Gece Modu

Bir kitabı okurken kendi hayal dünyamız içerisinde yeni bir dünyanın kapılarını aralarız. Zihnimizde o kitabın kahramanları için ayrı ayrı şeyler düşünür ve ayrı ayrı insan profilleri oluştururuz. Peki ya o kitapları beyaz perde de veya tiyatro sahnesinde izlediğimizde nasıl hissederiz? Oluşturduğumuz, hayalini kurduğumuz karakterleri sahnede görmek eminim benim kadar sizleri de oldukça heyecanlandırmış ve mutlu etmiştir. Bu yüzden bu yazımda sizler için beş dünya klasiği ve onlardan uyarlanan beş filmi derledim. Haydi başlayalım!

1-) Suç ve Ceza

Dünyaca ünlü Rus yazar Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin aynı adlı romanından uyarlanan Suç ve Ceza, daha öncesinde birçok kez çekilmiş olsa da son olarak 2002 yılında Menahem Golon yönetmenliğinde beyaz perde de seyircisi ile buluşmuş. Suç ve Ceza’nın ana kahramanı Raskolnikov’u Crispin Glover, onun biricik aşkı Sonya’yı Avital Dicker ve Polis Porfiry’yi ise John Hurt canlandırmaktadır. Romandan uyarlanan film, Raskolnikov’un başlarda ona mantıklı gelen ve doğru bir amaca hizmet ediyormuş gibi gözüken öldürme eylemini gerçekleştirdikten sonra vicdanı ile baş başa kalması ve tutuklanmasını konu edinir.

suç ve ceza 2002 film ile ilgili görsel sonucu
2-) Aşk ve Gurur

Jane Austen’ın dünya klasikleri arasında bulunan kitabı “Gurur ve Önyargı” dan uyarlanıp 2005 yılında beyaz perdeye aktarılan “Aşk ve Gurur”un yönetmenliğini Joe Wright üstlenmiştir. İngiliz ailesine mensup olan beş kız kardeşin evlilik, ahlak ve kavram karmaşasının anlatıldığı filmde Elizbeth Bennet’i Keira Knightley, Jane Bennet’i Rosemund Pike, Fitzwilliam Darcy’yi Mathew Macfodyen ve Charles Bingley karakterii ise Simon Woods canlandırmaktadır.

aşk ve gurur film ile ilgili görsel sonucu

3-) Ana 

Maksim Gorki’nin aynı adlı romanından uyarlanan “Ana”ise Vsevolod Pudovkin yönetmenliğinde 1926 yılında vizyona girmiş. Film, oğlu Pavel ve arkadaşlarının devrimcilik hareketleri sonucunda Moskova’ya sürgün edilmesi ardından ana yani Pelageya’nın Çar’ın koyduğu kurallara karşı verdiği mücadelesini konu edinmektedir. Filmde Pelageya’yı Vera Baranovskaya, Pavel karakterini ise Nikolai Batalov canlandırmıştır.

ana (film, 1926) oyuncular ile ilgili görsel sonucu

4-) Uğultulu Tepeler

Emily Bronte’un kaleme aldığı aynı adlı romandan uyarlanan “Uğultulu Tepeler” filmi ise 2011 yılında Andrea Arnold yönetmenliğinde vizyona girdi. Film, Heathcliff ile üvey kız kardeşi olan Catherine’in bağımlılık derecesinde olan ancak umut vaat etmeyen aşkını ve Heathcliff’in acımasız intikam hikayesini konu ediniyor. Filmde Catherine Earnshaw’ı Kaya Scodelario, Heathcliff’i James Howson canlandırıyor.

5-) Anna Karenina

Dünya klasikleri arasında yer alan ve Tolstoy’un kaleme almış olduğu bir diğer kitap “Anna Karenina”, yönetmenliğini aynı zamanda “Aşk ve Gurur”un yönetmeni de olan Joe Wright’ın üstlendiği ve 2012 yılında vizyona giren ve dünya klasiklerşnden uyarlanan bir diğer film. Güzel, saygın,kibar ve daha birçok özelliğe sahip olan Anna Karenina’nın yakışıklı, genç bir kont olan Vronski ile yaşadığı yasak aşkı konu edinen filmde Anna Karenina’yı Keira Knightley, Kont Vronski’yi ise Aaron Johnson canlandırmakta.

Ä°lgili resim

 

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin