Gece Modu
  1. ‘Kara sevda demek, siyah bir mühür demektir. Sevdaya düşenlerin kalbinde mutlaka o mühür vardı.’
  2. Bugün diye adlandırdığımız her şey  ‘geçmiş ve geleceğimizin’ toplamıdır. Yani geçmişimiz; elimizden uçup gitmiş, kaybolmuş bir zaman değildir. Şimdiki zamanın içinde duran, bekleyen bir şeydir.
  3. Tüm yazdıklarımız bizim olsa ne fark eder ki. Üzerinde ki kan, hikâyelerini her gün kayıtsızca izlediğimiz o bahtsızların… Bunu böylece bilin
  4. Benim sorum daha kolay;’Bizim kalplerimize insanlığı kim verecek?’
  5. Derdini anlatmak için açlıkla terbiye olup ölüme yatmak günleri bitti zannetmiştim. Yanılmışım. Meğer bitmemiş. Öyle ya, zulüm ve düşmanlık bitmedi ki. Ne çabuk unutmuşum Habil ve Kabil’i. Mermer sunaklar yeni kurbanlarını bekliyor. Haydi, seyre duralım hep birlikte. Ne kadar da küçükmüş meğer. Sığamadık yeryüzü sofrasına. Kibir denizinde boğulmuşuz da haberimiz yok. Değirmenimiz susmuş, unumuz bitmiş. Fırınlarımız da kararmış, kalplerimiz gibi!
  6. Belki de biricik mesele bu. Dünyanın bizimle birlikte kurulduğunu zannedip, kendimiz için sonsuz bir yaşam hayal etmek… Bu yüzden, bu kadar kalınlaştı derimiz. Bu yüzden dipsiz bir kuyuya dönmüş içimiz.
  7. Farkında mısınız, sahip olduklarınızın, başkalarının da işine yarayabileceği bir büyük sofra yeryüzü? Çok mu zor, karşılıksız ve çekinmeden, bir kibrit tanesini, bir tutam tuzu ayırıp, bir kay yarığına saklamak?
  8. ‘Hocam, bu sarılmak denen şey ne kadar önemliymiş meğer. Keşke çok daha önce birbirimize doğru düzgün, adam gibi sarılabilseydik. Biz kıymetiniz bilmemişiz.’
  9. Bardağı suyla doldurursunuz. Dolar ama taşmaz. Ağzına kadar doldurursunuz, yine taşmaz. Ama bir damla daha koyarsanız, işte o zaman taşar. Sadece bir damla. Biliyor musunuz, bardağın taşmasına bir damla kaldı!
  10. Hiç birileriyle aynı dünyada yaşamaktan utanç duyduğunuz anlar oldu mu?

Ercan Kesal- Peri Gazozu

İletişim Yayınları – 2015

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin