Ertelenen İstanbul Film Festivali’nin Ödüllü Filmlerini Ücretsiz İzlemek İster Misiniz?

İstanbul Film Festivali’nin müptelası olanlar için Mubi iş birliği ile özel bir gösteri takvimi yapıldı. 20 Mayıs tarihine kadar bu uygulama üzerinden festivalde ödül almış olan filmlere ulaşabileceksiniz. Normal şartlar altında  İKSV tarafından gerçekleştirilen bu yıllara yayılmış festivaldeki filmlerin biletini bulmak için bile çokça çaba harcamak gerekirdi. Şimdi ise mevcut durumlara iyi açıdan bakıldığında ödüllü filmler size geldi. İşte o filmler:

Tony Manero

 

Yönetmen Pablo Larrain’in ülkesi Şili’deki diktatörlük yıllarını anlattığı Pinochet Üçlemesi’nin ilk filmi. Cumartesi Gecesi Ateşi filminde John Travolta’nın canlandırdığı Tony Manero karakterini saplantı haline getiren 50’li yaşlardaki Raul’u izliyoruz. Kaybetmenin, zulmün psikolojik bir hiciv ile sunulduğu film daha giriş sahnesinde sizi içine alıyor.

- Advertisement -

(9 Mayıs’a kadar ücretsiz izleyebilirsiniz.)

IMDb: 6.8

 

Körlük

Eskil Vogt’un ilk uzun metrajlı filmi olan Körlük, görme yetisini henüz kaybetmiş bir kadının dünyasını sunuyor bizlere. Görmek gerçekten fiziksel bir eylem mi? Onun anıları şüphelerini mi körüklüyor yoksa  körlük tam da böyle mi görünüyor? Bu fantezi balonu sizi farklılaştıracak.

(10 Mayıs’a kadar ücretsiz izleyebilirsiniz. )

IMDb: 6.9

 

Faydalı Hayat

Sinemaya dair bir aşk mektubu… Hayatı baştan başa filmlerle dolu bir sinema salonu çalışanı olan ve hala anne babasıyla oturan Jorge’un, 25 yılı aşkın bir süredir çalıştığı sinemanın kapanmasından sonra yeni bir hayata uyum sağlamaya çalışması anlatılıyor.

(11 Mayıs’a kadar ücretsiz izleyebilirsiniz.)

IMDb: 6.4

 

Oslo, 31 Ağustos

”evlenip çocuk yapmak istiyorum. Dünyayı dolaşmak, bir ev almak, romantik tatillere gitmek, gün boyu sadece dondurma yemek istiyorum. başka ülkelerde yaşamak, ideal kiloma inip orada kalmak. Harika bir roman yazmak, eski arkadaşlarla haberleşmek, bir ağaç dikmek istiyorum. Nefis bir akşam yemeği hazırlamak, kendimi başarılı hissetmek, buz banyosu yapmak, yunuslarla yüzmek…”

Film, müthiş bir gerçekçilikle, yitip giden bir adamın hikayesini ele alıyor. Joachim Trier bu adamı duyarlı bir içgörü ve gözlem becerisiyle aktarıyor. Oslo’dan eşsiz manzaraların eşlik ettiği sıcacık bir film.

(12 Mayıs’a kadar ücretsiz izleyebilirsiniz.)

IMDb: 7.6

 

Mikrofon

Devrimin eşiğindeki Mısır’da sanat uğruna verilen mücadeleyi izliyoruz. Mısır’ın çok kültürlü liman kenti İskenderiye’de gördüğü bir grafiti Khaled’in dikkatini çeker ve izini sürünce geniş bir yeraltı sanat çevresiyle tanışır. Onlar sadece seslerini duyurmak isteyen grafiti sanatçıları, hip hop, rock, caz müzisyenleridir…

(13 Mayıs’a kadar ücretsiz izleyebilirsiniz.)

IMDb: 7.3

 

İşe Yarar Bir Şey

Pelin Esmer, acı ve hayal kırıklıkları dışında ortak noktası olmayan kahramanlarıyla beraber, bizi de şiirsel bir yolculuğa çıkarıyor. Uzun bir tren yolculuğunda tanışan Leyla(Başak Köklükaya) ve Canan(Öykü Karayel) hikayenin sonunda insanın kendi kaderini belirlemesi konusunda büyük bir dersle yüzleşir. Bir iyilik meleği mi olacaklar yoksa katil mi?

(14 Mayıs’a kadar ücretsiz izleyebilirsiniz.)

IMDb: 7.7

 

Ne Yaptın Richard?

Bu film, olduğunu düşündüğü kişi ile gösterdiği kişi arasındaki boşluğa karşı koyan bir çocuğun sessizce yıkıcı bir çalışmasıdır. Dünya ışıl ışıl, gelecek parlakken Richard öfkesinin şehvetine kapılarak öyle bir şey yapar ki hem kendisinin hem de etrafındakilerin hayatını paramparça eder.

(15 Mayıs’a kadar ücretsiz izleyebilirsiniz.)

IMDb: 6.3

 

Şeylerin B*ktanlığı / Çölde Kutup Ayısı

“..rayların kenarındaki, yere sabitlenmiş tozlu mermer ve granitlerin, sevdiklerimizin son durağı olan yeri simgelediklerini görmek istiyorsanız trene binin.”

13 yaşındaki Gunther, alkole batmış, tamamen yararsız ve serserilikten geçilmeyen bir çevrede, işe yaramaz babası ve amcalarının etrafında büyümekte ve yavaş ama emin adımlarla aynı tatsız yaşama hazırlanmaktadır. Peki Gunther, kaderine karşı koymayı başarabilecek midir? Bu film kaosun içinde bile şefkati arıyor.

(16 Mayıs’a kadar ücretsiz izleyebilirsiniz.)

IMDb: 7.4

 

Taş Bebek

“Papusza” olarak da tanınan en seçkin Polonyalı çingene şair Bronisława Wajs’ın doğumundan ölümüne, çocuk yaşta evliliğinden zorunlu göçüne ve fukaralığına dek her şeyi kapsıyor. Önyargılarla çevrelenmiş ve savaş sonrası Polonyasında toplumdan dışlanmış bir hayatın yaratma cesaretini keşfe çıkıyor.

(17 Mayıs’a kadar ücretsiz izleyebilirsiniz.)

IMDb: 7.3

 

Camille Claudel, 1915

1915’te kış ayazında, Camille Claudel eğilip yerdeki bir taşı alır ve dikkatle inceler. Sanki işine yoğunlaşmış bir heykeltıraştır izlediğimiz; zihninde basit bir taşı yepyeni bir şeye dönüştürüyor gibidir. Ama sonra taşı atar, bir daha da sanata dönmez. Ailesi akıl hastanesine kapatılmasının hayrına olacağına karar kılmıştır. Bu dram, gelmiş geçmiş en yetenekli kadın heykeltıraşlardan birinin içsel karmaşasını inceliyor.

(18 Mayıs’a kadar ücretsiz izleyebilirsiniz.)

IMDb: 6.5

 

İmkansızın Şarkısı

Haruki Murakami’nin büyük eserlerinden birinin ilk sinema uyarlaması. Yazarın 1987’de yayımladığı aynı adlı romanın temaları aşk, ölüm, masumiyetin kayboluşu, kalp kırıklığı ve cinselliğin uyanışı.

(19 Mayıs’a kadar ücretsiz izleyebilirsiniz.)

IMDb: 6.3

 

’93 Yazı

Annesinin ölümünden sonra 6 yaşındaki Frida, kırsalda yaşayan dayısı ve ailesinin yanına gönderilir. Ancak Frida annesini unutmak ve yeni hayatına uyum sağlamakta zorlanır. Otobiyografik olan bu filmdeki bütün sınavlar insan kusurluluğuyla iç içedir. Tarafsızlık, sıcaklık ve aile olmak için ihtiyacınız olanlar tüm açıklığıyla bu filmde.

(20 Mayıs’a kadar ücretsiz izleyebilirsiniz.)

IMDb: 7.1

1,2

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

”Atiye” Yayınlandı!

 2019 Aralık ayında ilk sezonu yayınlanan, Netflix'in Hakan Muhafız'dan sonra ikinci orijinal Türk yapımı dizisi olan Atiye'nin ikinci sezonu yayınlandı!