

Her ne kadar sağlıkla devam ettirebilmek adına yaşamlarımızı evlerimize sığdırmaya çalışıyorsak da birçoğumuz için bu hiç de kolay olmuyor. Şartları zorlayan süreç sınırları da zorluyor. Baharın gelmesiyle beraber içimize sığmayan duygularla birlikte evlerimize sığmaya çalışırken, ruh sağlığımızı da koruyabilmek adına sevdiğimiz ve keyif aldığımız aktivite ve etkinlikleri evdeyken de yapma şansını yaratabilmek için herkes elinden geleni yapıyor. Ülkemiz salgını ilan ettikten kısa bir süre sonra hemen hemen hepimiz kendi payımıza düşeni yapmak üzere harekete geçtik. Bu anlamda sanatseverler için önemli bir adım da çok geçmeden müze ve galerilerden  gelmişti. Birçok müze ve sanat galerisi önemli sergi ve koleksiyonlarından bazılarını çevrim içi ziyarete açtığını duyurmuştu. Bu kapsamda sona eren etkinliklerin yanı sıra  halihazırda devam eden ve bitmek üzere olan etkinlikler de var. Gözden kaçıran sanatseverlerin ziyaret şansını da kaçırmamaları için bir kez daha hatırlatmak istedik.

İşte onlardan bazıları:

 • Pera Müzesi Koleksiyonu

Seçili koleksiyonlarını ve süreli sergilerinin bir bölümünü Google Arts & Culture üzerinden keşfetme imkanı tanıyan platform, ziyaretçilere Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar ve Osman Hamdi Bey sergilerini 360 derecelik görüntülerle gezme fırsatı sunarken, Pera Müzesi’nin koleksiyon sergileri İmparatorluktan Portreler, Düşlerin Kenti: İstanbul ve Kahve Molası’nın yanı sıra; graffiti üzerine kapsamlı sergilerden biri olan Duvarların Dili ile, çocukların Pera Öğrenme atölyelerinde ürettiği renkli çalışmaları bir araya getiren Yaz Yaz Yaz sergileri de ziyaret edilen sergiler arasında yer alıyor.

Ayrıca müzenin Youtube kanalı üzerinden de sergiler üzerine söyleşiler, atölye çalışmaları, röportajlar ve Pera Öğrenme Programları kapsamındaki video gösterimleri izlenebiliyor.

Pera Müzesi – Kahve Molası

 • Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu 

Borusan Contemporary, çağdaş sanatçı Mika Tajima’nın Margot Norton’ın küratörlüğünde hazırlanan Esir başlıklı sergisiyle beraber, şiir ile medya sanatını birlikte ele alan Üvercinka sergisine yer veriyor. Google Arts & Culture sayfası üzerinden erişebileceğiniz platformda ayrıca Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Seçkiler ve kolektif oluşum Universal Everything’in insan formuna duyduğu ilgiyi, bireyin karakteristik özellikleri ve daha büyük bir yapı olan kolektifin parçası olarak davranışlarımız üzerinden incelediği Akışkan Bedenler isimli geçmiş dönem sergileri de çevrim içi izlenebiliyor.

Mika Tajima – Esir

Ayrıca aralarında Bedri Baykam, Ola Kolehmainen, Ellen Kooi, Miru Kim gibi isimlerin de yer aldığı koleksiyonda, sanatçıların çalışmalarından bir seçkiye de yer veriliyor.

Borusan Contemporary, 15 Nisan Dünya Sanat Günü vesilesiyle zamanımızın en önemli ve saygı duyulan sanatçılarından biri olan Bill Viola: Geçici sergisini de çevrim içi erişime açmış bulunuyor. Sergi ayrıca sanatçının İstanbul’daki ilk büyük çaplı sergisi.

Son ziyaret tarihi ise 13 Eylül 2020.

 • Sakıp Sabancı Müzesi Koleksiyonu

Ziyaretçiler müzenin daimi koleksiyonlarından olan eserlerin görselleri ve detaylı bilgilerinin yanı sıra, yine bu koleksiyonlar üzerinden hazırlanan çevrim içi sergilere ulaşabiliyor. Google Arts & Culture üzerinden erişebilecekleriniz arasında Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu ile Resim Koleksiyonu çevrim içi sergileri de yer alıyor. Abidin Dino’nun hayatı ile sinema ve sahne tasarım çalışmalarını konu alan Abidin Dino Arşivi’nden eser ve dokümanlarla hazırlanan çevrim içi sergiler de ziyaret edebilecekleriniz arasında. Ayrıca Sakıp Sabancı Müzesi’nin dijital platformu üzerinden, Google Street View aracılığıyla müze 360 derece açıyla görüntülenerek izlenebiliyor.

Müzenin YouTube kanalı üzerinden ise yine Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’nu ile Avni Lifij’in Çağının Yenisi başlıklı sergisinin de içerisinde yer aldığı bir sergi seçkisi de 360 derece açıyla gezilebiliniyor. Ziyaretçiler, çeşitli performans gösterimlerini, konferans ve sunumları da içeren videolarla birlikte, geçmiş sergiler hakkında düzenlenmiş söyleşileri de bu platform üzerinden izleyebiliyor.

 • İstanbul Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu  

Koleksiyonunda yer alan 24 sanatçının 30 çalışmasının bulunduğu bir seçkiyi Google Arts & Culture üzerinden ziyarete açan müzelerden biri de İstanbul Modern.

Müze, web sitesi üzerinden de 2015-2018 yılları arasında gerçekleşen Sanatçı ve Zamanı adlı koleksiyon sergisini de sanal gezintiye açtı. 109 sanatçının 193 çalışmasına yer veren sergi, sanatçının zamanı ile toplumun, kültürün, doğanın ve evrenin zamanı arasında kurulan bağa dair bir düşünce alanı öneriyor.

İstanbul Modern – Sanatçı ve Zamanı

İstanbul Modern’in Youtube kanalı da Müzeler Konuşuyor, Yönetmenlerle Buluşma gibi konuşma serileriyle birlikte, Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar programındaki sanatçı konuşmalarına, müzenin koleksiyon sergilerinden Geçmiş ve Gelecek’te yer alan sanatçıların açıklamalarına ve yine koleksiyon sergilerden Şimdinin Peşinde’de yer alan çalışmaların küratörler tarafından aktarıldığı videolara da yer veriyor.

 • Evin Sanat Galerisi / Cansen Ercan 

Evin Sanat Galerisi, Cansen Ercan’ın güncel sergilerinden bir seçkiyi kendi dijital platformu üzerinden erişime açıyor. Kompozisyonlarında hikayesel, izleksel unsurları kendine saklayan ve izleyenlere özgür bir görme alanı sunan Cansen Ercan, bu sergisinde peyzajlarının, portrelerinin yanı sıra figürlü kompozisyonlarına da yer verirken, sergisinde kullandığı gri skala, dilinin önemli bir unsuru olarak görülüyor. Konuyu resme bahane eden sanatçı, nesneyi görmezden gelmek yerine, resmin diğer unsurlarının içinde harmanlayarak kurduğu düzene fonksiyonelleştiriyor. Son ziyaret tarihi ise 21 Nisan 2020.

 • SALT / Modern Denemeler – Salon

SALT’ın, Türkiye’nin modernleşme sürecini farklı yönleriyle ele alan Modern Denemeler serisinde yer verilen SALON, nesneye ve nesnenin ortamına dair bir programdır. Araştırma, tarih yazımında önceliği Cumhuriyet’in ilk yıllarına kaptırmış 1960’lar Ankara’sından, yalın ve özenli bir gerçek mekândan yola çıkar, döneme özgü biricik tasarım örneklerinin kesişiminde gelişir. Türkiye’de müzik ortamına eğitimcilikleri ve üretimleriyle katkı sunmuş besteci Ulvi Cemal Erkin ve piyanist Ferhunde Erkin çiftinin Yeşiltepe Blokları’ndaki evine odaklı içerik, Metehan Özcan’ın fotoğrafları aracılığıyla Google Arts & Culture üzerinden incelemeye açık.

SALT – Modern Denemeler / Salon

 • Dirimart / Fahrelnissa Zeid – Üç Kişilik Oyun

Dirimart, Türkiye modernizminin önde gelen isimlerinden biri olan İstanbul doğumlu Fahrelnissa Zeid’ın farklı dönemlerini temsil eden portrelerini, 3D teknolojisiyle sanal bir platform üzerinden ziyarete açıyor. Fahrelnissa Zeid’in Üç Kişilik Oyun adlı kişisel sergisi sanatçının gençliğinde yapmaya başladığı ve 1975’te Amman’a taşındıktan sonra hayatının son döneminde ağırlık verdiği portrelerinden bir seçki sunarken, sanatçının ailesini, arkadaşlarını, öğrencilerini resmettiği portrelerin açıklamaları da yayınlanan online katalogla izleyicilere sunuluyor.

Dirimart- Fahrelnissa Zeid / Üç Kişilik Oyun

Ayrıca Dirimart’ın YouTube platformu üzerinden de sanatçının Paris’teki galericisi, yakın dostu Dina Vierny’nin oğlu Olivier Lorquin’in çektiği Fahrelnissa Zeid à Paris 1949-1975 başlıklı belgesel izlenebiliyor.

Serginin son ziyaret tarisi ise 31 Mayıs 2020.

 • Galerist / Rasim Aksan – Neo

Galerist, Rasim Aksan’ın dördüncü kişisel sergisi Neo’yu web sitesi üzerinden erişime açtı. Geçtiğimiz on beş yıllık üretiminde ağırlıklı olarak içinde yaşadığımız dünya ve bununla uyumsuz sanal görseller dünyası arasındaki çatışma ve gürültünün toplum üzerindeki etkilerini inceleyen Aksan’ın üretimi, günümüzde insan bedenine yöneltilmiş estetik beklentiler ve kurgusal algılara odaklanıyor. Sanatçı, Neo’da hiper gerçekçi kalemi ve akrilik airbrush tekniği ile daima maruz kaldığımız değişken ve tutarsız görsel bombardımanı merkeze alıyor. Aksan’ın bilimsel bir titizlikle araştırarak internetten derlediği imgeler, zamansız ve sürreal bir düzlemde bir araya gelerek, önceden belirlenmiş ahlaki kodlar ile çağımız toplumunun voyörist kültürü arasındaki çatışmaya dikkatimizi çekiyor. Ancak acele edin derim zira sergiyi ziyaret için pek fazla vaktimiz yok, son ziyaret tarihi 21 Nisan 2020.

 • Pg Art Gallery / Ayla Turan – Tehlikeli Oyunlar

Pg Art Gallery, Ayla Turan’ın Tehlikeli Oyunlar adlı kişisel sergisini web sitesi üzerinden 21 Mart itibariyle çevrimiçi olarak erişime açmış bulunmakta. Pg Art Gallery’nin YouTube kanalı aracılığıyla da Ayla Turan’ın sergiyle ilgili açıklamalarına erişebilirsiniz. Sanatçının yeni dönem heykellerine yer veren Tehlikeli Oyunlar; dünyanın en karanlık ve acıklı, en kabul edilemez meselelerini, çocuksu bir gözün naif ama keskin merceğinden, gerçekçi ve adil filtrelerinden geçirerek ele alıp eleştiriyor ve çözüm önermelerinde bulunuyor. Bugüne dek elle tutulan materyallerle ve üç boyutlu bir uzayla sınırlı çalışan sanatçı, bu sergideki yapıtlarıyla sanal olan ve bununla desteklenmiş gerçek dünyayı keşfetmeye başlıyor.

‘Tehlikeli Oyunlar’ Ayla Turan’ın sanatsal evrim sürecinde yeni ve önemli bir aşamanın başlangıç noktasıdır. Sizler de bu serginin şirin dünyasında dolaşırken günümüzün uygarlık sorunlarının tümünü bütün ağırlığıyla izleyebilirsiniz.

 • Ferda Art Platform / May Parlar – Collective Solitude

İstanbul doğumlu ve Berlin merkezli multidisipliner (çok branşlı) bir sanatçı olan May Parlar’ın disiplinler arası yeni işlerinin yer aldığı kişisel sergisi Collective Solitude’u, normal şartlarda 5 Mayıs tarihinden itibaren Nişantaşı’ndaki galerisinde ziyarete açacak olan Ferda Art Platform, yaşanan salgın sebebiyle değişen şartlar doğrultusunda sergiyi çevrim içi erişime açmış bulunmakta.

Ferda Art Platform – May Parlar / Collective Solitude

 • Arter / Evdeçal – Arter Koleksiyonundan Bir Seçki

Çevrim içi video seçkisiyle sanatseverlerle buluşmaya hazırlananlardan bir diğeri de Arter. Evdeçal başlıklı seçki, farklı icra yöntemleri aracılığıyla sesle ve müzikle bağlar kuran Arter Koleksiyonu’ndan sekiz videoyu bir araya getiriyor. Bu süreçte evde izlenmek üzere seçilen videolar, sanatseverlere sesin farklı işlev ve görevlerini hatırlatıyor. Seçki kapsamında Nevin aladağ, Ali Mahmut Demirel, Cevdet Erek, Ayşe Erkmen, Annika Kahrs, Mikhail Karikis & Uriel Orlow, Sophia Pompery ve Sarkis’in işleri Arter’in internet sitesi üzerinden izleyicilerle buluşuyor. İzlemek isteyenler için son tarih ise 15 Mayıs 2020.

 

 

 

- Podcast -

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Son Yazılar

[PODCAST] Rönesans Ressamları #2- Michelangelo

Eğer yukarıdaki bağlantıdan podcastimiz açılmıyorsa buradan dinleyebilirsiniz.Bu podcastimizde Michelangelo hakkında bilinen - bilinmeyen birçok konuya değindik. Rönesans Ressamları serimiz...

Karantina Sürecinde Okuyabileceğiniz Kitaplar

Bu yazımızda hazır karantinadayken, her biri farkı tür olan ve hemen bitebilecek kitapları listeledik. İyi okumalar! 1- Normal İnsanlarYazarı Sally...

Toplumun Tekinsizliğinden Doğan Kitap: Müge Koçak, Yankı

"Toplum olarak yaralıydık sanırım. Amaçsızlığmız sürekli birilerinin yarasına dokunuyor gibiydi. Kimse bizim hiçbir fikre bağlı olmaksızın sırf şaklabanlık olsun...

Ihlamur Günlükleri – Başak Buğday | 20 Alıntı

“Bir şiir, öykü ya da roman okurken "işte aynen böyle  hissediyorum", "sanki ben yazmışım gibi" deyip altını çizdiğiniz tüm...
- Reklam -

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar – 23 Alıntı

Nietzsche'nin ilk akıl hocası olan Schopenhauer, Alman felsefesinin de ilk düşünürlerindendir. Felsefesi, rasyonalizmin temele oturtulduğu felsefe tarihine yeni bir bakış...

Gelincik: Netflix’ten 90’lı Yıllara Bir Bakış

Yönetmenliğini Orçun Benli’nin yaptığı ve başrollerinde Ahmet Mümtaz Taylan ile Kaan Yıldırım’ı gördüğümüz Gelincik filmi, 90’lı yıllarda gerçekleşen faili...

2021 Brit Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Britanya'nın en prestijli müzik ödüllerinden biri olarak gösterilen Brit Ödülleri 41.kez sahiplerini buldu!Ödüller, her sene olduğu gibi bu sene...

Elçiler: Kuzey Rönesansı’nda Dünyevi Olmayan Bir Gizem

Kuzey Rönesansı'nın en önemli isimlerinden biri Hans Holbein'ın 1533 yılında yaptığı Elçiler (The Ambassadors) eseri, yaşadığımız dünyaya ve inanılan...