En İyi Görüntü Ödülü Tenere’ye!

Hasan Söylemez, Manchester Film Festivali’nde “Tenere” Belgeseli ile En İyi Görüntü Ödülünü Aldı!

Manchester Film Festivali, bağımsız sinema dünyasında uluslararası ve yerli film yapımcılarının harika hikayelerini paylaşmaya kendini adamış, gerçek anlamda bağımsız bir film festivalidir. Festival ekibi, dürüst ve şeffaf köklerinden gurur duyuyor ve açık sunumlardan film seçmeye devam ediyor. İşte tamamen bağımsız festivalde bu yıl en iyi görüntü ödülünü ülkemizden Hasan Söylemez alıyor ve başarısını tescillemiş oluyor.

Tenere belgeselinin fragmanında, belgesel yapımcısı Hasan Söylemez, Afrika’nın Tenere çöl bölgesinin çetin doğa şartları ile savaşarak Libya ve Avrupa’ya ulaşmaya çalışan insanların yolculuk öyküsünü bir belgesel ile aktarıyordu. Hasan Söylemez, Afrika’nın 54 ülkesini bisikletle dolaşması ve yollarda karşılaştığı bölge insanlarına hayallerini sorduğu Afrika’nın “Hayal Arşivi” belgeselleri ile tanınmıştı. Kendi hayali olan Afrika’yı bisikletle gezmeyi gerçekleştirirken Söylemez, insanların hayallerini de bizlerle buluşturuyordu. Hasan Söylemez Afrika yolculuğunu ve topladığı hayalleri “Journey to Dreams” isimli belgesel serisiyle YouTube hesabında paylaşmaya devam ediyor. Belgeselin galası 2 Kasım 2019’da yapılmıştı. Gala, İstanbul Zorlu PSM Turkcell Salonu’nda yapılmış ve ülkemizdeki tek gösterim olduğu için herkesin katılımına açıktı.

Film ekibi, Tenere belgeseli hakkında şunları söylemişti: “Tenere, Nijer’in Agadez şehrinden yola çıkarak Libya ve Avrupa’ya ulaşmak için çölü geçmeye çalışan Afrikalı insanların gerçek hikayesini anlatıyor. Filmde Agadezli Beşir ve yol arkadaşlarının Nuh’un gemisini andıran bir kamyonda günlerce süren zor yolculuğuna tanıklık ediyoruz. Onların yolculuk öncesi hazırlıklarını, aileleriyle ilişkilerini, çetin doğa şartlarıyla, susuzlukla ve karşılaştıkları sorunlarla nasıl mücadele ettiklerini ve yaşadıkları duygusal değişimlerini görüyoruz. ”Afrika’da bir çöl bölgesine verilen isim olan Tenere’yi ekip, “Tenere, bu yolculuğun yapıldığı Sahra Çölü’nde bir bölgenin adı. Yaklaşık 400 bin km2’lik bir alandan oluşuyor. Tuareg dilinde “Çöllerin Çölü” anlamına geliyor. Bölge öylesine ıssız ve hiçlik dolu ki, birbirine en yakın ağaçların arasındaki mesafe en az 400 km. İki su kuyusu arasındaki mesafe ise 200 km. Burası akıllardaki çöl algısını yerle bir edecek bir bölge. Tıpkı bir okyanusu andırıyor. Okyanusun kum hali…” şeklinde anlatıyor.

- Advertisement -

TENERE | Belgesel Film Resmi Fragmanı ise şöyle,

Peki Hasan Söylemez Kimdir?


2003 yılında yerel gazetelerde muhabir ve fotoğrafçı olarak gazeteciliğe başladı. 2004 yılında Milliyet gazetesi haber istihbarat servisine geçti. İstanbul Üniversitesi Eski Yunan Dili ve Edebiyatı bölümünde okurken bir taraftan da gazetecilik yapmaya devam etti. 2006 yılında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, siyasi, ekonomi ve kültürel yayın yapan Türkiye’nin en büyük bölgesel haber gazetesi Şark Haber gazetesini kurdu. 2007 ortalarında başlayarak 2009 yılına kadar Star Tv ve Kanal D’de ekonomi ve gezi programlarında haber muhabirliği ve program sunuculuğu yaptı. Sonra vatani görevini yapmak üzere Şırnak’a gitti. 2010 yılında askerden döndükten sonra yanına hiç para almadan bisikletle sekiz ay 10 bin km Türkiye’yi dolaştı. Yolculuğu tamamladıktan sonra basın danışmanlığı yapmaya başladı. 2014 yılında TRT1’de 30 bölüm yayınlanan belgesel haber programı Yoldaki Haber’i hazırlayıp sundu. 2015 yılında Hayata Yolculuk adlı kitabını çıkardı.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...