Özel KategorilerKimdirDönemine Damga Vurmuş Beş Usta Sanatçı

Dönemine Damga Vurmuş Beş Usta Sanatçı

-

spot_imgspot_imgspot_img

Pablo Picasso, Tarsila do Amaral, Salvador Dali, Frida Kahlo ve Remedios Varo’yu kapsayan beş usta sanatçıyı çocukluklarıyla, kariyerleri ve eserleriyle sizlere tanıttık.

1. Pablo Picasso

Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santíssima Trinidad Ruiz y Picass. Yanlış okumamaktasınız, bu kendisinin gerçek ve tam ismidir ancak bugün yalnızca Pablo Picasso olarak biliniyor. Picasso, 25 Ekim 1881 tarihinde İspanya’nın Malaga kentinde doğdu.

José Ruíz Blasco ve María Picasso López’in tek oğluydu ancak aynı zamanda iki kızları da vardı. Babası, Malaga Güzel Sanatlar Okulunda Yardımcı Çizim Sanatçısı ve Malaga Belediye Müzesi küratörüydü. Bu nedenle Pablo’yu sanat eğitiminde her zaman teşvik etti.

Pablo ve kız kardeşi Lola

Picasso genç yaşta babasıyla birlikte çizim yapmaya başlamıştır. 1888’de ilk yağlı boya tablosunu yaptı: Port of Malaga. Daha sonra on altı yaşında Madrid’deki Real Academia de Bellas Artes’e kabul edildi.

Port of Malaga, 1888. Muséo Picasso Málaga, Spain.

Picasso uzun ve etkileyici kariyerine 1900’de Paris’e taşındığında başladı. Çok etkileyici resimler ve heykeller yarattı. En çok kübizm ile bilinmesine rağmen analitik ve sentetik kübizm etrafında çalışmalarını etkileyen ve geliştiren Afrika sanatı ve ilkelcilik gibi farklı dönemleri vardı.

2. Tarsila do Amaral

Picasso’nun doğumundan beş yıl sonra, Atlantik Okyanusu’nun ötesinde bir başka yetenekli çocuk 1886’da doğdu. Bu çocuk Brezilya’nın en önemli ve ünlü sanatçılarından biri olmaya yemin etmişçesine yetenekliydi.

Tarsila Aguiar do Amaral 1 Eylül 1886’da doğdu. José Estanislau do Amaral Filho ve Lídia Dias de Aguiar’ın ilk kızıydı ve altı erkek kardeşi vardı. Ailesi, Sao Paulo kırsalında çiftlik sahibi zengin bir aileydi.

Tarsila(sağda) ve kız kardeşi Cecília, 1898

Sonuç olarak özellikle o dönemde kadınların erkeklerle aynı derecede eğitilmediğini göz önünde bulundurursak çok iyi bir eğitim aldı. Dahası on altı yaşında babası onu Barselona’daki eğitimini tamamlaması için gönderdi. Bu yalnızca Brezilya burjuvazisinin erişebileceği bir şeydi. Oradayken ilk tuvalini boyadı ve yeteneklerini göstermeye başladı: İsa’nın Kutsal Kalbi.

 

Sacred Heart of Jesus, 1904

Tarsila bu yıllarda Avrupa’nın farklı şehirlerini gezme ve yaşama ayrıcalığına sahip oldu. Kıta ile olan bu yakınlığı sayesinde Sürrealizm ve Kübizm’den büyük ölçüde etkilendi. Sonuç olarak modernizmi Brezilya’ya getirdi.

Tarsila’nın en bilinen tablosu Abaporu’dur. Bu, Tupi-Guarani’den (yerli Brezilyalıların belirli kabileleri arasında en popüler dil) yamyam anlamına gelen bir kelimedir. Üç ana aşaması vardır: Pau-Brasil, Antropofágica ve Social.

3. Salvador Dali

Salvador Felipe Jacinto Dalí y Domenech, 11 Mayıs 1904’te İspanya’nın Figueres kentinde doğdu. Salvador Dalí y Cusi ve Felipa Domenech Ferrés’in ikinci çocuğuydu ve orta sınıf bir ailede büyüdü. Trajik bir şekilde, ilk oğulları gastroenterit nöbetinden vefat etti.

Dalí’ye ağabeyiyle aynı isim verildi ve bu bir çocuk için garip bir deneyim olmuştu. Erkek kardeşinin gelişmiş reenkarnasyonu olduğunu düşünüyordu. Üç yaşındayken kız kardeşi Anna Maria doğdu.

On iki yaşında Figueres’deki Belediye Resim Okulunda okumaya başladı. 1917’de babası, evlerinde karakalem çizimlerinden oluşan bir sergi düzenledi. Ertesi yıl, henüz on dört yaşındayken Figueres’deki Belediye Tiyatrosunda halka açık bir sergi açtı.

 

 

Salvador Dali, 1906.

Dali, 1921’de Buñuel ve diğer sanatçılarla tanıştığı Madrid’deki Real Academia de Bellas Artes de San Fernando’ya kaydoldu. Daha sonra, 1922’de André Breton, Max Ernst, Man Ray ve diğerleriyle ilk sürrealist grup oluşturuldu.

Salvador Dalí, Geopoliticus Child Watching the Birth of the New Man, 1943.

 

4. Frida Kahlo

1907 yılında Meksika’nın güneyindeki Coyoacán’da dünyaya geldi. Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón, Alman fotoğrafçı Guillermo Kahlo ve Meksikalı Matilde Gonzalez y Calderón’un kızıydı.

Altı yaşındayken çocuk felci geçirdi. Bu, ayağındaki bir lezyon nedeniyle okulda çok fazla zorbalığa maruz kalmasına neden oldu. Sonuç olarak çok genç yaşta – istemeden – o sırada bazı sosyal kurallara karşı savaşmaya başladı.

Bu nedenle doktorların kendisi için reçete olarak yazdığı egzersizleri yapmadı. Ayrıca yüzme dersleri aldı ve lezyonunu gizlemek için pantolon giydi.

Frida Kahlo, 1911.

1922-1925 yılları arasında Meksika Federal Bölgesi Ulusal Hazırlık Okulunda çizim ve model yapmayı öğrendi. On sekiz yaşlarında Fernando Fernandez ile gravür okudu.

Eylül 1925’te bir otobüs kazası hayatını sonsuza dek değiştirdi. Birçok ameliyat oldu ve farklı türden korseler ve mekanik germe sistemleri kullanmak zorunda kaldı. Bu kaza aynı zamanda onun çocukluk hayali olan çocuk doğurma hayalini de elinden aldı.

1928’de Meksika Komünist Partisinde ressam Diego Riviera ile tanıştı ve ertesi yıl onunla evlendi. Eserlerinde basit renkleri benimsemesi için onu etkiledi. Partiye katılımı, birçok yeri gezmesine ve zamanın birçok etkili insanıyla tanışmasına imkan tanıdı.

5. Remedios Varo

Kahlo’dan bir yıl sonra, María de los Remedios Alicia Rodriga Varo y Uranga, 16 Aralık 1908’de İspanya’nın Anglés şehrinde doğdu. Rodrigo Varo y Zajalvo ve Ignacia Uranga Bergareche’nin kızıydı. Bir ağabeyi vardı ve ailesi ondan önce bir kızını kaybetmişti.

Babası bir hidrolik mühendisiydi ve annesi dindar bir Katolikti. Annesi sayesinde bir Katolik okulunda okudu ama macera ve bilim kitapları okumayı seviyordu.

Remedios Varo ve ağabeyi Rodrigo.

On iki yaşında büyükannesinin bir resmini yaptı. Daha sonra sadece on beş yaşındayken Madrid’deki Real Academia de Bellas Artes de San Fernando’ya kabul edildi. Bu Dalí ve diğer yetenekli sanatçıların okuduğu ünlü akademiydi ve o zamanlar çok az kadının sanat okuluna girmesine izin verilirdi.

İspanya’daki siyasi sorunlar sebebiyle iki kez Paris’e taşındı. İlk seferinde kocası Gerardo Lizárraga ile birlikte, ikincisinde ise 1937’de André Breton’un yakın arkadaşı olan Benjamin Péret ile gerçekleşti.

Bohem bir yaşam sürmesine ve sürrealist sanatçılar grubunun bir parçası olmasına rağmen bir kadının sanat ortamına kabul edilmesi zordu ve Paris’te eserleri ciddiye alınmadı.

Remedios Varo, Born Again, 1960.

1941’de her ikisi de siyasi faaliyet nedeniyle hapse atıldıktan sonra Péret ile Meksika’ya taşınmak zorunda kaldı. Anarşist, sürrealist ve batıl inançlıydı. Meksika’dayken Paris’teki zamanına kıyasla eserlerinin çoğunu geliştirdi. Nihayet hak ettiği takdiri aldığı yer burasıydı. Remedios ayrıca bir bale şirketi için ticari tasarım ve kostüm tasarımı gibi sanatla ilgili pek çok şey üzerinde çalıştı.

 

Kaynakça:

  • https://www.wikipedia.org/
  • Daily Art Magazine

 

 

 

 

 

 

 

 


- Reklam -

Mail Bültenimize Abone Ol!

Haftalık mail bültenlerimizi almak ve duyurularımızı takip etmek için mail bültenimize abone olabilirsiniz.

Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

PODCAST

Türk Edebiyatında Polemikler #6 – Bitmeyen Bir Tartışma: Tutunamayanlar Polemiği

Abone Ol: Spotify Söylenti Dergi ekibi olarak Türk edebiyatında bazı isimler yahut konular üzerinden gerçekleşmiş olan polemiklerden yola çıkarak hazırladığımız...

Sosyolojik Olarak Sanat #2 – Sanat ve Sanat Sosyolojisi Nasıl Oluştu?

Söylenti Dergi ekibi olarak sanatı çeşitli sosyolojik başlıklarla ele alarak bir seri oluşturduğumuz serimizin ikinci bölümünde “Sanat ve Sanat...

Edebiyatseverler İçin Podcast Önerileri

Bu yazı Seda Görüroğlu & Deniz Ulu ortak yazısıdır. Görünen o ki podcast son yıllarda bir hayli popüler dönemini yaşıyor...

Son Yazılar

La Haine: Gerçek Bir Başyapıt

“Gökdelenden aşağıya düşen adamın hikayesini duymuş muydunuz? Düşerken her katı geçtiğinde kendi kendine mırıldanıp, kendisini teskin ediyormuş: Buraya kadar...

Görülmüştür: Sessiz Çığlıklar Eşliğinde Bir Trajedi

👑 Bu yazı Batuhan Amaç tarafından editörün seçimi arasına eklendi 👑 Serhat Karaaslan'ın ilk uzun metraj filmi olan ''Görülmüştür'' izleyiciyi...

9 ‘Sahte’ Van Gogh Tablosunun Gerçek Olduğu Ortaya Çıktı!

Bir grup Van Gogh eseri daha önce sahte olduğu düşünülerek sergiden çıkarılmıştı, ancak son yıllarda yapılan incelemelerden sonra tablolar...

Van Gogh’un Kaleminden Hayat: Theo’ya Mektuplar | 21 Alıntı

Yıldızlı Gece, Ayçiçekleri, Çiçek Açan Badem Ağacı gibi tabloların ressamı Vincent Van Gogh'un adını duymayan kalmamıştır belki de günümüzde....
- Reklam -

Düşlerini Çizen Ressam: Van Gogh

Vincent Willem van Gogh 30 Mart 1853'de Hollanda/Groot Zundert kasabasında dünyaya geldi. Geldiği soy varlıklı olmasına rağmen kendisi yoksul...

2021 Uluslararası Booker Ödülü Uzun Listesi Açıklandı!

2021 Uluslararası Booker Ödülü Uzun Listesi Açıklandı! Edebiyat dünyasında önemli bir yere sahip olan Uluslararası Booker Ödülü’nün bu yılki uzun...

Deniz Feneri: Virginia Woolf’un Hayatından İzler Taşıyan Roman

"İnsanlar birer kapalı kutuyken, diye sormuştu kendi kendine, nasıl oluyor da onların hakkında bir şeyler bilebiliyoruz?" Deniz Feneri, çoğu okur...

Kapan – Vüs’at O. Bener | 25 Alıntı

1950 kuşağının önemli yazarlarından olan ve İkinci Yeni Dönemi'ne Çehov tarzı hikayeleriyle adını yazdıran Vüs'at O. Bener, Kapan'da bizlere...