Gece Modu

KİMDİR MFÖ?

Türkiye’nin sevilen, uzun soluklu ve köklü gruplarından biri olan MFÖ, 1966 yılında Mazhar Alanson ve Fuat Güner’in tanışmaları vesilesiyle bir araya gelmiştir. İkili 1971 yılında ortak çalışmaları olan “Türk’üz Türkü Çağırırız” isimli albümlerini çıkarmıştır. Daha sonra aynı yıl grubun diğer üyesi olan Özkan Uğur’un da gruba katılmasıyla yıllarca dillerden düşmeyen şarkıların, bestelerin ve heyecanlı bir birlikteliğin temeli atılmıştır. Grup 1970’li yılların ortasında ise “Heyecanlı Çok Heyecanlıyım” adlı parçaya klip çekerek Türkiye’de yapılmış ilk klip çalışması ile bir ilke imza atmıştır. Bu zaman zarfında çalışmalarına devam eden MFÖ, 1984 yılında çıkarmış oldukları “Ele Güne Karşı Yapayalnız” isimli albümleri ile büyük bir çıkış yakalamış ve albüme adını veren, şu an da yediden yetmişe herkesin dilinde olan “Ele Güne Karşı” isimli parçaları o sene yılın şarkısı seçilmiştir. Kariyerlerine birçok albüm çalışması sığdıran MFÖ grubunun son çalışması 2017 yılında çıkarmış oldukları “Kendi Kendine” albümüdür. Grup üyeleri, grup dışında solo çalışmalar yapmış olsalar da grubun beraberliğini hiçbir zaman bozmamışlardır. Ben de bu yazımda sizlere geçmişten günümüze severek dinlediğimiz on tane MFÖ parçası derledim. Keyifli dinlemeler!
1-) Ele Güne Karşı
“Ele güne karşı yapayalnız..” diye başladığınızda çoğu insanın devamını getirdiği bu keyifli şarkı listemizin birinci sırasında. 1984 yılında aynı adı taşıyan albümde yer alan parçanın sözü Mazhar Alanson ve Fuat Güner’e müziği ise Fuat Güner’e ait.
2-) Güllerin İçinden
Güllerin İçinden, 1984 yılında çıkan “Ele Güne Karşı Yapayalnız” albümünün 11. parçası olan ve yıllar geçtikçe eskimeyen bir diğer şarkıdır. Parçanın sözü ve müziği Mazhar Alanson’a aittir.
3-) Yalnızlık Ömür Boyu
Yine aynı albümün dördüncü ve slow parçalarından biri olan Yalnızlık Ömür Boyu’nun sözü Mazhar Alanson’a, müziği Fuat Güner’e ait.

Ä°lgili resim

4-) Peki Peki Anladık
Melodisiyle ve sözleriyle neredeyse hepimizin aklında ve dilinde bulunan bu güzel MFÖ parçası ise 1985 yılında aynı isimli albümde yer alıyor. Şarkının sözü ve müziği Mazhar Alanson’a ait.
5-) Sakın Gelme
Sakın Gelme ise yine 1995 yılında çıkan “M.V.B.A” isimli albümde yer alan bir diğer eğlenceli MFÖ şarkısı. Şarkının söz ve bestesi Fikret Kızılok ve Fuat Güner’e ait.

6-) Sarı Laleler 

2006 yılında çıkan “AGU” isimli MFÖ albümünde yer alan, çok hoş bir melodi ve güzel sözlere sahip olan, bizim de dinlemekten bir türlü bıkmadığımız bir diğer şarkı “Sarı Laleler”. Bu güzel şarkının sözü ve müziği Mazhar Alanson’a ait.
7-) Olduramadım  
Yine “AGU” albümünün içinde yer alan bir diğer kıpır kıpır şarkılardan biri olan “Olduramadım”ın sözü ve müziği ise Özkan Uğur ve Aysun Aslan Uğur’a ait.
mfö agu ile ilgili görsel sonucu8- ) Tam Ortasındayım
“Nasıl da mecburmuşuz sabretmeye, sevmeye, öğrenmeye…” gibi güzel sözlere ve melodiye sahip olan bir diğer MFÖ şarkısı ise “Tam Ortasındayım”. 1987 yılında çıkan “No Problem” isimli albümde yer alan şarkının sözü ve müziği Mazhar Alanson’a ait.
9-) Hep Yaşın 19
2011 yılında çıkan “Ve MFÖ” albümünün içinde yer alan bir diğer efsaneleşmiş MFÖ şarkılarından biri olan “Hep Yaşın 19″un bestesi Ercan Saatçi ve Mazhar Alanson’a ait.
10-) Aşkın Kenarından
Onuncu ve sonuncu MFÖ şarkımız ise 2017 yılında çıkan ve akustik parçalardan oluşan “Kendi Kendine” isimli albümde yer alan “Aşkın Kenarından”. Şarkının bestesi Mazhar Alanson’a ait.

mfö kendi kendine albüm kapağı ile ilgili görsel sonucu

Birbirinden güzel bu on MFÖ parçası ve daha fazlasına Spotify’da hazırladığım çalma listesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Keyifli dinlemeler!

Çalma Listesi:

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin