Don’t Breathe Film İncelemesi

    Son yılların en iyi korku-gerilim filmlerinden biri ile karşınızdayız. Korku türünü sevenlerin “The Evil Dead” filminden adına aşina olduğu Fede Alvarez, filmin yönetmenlik koltuğunda oturuyor. Başrolünde ise “13 Reasons Why” adlı diziyle tanınan genç oyuncu Dylan Minnette ile Daniel Zovatto, Jane Levy, Stephen Lang gibi isimler bulunuyor. Hırsızlık için gittikleri evde büyük bir sürprizle karşılaşan ekibin, korku ve heyecan dolu bir gecesine tanık olduğumuz filmde nefes kesici kaçma-kovalamaca sahneleriyle gerilim her dakika had safhada yaşanıyor. Kör bir adamın evine giren hırsızlar paranın peşine düşerken aynı zamanda evin içinde hayatta kalma mücadelesi de veriyor. Hikâyenin tek bir mekânda geçiyor olmasıyla film, klostrofobisi olmayan sağlam bünyeler için bile sarsıcı bir etki yaratmayı başarıyor.

    Rocky (Jane Levy) karakteri filmde; annesi, üvey babası ve küçük kardeşiyle birlikte yaşayan, şiddet görmesi yüzünden evinden ayrılıp, kendine yeni bir hayat kurmaya çalışan biri olarak karşımıza çıkıyor. Erkek arkadaşı Money ve Alex adındaki dostu sayesinde istediği hayata kavuşabilmek için kör adamın evinde büyük bir meblağın saklandığını duymasıyla son bir defa daha hırsızlık yapmak ister fakat hiçbir şey düşündüğü gibi gitmeyecektir. Alex (Dylan Minnette) başlarda bu hırsızlığı yapmamaları gerektiğini söylese de Rocky onu ikna etmeyi başarır.

    Hırsızlık yapmak için girdikleri evin sahibi ise yalnız yaşayan asker emeklisi ve kör bir adamdır. Araba kazası sebebiyle hayatını kaybeden kızı yüzünden yüklü bir tazminat kazanan adam, hırsızların bir numaralı hedefi haline gelir. Yaşlı adam ve bahçedeki köpeği haricinde o mahallede yaşayan biri olmadığından dolayı işlerinin kolay olacağını düşünen hırsız çetesinin hesap edemediği tek şey, adamın kör olmasına rağmen evin her köşesini onlardan daha iyi bilmesiydi.

- Advertisement -

    Bir korku filminin kaliteli olduğunu söyleyebilmemiz için birtakım bileşenlerden bahsetmek gerekir. Bu açıdan filmde kullanılan ses efektlerinin çok başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Gerilimi tırmandıran seslerin yanı sıra adına jump scare dediğimiz korkutma amaçlı görüntünün ya da sesin ani bir şekilde ekrana verilmesi ile yapılan bu tekniğin yerli yerinde kullanılması, son zamanların korku filmi furyasından ayrılmasını sağlayan en önemli etkenlerden biri olmuş. Film boyunca, ev sahibi olan kör adam hakkında yeni detaylar ortaya çıktığından izleyicilerin merak duygusu da canlı tutulmaya çalışılmış.

    Filmde yer alan köpeğin de önemli bir rolü olduğunu söylersek hata etmiş olmayız sanırım. Köpek fobisi olan birisi için fazlasıyla korkutucu bir atmosfer eşliğinde izleniyor film. Karanlık bir ortamda ışığa ihtiyaç duymayan tek kişi yaşlı adam. Bu sebeple hırsızlara karşı bunu koz olarak kullanıyor olsa da bütün filmin karanlıkta geçmesi gibi bir hataya düşülmemiş. Hikâye kafalarda soru işareti bırakmayacak şekilde çarpıcı bir sonla bitirilmeye çalışılmış. Bu bakımdan sürpriz sonlu filmlere bayılan sinemaseverler için korku ve gerilim türünde yapılmış olan en iyi filmler arasında yerini almış gözüküyor.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...