Elif Şafak’a İntihal Suçlaması

Aşk, Baba ve Piç ve Mahrem gibi çok ses getiren romanların yazarı Elif Şafak 2019 tarihli son romanı “On Dakika Otuz Sekiz Saniye”de intihal yapmakla suçlanıyor.

Elif Şafak’ın son çıkan kitabı 10 Dakika 38 Saniye’de Kahraman Çayırlı’nın 2007 yılında yayımlanan “Hayat Kadınları Aldatmaz” adlı romanından intihal yaptığı iddia edildi.

Hayat Kadınları Aldatmaz’daki “dansöz” ve “mezarlık” sahnelerinin çok az farkla kullanıldığı, kitapta Elif Şafak’ın Leyla’sının ölümünün ardından 10 farklı dakikasının anlatılırken Hayat Kadınları Aldatmaz’da Aysel’in 10 farklı gününün anlatıldığına dikkat çekiliyor.

Elif Şafak’ın yeni kitabı hakkında ileri sürülen ‘intihal’ iddialarıyla ilgili olarak Doğan Kitap’tan yapılan açıklamada “10 Dakika Otuz Sekiz Saniye” hakkında sosyal medyada sahte hesaplarla organize başlatılan hakaret ve iftira dolu ‘intihal’ iddialarını kınıyoruz. Bu iftiralar baştan aşağı yalandır. Asılsız olduğu aşikar olan bu iftiralar, edebiyat dünyası için ancak gülünç olabilecek seviyededir” dendi.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Viking Sanatı: Kılıçlardan Süslü Broşlara

Vikingler ve kültürleri, Vikinglerin ilk hâkimiyet günlerinden beri hayatımızın içinde. İskandinav kültürü ve mitolojisi, Thor gibi süper kahramanlarla popüler kültüre nüfuz ediyor; Attack on...