Dünyanın En Sadık Aşığı Eleni: Midilli’de Söğüdün Gölgesinde Romanı

Ş. Levent Deniz’in kaleme aldığı ‘‘Midilli’de Söğüdün Gölgesinde’’ adlı romanı, mübadeleye, yani zorunlu göçe tâbi tutulan Müslüman bir ailenin göç hikayesini ve Müslüman bir oğlan ile Rum bir kızın aşk hikayesini, yaşadıkları zorlukları ve acıları, tüm gerçekliğiyle gözler önüne seren bir mübadele romanıdır. Bizi derinden etkileyen ve heyecanımızı doruklarda yaşamamamıza neden olan bu kitabı kısaca sizlere tanıtmak istiyoruz.

Ethem ve Eleni, Midilli’de yaşayan ve birbirlerini çocukluktan itibaren çok seven iki gençtir. Ethem Müslüman, Eleni ise bir Rumdur. Aşklarının karşısında en büyük engel dinlerinin farklı oluşudur. Ethem ve Eleni aşklarında herkesin sorun ettiği bu önemli meseleyi bir kenara bırakarak köylerinde bulunan söğüt ağacının altında, aşklarını tüm masumluğuyla yaşamaya devam etmişlerdir. Söğüt ağacı, onların aşkının simgesi haline gelmiştir.

Bir gün Ethem ve ailesi, mübadele daha başlamadan Ayvalık’a göç etme kararı alırlar. Ethem, Eleni’ye veda ederken ne olursa olsun bir gün döneceğinin sözünü verir. Eleni için bu saatten sonra yıllarca sürecek çaresiz bekleyişler başlayacaktır.

Ethem ve ailesi, Ayvalık’da hayatlarını kurduktan sonra Mübadele gerçekleşmeye başlamış, Türkler ve Yunanlar karşılıklı olarak göçe tâbi tutulmuşlardır. Ethem, bu sırada Midilli’ye gitmenin yollarını arar fakat bulamaz.

- Advertisement -

Ethem’in annesi, Midilli’den Ayvalık’a göç eden bir aileyi ziyarete gittiği sırada, Eleni’nin evlendiği haberini almış ve bunu Ethem’e söylemiştir. Ethem de büyük aşkının sözde ihanetine sessiz kalmamış, aşkını kalbine gömerek Eleni’ye olan tepkisini kendince başkası ile evlenerek göstermiştir.

Aradan yıllar geçmesine, Ethem’in çocukları hatta torunları olmasına rağmen Ethem büyük aşkı Eleni’yi kalbinden söküp atamamıştır. Yıllardır içini yakıp kavuran bu büyük sırrı ve aşk hikayesini torununa anlatır, ölmeden son bir kez Midilli’ye gitmek istediğini söyler. Torunu, bu trajik aşk hikayesine kayıtsız kalamaz ve dedesinin isteğini kabul eder.

Ethem, Midilli sokaklarında anılara dalmış ve mest olmuş bir vaziyette Eleni’yi aramaya başlar, gözü buluştukları söğüt ağacına ilişir ve söğüt ağacının altında bir mezar olduğunu görür. Bu Eleni’nin mezarıdır. Ethem’in yıllar sonra söğüt ağacının altında, gerçeklerle yüzleşmesi çok trajik bir sahnedir.

Ethem, sevgilisi Eleni’nin mezarı başında hıçkırıklara boğulmuşken İrini gelir ve Eleni’nin çok yakın arkadaşı olduğunu söyler. İrini’nin gelmesiyle romandaki olaylar sonuca bağlanır ve aslında evlenen kişinin Eleni olmadığı, onların evinde kalan İrini olduğu anlaşılır. Yani Eleni, hayatının son anına kadar Ethem’i beklemiş ve hayatının aşkına kavuşamadan, Ethem Midilli’ye ayak basmadan 1 hafta önce ölmüştür.

Gerçekleri öğrendikten sonra Ethem de bir süre sonra hayata veda etmiştir. Ethem ve Eleni’den geriye bu trajik, yürek yakan aşk hikayesi kalmıştır.

Romanda olaylar akıcı bir şekilde, kronolojik olarak ilerler. Ethem’in 15 yaşından 80’li yaşlarına kadar olan hayatı, tekrara düşülmeden çok canlı bir şekilde tasvir edilmiştir.

Romanın, okurları etkileyeceğini düşündüğümüz bir diğer özelliği de çok yönlü olmasıdır. Sadece aşk romanlarına ilgili olanların dikkatini çekmekle kalmayacak, tarihi olaylara meraklı kişilerin de merak duygusunu harekete geçirecek bir roman olduğunu düşünüyoruz. Hele ki aile büyüklerinizde mübadil varsa sizin için bu roman bir rehber olacaktır diyebiliriz.

Ethem, bir yanlış anlaşılma yüzünden hayatı boyunca Eleni’ye kavuşamamıştır. Yazar, Ethem’in öldüğü bölüme ‘‘kavuşma’’ ismini vererek Ümit Yaşar Oğuzcan’ın ‘’Kavuşma Günü’’ şiirinden bu anlamlı dizeleri eklemiştir:

‘‘En güzel gülüşünle karşıla beni
İşte geldim yanına yorgun ve yitik
Yılmışım, yıkılmışım, kahrolmuşum
İçimde tarifsiz bir gariplik’’
Yazarın burada vermek istediği mesaj şudur: Ölüm, Ethem ve Eleni’nin kavuşmasıdır.

Kitabın yazılış aşaması için bknz : https://www.youtube.com/watch?v=wqQB5oEEQPI&t=675s

KAYNAKÇA

Ş.Levent Deniz, Midilli’de Söğüdün Gölgesinde, Aya Kitap, İstanbul, 2013
Ş.Levent Deniz, Leventdeniz.net

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Eda Özsezgin
Eda Özsezgin
'' İnsan âlemde hayal ettiği müddetçe yaşar''

Must Read

İlk Kadın Romancı Fatma Aliye | Levayih-i Hayat (Hayattan Sahneler) 25...

Fatma Aliye'nin yazarı olduğu Hanımlara Mahsus Gazete'de tefrika edilip kitaplaşan bu mektup roman, Osmanlı kadınlarının gözünden aşk ve evlilik sorunsalına ışık tutar. Yazar, farklı...