Ekim Ayı Devam Eden Ve Başlayan Kültür Sanat Etkinlikleri

Yazın sıcak, eğlenceli, enerjik günleri ve gecelerinin ardından, dinlenmeye bedenlerimizden daha fazla ihtiyaç duyan ruhlarımızın tüm yorgunluğunu atmak için önümüzde harika bir fırsat var, sonbahar. Özellikle sanat severler için harika bir geçiş dönemi de denilebilir. Geldik o beklenen, şehrin en özel noktalarında kültür ve sanatın nabzının tutulduğu Ekim ayına. Öyleyse gelin kültür ve sanatın nabzını birlikte yoklayalım, şehirde olup bitenlere birlikte göz atalım.

Ekim ayı kültür ve sanat etkinlikleri

Ekim, tam bir etkinlik ayı aynı zamanda. Havalar soğuyor ancak başta İstanbul olmak üzere bir çok şehirde devam eden etkinliklere bakacak olursak Ekim bizleri ısıtmaya devam ediyor. Birbirinden yetenekli, onlarca ilgi çekici sanatçıyı ağırlayan ve bizlerle buluşturan; içlerinde Red Bull Music Festival Istanbul’u da bulunduran müzik festivalleri, 29. Akbank Caz Festivali, birbirinden başarılı ve sevilen bir çok sanatçıyı ağırlayan açık hava ve kapalı mekan konserleri, gelmiş geçmiş en güçlü, en usta kalemlerden usta oyunculara hem klasik hem modern tiyatro oyunları, Türkiye ve dünyadan bir çok ünlü ve genç komedyenin katılımıyla gerçekleşen İstanbul Komedi Festivali, bu yıl İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 18.’si düzenlenen Filmekimi, son olarak da fotoğraf ve resim sergileriyle sanata doyacağımız bir ay var önümüzde.

Ekim ayı devam eden kültür ve sanat etkinlikleri

- Advertisement -

Sizlere daha detaylı şekilde bahsetmek istediğim süregelen ve Ekim ayında başlayacak olan sanat sergileri ise şöyle;

Arter

Vehbi Koç Vakfı’nın çağdaş sanat müzesi Arter, 13 Eylül’de açıldı. Arter’in açılış programında Saat Kaç, Altan Gürman, Kelimeler Pek Gereksiz, Ayşe Erkmen: Beyazımtırak, İnci Furni: Bir An İçin Durdu, Rose Barba: Gizli Konferans ve Celeste Boursier: Mougenot: offroad, v.2 sergileri yer alıyor.

Saat Kaç?

Pera Müzesi – Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu – Nicola Lorini

Pera Müzesi, sanatçı Nicola Lorini’nin ‘Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan esinlenerek ürettiği ‘Tüm Zamanlara, Tüm Üzgün Taşlara’ başlıklı video yerleştirmeye ev sahipiliği yapacak. Eser 5 Eylül – 24 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Canan Tolon Sergisi

Soyut resmin en özgün isimlerinden Canan Tolon, Türkiye’de ilk kez bir müze çatısı altında İstanbul Modern’de gerçekleşen en kapsamlı kişisel sergisiyle karşımızda. 6 Eylül – 2 Şubat tarihleri arasında açık kalacak ‘Sen Söyle’ başlıklı sergi, sanatçının 1980’li yıllardan günümüze uzanan sanatsal birikiminden bir kesiti yansıtıyor bizlere.

Sen Söyle Başlıklı Sergi

Erdil Yaşaroğlu – Oyun

Erdil Yaşaroğlu’nun heykellerinden oluşan ilk kişisel sergisi Oyun, 3 Eylül – 3 Kasım tarihleri arasında Yapı Kredi bomontiada’ da ziyaret edilebilecek.

Pilevneli Dolapdere

Pilevneli Dolapdere’de Tobias Rehberger’in Bazen Hiç Olmadığından Daha İyi Olur, 9 Eylül – 2 Kasım tarihleri arasında; Johan Creten’in The Vivisector sergisi 10 Eylül – 27 Ekim tarihleri arasında; Cleon Peterson’ın Güneşin İçine Bak sergisi ise 10 Eylül – 27 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Arkas Sanat Merkezi – Picasso & Gösteri Sanatı

Arkas Sanat Merkezi’nde 18 Eylül’de açılan Picasso & Gösteri Sanatı başlıklı sergide 5 Ocak’a kadar Pablo Picasso’ya ait pek çok eser görmek mümkün.

16. İstanbul Bienali, 14 Eylül – 10 Kasım

MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Pera Müzesi ve Büyükada

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 16. İstanbul Bienali; ücretsiz sergileri, kamusal program etkinlikleri, film gösterimleri ve çocuk ve gençlere öğrenim programına ek olarak bienali daha yakından keşfetmek isteyenlere yönelik programlar da sunuyor.

16. İstanbul Bienali

SALT Beyoğlu ve SALT Galata -Nur Koçak, Mutluluk Resimlerimiz

Foto gerçekçilik akımının Türkiye’deki ilk temsilcilerinden Nur Koçak, 1960’lardan 2010’lara tasarladığı desenleri ve resimlerinden oluşan en kapsamlı sergisiyle, ziyaretçilerini 3 Eylül – 29 Aralık tarihleri arasında SALT Beyoğlu ve SALT Galata’da ağırlıyor.

Chimera Sergisi

“Chimera” sergisinde Berlin ve çevresinde  27 sanatçı eserlerini sergileyecek. Berlin Duvarı’nın yıkıldığı ve ülkenin yeniden birleştiği 3 Ekim’de açılışı yapılacak sergi, 14 Ekim’e kadar konuklarını ağırlayacak. Sergi, Berlin’de duvarın yıkılması ve sonrasında gelişen olaylar özelinde Almanya’nın karmaşık ve multikültürel dokusunu kendisine merkez alıyor.

Chimera Sergisi, 3 – 14 Ekim

6. Açık Stüdyo Günleri

Bu sene 6. kez düzenlenecek Açık Stüdyo Günleri, 4 – 6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek.Deniz Beşer tarafından düzenlenen ve kâr amacı gütmeyen bu organizasyon ile sanatçılar ev ve atölyelerinde kendi eserlerini meraklı bir izleyici kitlesiyle paylaşma fırsatı bulacaklar.  Resim, heykel, seramik, fotoğraf, enstalasyon, video ve performans gibi disiplinler üzerine çalışmalar gerçekleştiren görsel sanatçılar, Taksim, Cihangir, Galata, Karaköy, Tophane, Teşvikiye, Adalar ve Kadıköy bölgelerinde bulunan ev ve atölyeleriyle ASG’ye başvuru yapabilir. Organizasyona katılmak için son başvuru tarihi 31 Ağustos.

6. Açık Stüdyo Günleri, 4 – 6 Ekim

“Future Perfect” Sergisi

Müze Evliyagil, ifa ve Goethe-Institut yeni bir iş birliğine giderek Alman veya Almanya’da yaşayan 15 sanatçının eserlerini sergilemeye hazırlanıyor. Almanya’da yaşayan genç bir sanatçı kuşağının üretimlerinin sergileneceği “Future Perfect”, 5 Ekim Cumartesi günü kapılarını sanatseverlere açacak.

Future Perfect Sergisi, 5 Ekim – 19 Ocak

1 YORUM

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

”Atiye” Yayınlandı!

 2019 Aralık ayında ilk sezonu yayınlanan, Netflix'in Hakan Muhafız'dan sonra ikinci orijinal Türk yapımı dizisi olan Atiye'nin ikinci sezonu yayınlandı!