Cumhuriyetin İlanından Bu Yana Edebiyat Dergileri

1923’ten Bu Yana Edebiyat Dergileri ;

VARLIK DERGİSİ

Türk edebiyatının en uzun soluklu dergisi olan Varlık, Yaşar Nabi Nayır tarafıdan 1933’te Ankara’da yayımlanmaya başlamıştır. Garip anlayışına uygun ilk örnekler bu dergide verilmiştir. Varlık dergisi halen yayımlanmaya devam etmektedir. Dergide; Abdülhak Şinasi Hisar, Atilla İlhan, Behçet Necatigil, Cahit Sıtkı Tarancı,Necati Cumalı, Nurullah Ataç, Orhan Veli, Sait Faik, Yakup Kadri Karaosmanoğlu gibi birçok şair ve yazarlarımızın yazılarına yer verilmiştir.

TÜRK DİLİ DERGİSİ

TDK’nin aylık olarak çıkan dergisidir. 1951 yılında çıkmaya başlamıştır. Dergide bütün edebi türlere ait incelemelere yer verilmiştir. Derginin edebiyatımıza ve dilimize bir çok katkısı olmuş. Türk Dili’nde Fazıl Hüsnü Dağlarca, Nurullah Ataç, Oktay Akbal, Peyami Safa, Sabahattin Kudret Aksal, Salah Birsel, Suut Kemal Yetkin gibi birçok yazara yer verilmiştir.

KÜLTÜR HAFTASI DERGİSİ

Peyami Safa tarafından 1936 yılında yirmi bir sayı olarak yayımlanmıştır. Dergi daha çok kültür meseleleri üzerine yazılara, bilgilere yer vermiştir. Roman ve köy edebiyatı üzerine daha çok yoğunlaşmışlardır. Dergide; Peyami Safa, Faruk Nafiz Çamlıbel, Halit Fahri Ozansoy, Ahmet Hamdi Tanpınar gibi yazarlarımızın izleri görünür.

AĞAÇ DERGİSİ

Necip Fazıl Kısakürek 1936’da on yedi sayı olarak yayımlamıştır. Sezgici ve milli bir sanat anlayışı savunulmuştur. Dergide; Necip Fazıl Kısakürek, Ahmet Kutsi Tecer, Ahmet Hamdi Tanpınar, Cahit Sıtkı Tarancı, Ziya Osman Saba gibi yazarlara yer verilmiştir.

ÇINARALTI DERGİSİ
- Advertisement -

Orhan Seyfi Orhon ve Yusuf Ziya Ortaç tarafından çıkarılmış ve 1941-1948 yılları arasında yayımlanmıştır. Türkçü ve milliyetçi bir dergidir. Dergide; Orhan Seyfi Orhon, Yusuf Ziya Ortaç, Halide Nusret Zorlutuna, Nihal Atsız, Peyami Safa, Behçet Kemal Çağlar, Faruk Nafiz Çamlıbel, Zeki Ömer Defne, Tağrık Buğra gibi isimlere yer verilmiştir.

BÜYÜK DOĞU DERGİSİ

Necip Fazıl Kısakürek tarafından 1943’te çıkarılan dergidir. Dergi gazete özelliği de taşımaktadır. Siyasi ve edebi yönleri zaman zaman ön plana çıkmıştır. Dergi 35 yıllık bir yayın geçmişine sahiptir. Toplamda 512 sayı olarak çıkmıştır. Dergi Türkiye’deki İslamcı hareketin de kaynakları arasında gösterilmektedir.

MARKOPAŞA DERGİSİ

1946 yılında Sabahattin Ali, Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz tarafından halkçı, toplumcu bir anlayışla ortaya çıkmıştır. Siyaset ve hiciv konuları sıkça işlenmiştir. Sürekli yasaklandığı için birçok farklı isim almıştır. Derginin yayın hayatı 1950’de sona ermiştir.

HİSAR DERGİSİ

Şiir başta olmak üzere birçok edebi tür dergide yer almıştır. Kendi çevresinde oluşturduğu HİSAR topluluğuyla önem kazanmıştır. Hisarcıların amacı milli olanla yeni olanı birleştirmektir. Gelenekten ayrılmayan bağımsız bir sanat anlayışını savunan Hisarcılar Batı’nın taklit edilmesine karşıdır. Dergide; Mehmet Çınarlı, İlhan Geçer, Turgut Özakman, Nevzat Yalçın, Mehmet Kaplan gibi yazarlar yazılarına yer vermişlerdir.

YAPRAK DERGİSİ

Orhan Veli tarafından 1 Ocak 1949 yılından itibaren yayımlanmaya başlamıştır. Haziran 1950 yılına kadar yayımlanmaya devem etmiştir. Orhan Veli’nin arkadaşları, ölümünün ardından SON YAPRAK adlı özel bir sayı yayımlamıştır. Dergide GARİP anlayışı ön plandadır. Dergide; Orhan Veli, Oktay Rıfat, Melih Cevdet Anday, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Cahit Külebi gibi isimlere yer verilmiştir.

PAZAR POSTASI DERGİSİ

Dergi 1951’de yayımlanmaya başlamştır. Pazar Postası haftalık yayınlanan siyasi bir dergidir. İkinci Yeni hareketine bağlı şairler bu dergide yazı yazmıştır. Aynı zamanda GARİP akımına karşıdırlar. Dergide; Turgut Uyar, Behçet Necatigil, Can Yücel, Oktay Akbal, Salah Birsel, Sezai Karakoç gibi isimler yer almıştır.

MAVİ DERGİSİ

1952’de Ankara’da yayımlanmaya başlamıştır. Mavi topluluğu denilince akla ilk gelen isim olan ATİLLA İLHAN dergide toplumcu gerçekçi sanatın ne olduğunu anlatmıştır. Dergide; Atilla İlhan, Ahmet Oktay, Özdemir Nutku, Orhan Duru gibi yazarların eserleri yayımlanmıştır.

PAPİRÜS DERGİSİ

Cemal Süreyya’nın çıkardığı bir dergidir. İlk olarak 1960 yılında yayımlanmıştır. Özellikle şiir türünde yazılar yazılmıştır. Can Yücel, Cemal Süreyya, Turgut Uyar, Ülkü Tamer gibi isimler öne çıkmıştır.

A DERGİSİ

II. Yeni çizgisinde olan bir dergidir. Toplamda 29 sayı yayımlanmıştır. Edip Özyörük tarafından 1956-1960 yılları arasında çıkarılmıştır.

AİLE DERGİSİ

1947-1952 yılları arasında yayımlanmıştır. Toplam 22 sayı çıkarılmıştır.

AKBABA DERGİSİ

Haftalık olarak yayımlanan bir dergidir. Türk kültür hayatında en uzun süre çıkan karikatür ve mizah dergisidir. 1922-1977 yılları arası yayımlanmıştır.

ATAÇ DERGİSİ

Derginin sahibi ŞÜKRAN KURDAKUL’dur. Toplumcu bir çizgidedir. 1962-1964 yılları arasında yayımlanmıştır.

DERGAH DERGİSİ

Derginin sahibi MUSTAFA NİHAT ÖZÖN’dür. Toplam 42 sayı çıkarmıştır.

DİRİLİŞ DERGİSİ

Sezai Karakoç tarafından çıkarılmıştır. İlk sayısı 1966 yılında çıkarılmıştır. 1992’ye kadar devam etmiştir. İsmet Özel derginin meşhur şairlerindendir ve meşhur şiiri AMENTÜ ilk kez bu dergide yayımlanmıştır.

KADRO DERGİSİ

1932-1934 yılları arasında yayımlanmaya başlamıştır. Derginin düşünce çizgisi şu şekildedir; kadro her şeyden evvel devrimci, dinamik, determinist ve ulusal kurtuluşçu bir dünyayı kavrayış yoludur.

MAVERA DERGİSİ

1976′ da Cahit Zarifoğlu tarafından Ankara’da çıkarılmıştır.

RESİMLİ AY DERGİSİ

1924-1930 tarihleri arasında çıkarılmış bir dergidir. Okura gerçekçi halk dergisi olarak tanıtılmıştır.

YENİ DERGİ 

Eleştirmen Memet Fuat tarafından 1964-1975 yılları arasında çıkarılmıştır.

ÜLKÜ DERGİSİ

1933-1939 yılları arasında yayımlanmıştır. FUAT KÖPRÜLÜ VE AHMET KUTSİ TECER derginin önemli sanat yönetmenleridir.

ŞADIRVAN DERGİ

1949 yılında Behçet Kemal Çağlar tarafından çıkarılmıştır. Bu dergiden sonra halk edebiyatı canlandırılmak istenmiştir.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Yitirilen Bir Radyo Kültürü: Radyo Tiyatrosu

Görselliğin olmadığı ve oyunların sadece sesli olarak oynandığı bir radyo programı türü; radyo tiyatrosu. Arkadan gelen ses efektleriyle dinleyicide tiyatro izliyormuş hissi uyandıran, tiyatronun...