Dram Yüklü Bir Film & AYLA

1309
Gece Modu

Bu kız çocuğu savaşın içindeki hayatımıza girerek bu karanlık dünyayı adeta aydınlattı.

Ayla filminin fragmanını izleyip, konusunu da öğrendikten sonra mutlaka seyretmeyi istemiştim.

Vizyona girmesiyle çok ses getiren Ayla, duygusallığı ve konusu ile bir çok kişinin gönlünü fethetti.

Ben de onlardan birisi olarak Ayla’yı biraz yorumlamak istiyorum. Filmin özetinden anlaşılacağı gibi Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek bir savaşın beyaz perdeye aktarılışını anlatıyor.

Kore Savaşı’na Türk askeri desteğini gösterir ve bir birlik gönderir.

“Türklerin meşhur bir sözü vardır. ‘Canımızı versek de vatan sağolsun.’ -Türkler ilginç insanlar. Bu savaş bittiğinde ne sen ne ben hatırlanacağız. Tarih kitaplarına onlar geçecekler.”

Askerlerden biri olan Süleyman Astsubay savaş sırasında sağ kalan küçük bir kız çocuğunu bulur. Kızı sahiplenmeye başlayan Süleyman Astsubay ona hem Ayla ismini verir hem de onu koruyup kollamaya başlar. Birliğin neşe kaynağı olan Ayla kendi ülkesinde bir yetimhaneye yerleştirmek zorunda kaldığı sırada astsubayda ülkesine geri dönmek zorundadır.

Baba ile kızın zorunlu ayrılığı başlamıştır.

Yıllar ne gösterecektir?

Bir çocuğa sahip çıkmak onu himayenin altına almak için kan bağının hiç gerek olmadığını, merhamet ve şefkatin ne kadar önemli olduğunu vurgulayan film zaman zaman duygulandırdığı gibi, aynı zamanda ağlattı. Ben filmin sonunda artık kendimi bıraktım ve ağladım.

Konu baba ile kızın birbirini bulması, sonra ayrılması etrafında görünüş olsa da, arka tarafta arkadaşlığın önemi (Ali Asker) sevginin emekten oluştuğunu (Süleyman’ın sevgilisi) gerçek bir eşin nasıl yanı başında destek olması gerektiği (Süleyman’ın eşi) anlatıyor.

Filmi çok beğendim diyebilirim. Babasını yitirmiş bir evlat olarak içimde baba yokluğunun özlemi çekerek, ağlayarak salondan ayrıldım.

Filmin başrol oyuncularından İsmail Hacıoğlu ne zamandır bir projede görmüyordum. Filmde gösterdiği performans çok etkileyiciydi. Hele küçük kız Ayla’ya bayıldım. Süleyman Astsubay yaşlı halini oynayan Çetin Tekindor yine ustalığını konuşturarak baba rolünü çok iyi yansıtmıştı. Adı film afişinde yazılı diğer oyuncuların emeklerine sağlık. Bir övgü de filmin müziklerini yapan Fahir Atakoğlu.

Seyretmeyenler ve seyretmek isteyenler için Ayla güzel bir seçim olur.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin