Dönemine Damga Vurmuş Beş Usta Sanatçı

Pablo Picasso, Tarsila do Amaral, Salvador Dali, Frida Kahlo ve Remedios Varo’yu kapsayan beş usta sanatçıyı çocukluklarıyla, kariyerleri ve eserleriyle sizlere tanıttık.

1. Pablo Picasso

Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santíssima Trinidad Ruiz y Picass. Yanlış okumamaktasınız, bu kendisinin gerçek ve tam ismidir ancak bugün yalnızca Pablo Picasso olarak biliniyor. Picasso, 25 Ekim 1881 tarihinde İspanya’nın Malaga kentinde doğdu.

José Ruíz Blasco ve María Picasso López’in tek oğluydu ancak aynı zamanda iki kızları da vardı. Babası, Malaga Güzel Sanatlar Okulunda Yardımcı Çizim Sanatçısı ve Malaga Belediye Müzesi küratörüydü. Bu nedenle Pablo’yu sanat eğitiminde her zaman teşvik etti.

Pablo ve kız kardeşi Lola

- Advertisement -

Picasso genç yaşta babasıyla birlikte çizim yapmaya başlamıştır. 1888’de ilk yağlı boya tablosunu yaptı: Port of Malaga. Daha sonra on altı yaşında Madrid’deki Real Academia de Bellas Artes’e kabul edildi.

Port of Malaga, 1888. Muséo Picasso Málaga, Spain.

Picasso uzun ve etkileyici kariyerine 1900’de Paris’e taşındığında başladı. Çok etkileyici resimler ve heykeller yarattı. En çok kübizm ile bilinmesine rağmen analitik ve sentetik kübizm etrafında çalışmalarını etkileyen ve geliştiren Afrika sanatı ve ilkelcilik gibi farklı dönemleri vardı.

2. Tarsila do Amaral

Picasso’nun doğumundan beş yıl sonra, Atlantik Okyanusu’nun ötesinde bir başka yetenekli çocuk 1886’da doğdu. Bu çocuk Brezilya’nın en önemli ve ünlü sanatçılarından biri olmaya yemin etmişçesine yetenekliydi.

Tarsila Aguiar do Amaral 1 Eylül 1886’da doğdu. José Estanislau do Amaral Filho ve Lídia Dias de Aguiar’ın ilk kızıydı ve altı erkek kardeşi vardı. Ailesi, Sao Paulo kırsalında çiftlik sahibi zengin bir aileydi.

Tarsila(sağda) ve kız kardeşi Cecília, 1898

Sonuç olarak özellikle o dönemde kadınların erkeklerle aynı derecede eğitilmediğini göz önünde bulundurursak çok iyi bir eğitim aldı. Dahası on altı yaşında babası onu Barselona’daki eğitimini tamamlaması için gönderdi. Bu yalnızca Brezilya burjuvazisinin erişebileceği bir şeydi. Oradayken ilk tuvalini boyadı ve yeteneklerini göstermeye başladı: İsa’nın Kutsal Kalbi.

 

Sacred Heart of Jesus, 1904

Tarsila bu yıllarda Avrupa’nın farklı şehirlerini gezme ve yaşama ayrıcalığına sahip oldu. Kıta ile olan bu yakınlığı sayesinde Sürrealizm ve Kübizm’den büyük ölçüde etkilendi. Sonuç olarak modernizmi Brezilya’ya getirdi.

Tarsila’nın en bilinen tablosu Abaporu’dur. Bu, Tupi-Guarani’den (yerli Brezilyalıların belirli kabileleri arasında en popüler dil) yamyam anlamına gelen bir kelimedir. Üç ana aşaması vardır: Pau-Brasil, Antropofágica ve Social.

3. Salvador Dali

Salvador Felipe Jacinto Dalí y Domenech, 11 Mayıs 1904’te İspanya’nın Figueres kentinde doğdu. Salvador Dalí y Cusi ve Felipa Domenech Ferrés’in ikinci çocuğuydu ve orta sınıf bir ailede büyüdü. Trajik bir şekilde, ilk oğulları gastroenterit nöbetinden vefat etti.

Dalí’ye ağabeyiyle aynı isim verildi ve bu bir çocuk için garip bir deneyim olmuştu. Erkek kardeşinin gelişmiş reenkarnasyonu olduğunu düşünüyordu. Üç yaşındayken kız kardeşi Anna Maria doğdu.

On iki yaşında Figueres’deki Belediye Resim Okulunda okumaya başladı. 1917’de babası, evlerinde karakalem çizimlerinden oluşan bir sergi düzenledi. Ertesi yıl, henüz on dört yaşındayken Figueres’deki Belediye Tiyatrosunda halka açık bir sergi açtı.

 

 

Salvador Dali, 1906.

Dali, 1921’de Buñuel ve diğer sanatçılarla tanıştığı Madrid’deki Real Academia de Bellas Artes de San Fernando’ya kaydoldu. Daha sonra, 1922’de André Breton, Max Ernst, Man Ray ve diğerleriyle ilk sürrealist grup oluşturuldu.

Salvador Dalí, Geopoliticus Child Watching the Birth of the New Man, 1943.

 

4. Frida Kahlo

1907 yılında Meksika’nın güneyindeki Coyoacán’da dünyaya geldi. Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón, Alman fotoğrafçı Guillermo Kahlo ve Meksikalı Matilde Gonzalez y Calderón’un kızıydı.

Altı yaşındayken çocuk felci geçirdi. Bu, ayağındaki bir lezyon nedeniyle okulda çok fazla zorbalığa maruz kalmasına neden oldu. Sonuç olarak çok genç yaşta – istemeden – o sırada bazı sosyal kurallara karşı savaşmaya başladı.

Bu nedenle doktorların kendisi için reçete olarak yazdığı egzersizleri yapmadı. Ayrıca yüzme dersleri aldı ve lezyonunu gizlemek için pantolon giydi.

Frida Kahlo, 1911.

1922-1925 yılları arasında Meksika Federal Bölgesi Ulusal Hazırlık Okulunda çizim ve model yapmayı öğrendi. On sekiz yaşlarında Fernando Fernandez ile gravür okudu.

Eylül 1925’te bir otobüs kazası hayatını sonsuza dek değiştirdi. Birçok ameliyat oldu ve farklı türden korseler ve mekanik germe sistemleri kullanmak zorunda kaldı. Bu kaza aynı zamanda onun çocukluk hayali olan çocuk doğurma hayalini de elinden aldı.

1928’de Meksika Komünist Partisinde ressam Diego Riviera ile tanıştı ve ertesi yıl onunla evlendi. Eserlerinde basit renkleri benimsemesi için onu etkiledi. Partiye katılımı, birçok yeri gezmesine ve zamanın birçok etkili insanıyla tanışmasına imkan tanıdı.

5. Remedios Varo

Kahlo’dan bir yıl sonra, María de los Remedios Alicia Rodriga Varo y Uranga, 16 Aralık 1908’de İspanya’nın Anglés şehrinde doğdu. Rodrigo Varo y Zajalvo ve Ignacia Uranga Bergareche’nin kızıydı. Bir ağabeyi vardı ve ailesi ondan önce bir kızını kaybetmişti.

Babası bir hidrolik mühendisiydi ve annesi dindar bir Katolikti. Annesi sayesinde bir Katolik okulunda okudu ama macera ve bilim kitapları okumayı seviyordu.

Remedios Varo ve ağabeyi Rodrigo.

On iki yaşında büyükannesinin bir resmini yaptı. Daha sonra sadece on beş yaşındayken Madrid’deki Real Academia de Bellas Artes de San Fernando’ya kabul edildi. Bu Dalí ve diğer yetenekli sanatçıların okuduğu ünlü akademiydi ve o zamanlar çok az kadının sanat okuluna girmesine izin verilirdi.

İspanya’daki siyasi sorunlar sebebiyle iki kez Paris’e taşındı. İlk seferinde kocası Gerardo Lizárraga ile birlikte, ikincisinde ise 1937’de André Breton’un yakın arkadaşı olan Benjamin Péret ile gerçekleşti.

Bohem bir yaşam sürmesine ve sürrealist sanatçılar grubunun bir parçası olmasına rağmen bir kadının sanat ortamına kabul edilmesi zordu ve Paris’te eserleri ciddiye alınmadı.

Remedios Varo, Born Again, 1960.

1941’de her ikisi de siyasi faaliyet nedeniyle hapse atıldıktan sonra Péret ile Meksika’ya taşınmak zorunda kaldı. Anarşist, sürrealist ve batıl inançlıydı. Meksika’dayken Paris’teki zamanına kıyasla eserlerinin çoğunu geliştirdi. Nihayet hak ettiği takdiri aldığı yer burasıydı. Remedios ayrıca bir bale şirketi için ticari tasarım ve kostüm tasarımı gibi sanatla ilgili pek çok şey üzerinde çalıştı.

 

Kaynakça:

  • https://www.wikipedia.org/
  • Daily Art Magazine

 

 

 

 

 

 

 

 


Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Doğukan Samancı
Doğukan Samancı
Baskı ve şiddetle büyüttüğünüz bu ülkenin çocukları size güzel yarınlar inşa edecek.

Must Read

Dostluğun Mektupları: Tezer Özlü’den Leyla Erbil’e Mektuplar

'Tezer Özlü ile iki konuda birbirimize söz vermiştik. İlki, evlilik kurumunu, kocaları, daha çok eşlerimizi anlatacak birer roman yazmaktı. İkinci sözümüz ise, mektuplarımızı yayımlamaktı.'  ...