Gece Modu

Klasik müzik dünyasının en önemli ve prestijli müzik ödülü olan ECHO
Klasik Müzik Ödülleri’nin 2017 sahiplerinden biri de ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say oldu.

Bugüne kadar dört kez ECHO Ödülü’nün sahibi olan Fazıl Say; daha önce 2012 yılında “İstanbul Senfonisi” adlı eseriyle; 2008 yılında keman sanatçısı Patricia Kopatchinskaja ile yaptığı “Say/Kopatchinskaja: Beethoven Ravel Bartok Say” albümüyle; en iyi oda müziği ödülüne, 2001 yılında ise; Stravinski “Bahar Ayini”  kaydı icrası ile en iyi yorumcu ödülünü almıştı.

Fazıl Say, Salzburg’un ünlü konser salonu Mozarteum’da gerçekleştirdiği altı CD’den oluşan ve Warner Music etiketiyle dünyada, Türkiye’de ise Ada Müzik etiketiyle yayınlayan Mozart Complate Piano Sonatas albüm kaydı ile, ECHO Ödülleri Solo Albüm (17. ve 18. yüzyıl eserleri ve öncesi) piyano kaydı kategorisinde ödül aldı.

Say’ın aldığı ECHO Ödülü’nün yanı sıra; trompet sanatçısı Gábor Boldoczki de son albümünde Say’ın yazdığı trompet konçertosunu seslendirerek ECHO Ödülü’nde en iyi enstrümanist (trompet) kategorisinde ödüle layık görüldü.

ECHO Klassik 2017 ödül töreni; 29 Ekim 2017 tarihinde Hamburg’un ünlü konser salonu Elbphilharmonie’de gerçekleşecek ve Alman TV kanalı ZDF’de canlı yayınlanacak. 

Beynelminel bağlamda ülkemizi başarıyla temsil eden sanatçımız, ağustos ayında Bodrum Müzik Festivali kapsamında Rusya Devlet Senfoni Orkestrası ile sahne alacak.

 

 

Kaynak: Hürriyet

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin