Emrah Serbes- Erken Kaybedenler | Yorum ve Alıntı

“Sonuçta sevilen her kadın, güzel bir şarkıdır; bütün sözlerini hatırlayamazsın belki ama melodisi aklında kalır.”

Adı çokça siyasi alanda anılsa da size biraz Emrah Serbes’ten bahsetmek istiyorum. Siyasi kişilikleri konu edebiyat ise bir kenara itmek, tüm edebiyatseverlerin ilk görevi olmalı belki de. Şunu söylemeliyim ki, -Behzat Ç’den de anlarsınız- Emrah Serbes ve kitapları bıçkındır. Bıçkın bir delikanlının ellerinden çıktığı çok bellidir elbette. Edebiyat dünyasının kapatılmış “underground” kapısı aralayan biridir o. Türk televizyonlarına hepimizin hayran olduğu Behzat başkomiseri katmıştır. Behzat, daha önce görmediğimiz bir dizi karakteridir, bizden biridir hatta.
Serbes’in romanlarında çocukluk, samimiyet, sokak iç içedir çoğu zaman. Tüm kitaplarında rastlarsınız bir çocukluk anısına. İşte bu kitap tamamen çocukluk anılarından oluşuyor. Hikayeleştirilmiş bir çocukluk müsveddesi sayılabilir. Argo oldukça bol, bir o kadar da güzel. Her sayfasında çocuklar top oynuyor, her satırında bir apartıman lambasının yanmaması var.
“Çünkü büyüdükçe arzularım küçüldü, şaşkınlıklarım küçüldü, beklentilerim küçüldü. Büyüdükçe öyle küçüldüm ki içimde taşacak bir şey kalmadı. Büyümenin bir bedeli varsa işte bu, yarım metre uzadım, yirmi kilo aldım ve dünyadan vazgeçtim”
“Kendini kandırmadan yaşamanın ne anlamı var? Çıplak gerçekler kimi tatmin edebilir ki? Bir derviş ya da manyakoğlumanyağın teki değilseniz olayları küçültmeden ya da büyütmeden, oldukları gibi kabul ederek yaşayamazsınız.”
“Din dersi dışındaki derslerde çaktırmadan saçıyla oynuyordum.”
“Okudukların yaşadıklarını değiştirir. Değiştirmese bile farklı bir gözle görmeni sağlar.”
“Bazen sinirden mi gözlerim doluyor, sevgiden mi, özlemden mi, yoksa nostalji ihtiyacından mı bilemiyorum, herhalde alışkanlıktandır deyip uyuyorum. Beni bu çıkmazdan Yasemin kurtarabilirdi, o da düşünmek için biraz süre istedi. Yedi sene önce. Bazen amma uzun düşündü diye düşünüyorum, daha çok gün batımlarında.”
“Seni seviyorum. Sana cesaretim var. Sana hazırlık yaptım! Bu hayat denen maskeli baloya seni sevmek için geldim. Bu şiirsiz dünyanın kalbi olmak için geldim.”

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Viking Sanatı: Kılıçlardan Süslü Broşlara

Vikingler ve kültürleri, Vikinglerin ilk hâkimiyet günlerinden beri hayatımızın içinde. İskandinav kültürü ve mitolojisi, Thor gibi süper kahramanlarla popüler kültüre nüfuz ediyor; Attack on...