Eğlenceli Bir Aksiyon Filmi: Logan Lucky

Steven Soderbergh, 2013 yılında sinemaya ara vermesinin ardından, Logan Lucky’i duyurmasıyla sinema severler tarafından film merakla beklenmekteydi. Soderbergh, film çekerken eski heyecanını yitirdiği için sinemaya ara verme kararı almıştı. Ayrıca Hollywood’un sinemaya olan müdahalesinden şikayetçi olan yönetmen, sinemayı bıraktıktan sonra Logan Lucky’i çekene kadar birkaç dizi projesinde yer aldı. Ana akım sinemanın en çok Ocean’s serisiyle tanıdığı Soderbergh, tekrardan Ocean’s filmlerine yakın bir soygun filmiyle sinema sahnesinde boy gösteriyor. Ocean’s serisinin de çok ayrı bir yeri olmasına rağmen, Logan Lucky benim için bir adım önde diyebilirim.

 

Jimmy Logan (Channing Tatum), kızının velayetini kaybeden, işinden atılmış tam anlamıyla diplerde yaşayan bir karakter. Kardeşi Clyde Logan (Adam Driver), elini askerde kaybetmiş bir gazi. Clyde, Logan ailesinin lanetine kesinlikle inanıyor. Yaşadıkları yerde Logan ailesi şanssız olmalarıyla ünlü; Jimmy, çok iyi bir sporcu olacakken bacağından sakatlanıp bütün kariyeri bitiyor, neredeyse bütün aile üyelerinin şanssızlıkla ilgili kendi hikayeleri var. Jimmy işini de kaybettikten sonra artık bu kötü gidişe son verip, soygun yaparak bir şekilde şanssızlığını kırmak istiyor. Soygun yapmalarını onları içinde barındırmayan sistemden kendilerini kurtarmaları için bir şans gibi görüyor. Jimmy, bacağı sakat olduğu için çalışamıyor, kardeşi Clyde askerde ülkesi için elini kaybetmiş olmasına rağmen insanlar onunla dalga geçiyor. Logan kardeşleri toplum kendi içine dahil etmiyor. Soygun planının beyni olan Jimmy, bölgedeki patlayıcı konusunda uzman olan Joe Bang (Daniel Craig)’den yardım istiyor. Joe Bang’in kardeşlerinin de ekibe katılmasıyla tek eksik olan sürücü açığını Loganların kız kardeşi Mellie Logan (Riley Keough) ile kapanıyor. Batı Virginia’nın hatta direkt olarak Amerikan yaşam tarzını içinde bulunduran film, tam olarak bir Amerikan öyküsünü izleyicisine sunuyor.

- Advertisement -

Adam Driver için ayrı bir parantez açmak istiyorum. Son yıllarda oyunculuk adına yaptıklarıyla gerçekten çok ayrı bir noktaya geldi. Son on sene içerisinde her sene sayısız filmlerde oynayıp her karaktere odaklanabilmek oldukça zor. Oyuncular karaktere girdikten sonra hayatının bir parçasını o karakterle yaşamaya devam ederler, bu yüzden bir sene içerisinde beş farklı karaktere bürünüp hepsini böylesine güzel oynamak gerçekten takdir edilesi.

Filmin duyurulmasıyla senaristin Rebecca Blunt olması herkes tarafından merak konusu haline gelmişti. Rebecca Blunt ismiyle ilgili hiçbir bilgi bulunmaması, daha önce Soderbergh’ün farklı bir isim kullanarak kendi filmlerinin görüntü yönetmenliğini yaptığı için, acaba yine farklı bir isim kullanarak senaristliğini kendi mi yapıyor sorularını akla getirmişti. Daha sonra Soderberg’ün eşi olan Jules Asner’in senaryosunu yazdığı ortaya çıkmasıyla senarist gizemi son buldu.

Ayrıca filmle ilgili son bir dipnot olarak filmin özeti, tanıtımı ve hikayesi hep birlikte bu şarkıda gizli:

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Batuhan İzmirli
Batuhan İzmirli
All that we see or seem is but a dream within a dream.

Must Read

Viking Sanatı: Kılıçlardan Süslü Broşlara

Vikingler ve kültürleri, Vikinglerin ilk hâkimiyet günlerinden beri hayatımızın içinde. İskandinav kültürü ve mitolojisi, Thor gibi süper kahramanlarla popüler kültüre nüfuz ediyor; Attack on...