Gece Modu

Kafka’nın sıkıldığı bir dönemde kaleme aldığı ve uzun zamandır en çok sevilen ve en çok okunan, çok tanınmış öyküsüdür Dönüşüm.

1915’ten bugüne hala okunmayı başarabilen Dönüşüm, Modern Klasikler Serisinde 26. sırasında yerini korumakta.

Dönüşüm’de bir sabah uyandığında kendini kocaman bir böceğe dönüştüğünü gören Gregor Samsa’nın kısa hikayesini okuyoruz.

Gregor Samsa’nın ailesi büyük bir maddi sıkıntı içerisindeyken katiplik yapmaya başlar. Başaralı çalışmaları parayla ödüllendirilir ve bu paraları ailesi için harcar. O zamanlar keman çalmayı çok seven kız kardeşini konservatuvara göndermeyi bile ister. O güzel günler Gregor’un böceğe dönüşmesi ile düşüş göstermeye başlar. Hizmetçi çıkartılır, eve bekar kiracı alınır ve aile fertleri çalışmaya başlar.

Dönüşmenin ilk zamanlarında Gregor’la ilgilenen tek kişi kız kardeşidir.

Yemeğini verir, temizliğini yapar, yanında bulunur.

Ama zaman ilerledikçe ailenin sevilen bireyi istenmeyen bir canlı olmaya başlar.

Artık Gregor ailesi için ağır bir yüktür. Annesinin görmeye dayanamadığı, babasının kızdığı, kardeşinin kurtulmak istediği bir canlı, bir böcektir.

Kısacık bu öykü kitabı çok ağır mesajlar içermeyi başarmış. O yüzdendir ki hala başarısını devam ettirerek adından sıkça söz eder olmuş.

Ailenizden birinin durumu değişince nasıl ağır gelmeye başladığının kısa bir öyküsü DÖNÜŞÜM.

Kitabı okurken Kafka’nın nasıl bir ruh halinde olduğunu, neden böyle bir öyküye yer verdiğini kitabı sevenler ve Kafka’nın tarzını bilenler çok iyi anlıyor.

Baştan sona karamsar devam eden kitabın sonu gerçekten çok üzücü.

Gregor Samsa için yazılan son benim zihnimde farklıydı. Ben bir sabah uyanacak ve eski haline geri dönecek sandım. Maalesef öyle olmadı.

Bunca yaşanılandan sonra ailenin hayatlarına kaldıkları yerden devam etmelerine çok kızdım. Şaşırdım…

Kitabı hayatınızla bağdaştırabilirsiniz. Bir dönüşüm gerçekleştirmenize gerek yok. Eğer kitabın verdiği içeriği net anlarsanız hepimiz bir ara Gregor Samsa olmuşuzdur.

Yer geldiğinde basit, bazen hüzünlü, arada böceklerin yaşam şeklinin tiksindirici olduğunu düşünseniz de gerçek bir klasik Dönüşüm. Okuyun ve okutun isterim.

Sevgiler

Elmas

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin