Cemil Kavukçu Öykülerinde Yalnızlık

Kendi iç dünyasını aydınlatmaya başlayan insan, maddi dünyadaki hazlardan, nesne ve olaylardan eskisi gibi keyif alamamaya başlar. Hayata sadece yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak için bakan kişilere karşı bir yabancılaşma yaşar. Ruhsal duyarlılığı artar. Olmadık yerde hırçınlaşıp olmadık yerde hüzünlenir. Yavaş yavaş dış dünya ile arasında ördüğü camdan bir duvar arkasında, buhranlı yaşantılar geçirmeye başlar. Kimi zamansa düşünce üretmenin tohumudur bu izole hayat insan için. Yalnızlık: kimileri için çok yönlü bir ihtiyaç ve kendini bulma haritası, kimileri için bir gurur sorunu, kimileri için depresif bir kaçış, kimileri için ise kendi kendine fazla gelme hali.

Bir kadın, deniz kenarında yalnız dolaşır. Saçları rüzgarda uçuşur. Arada, gözlerine inen saçlarını eliyle geriye atar ve yalnız dolaşır. Denize bakar. Bakarken gözlerini kısar, alnı kırışır. Denize bakar. Yaşadıkları, başka bir kadının yaşamına aitmiş, bir gün kendi yaşamını yaşayacakmış gibi gelir.

Dört Duvar Beş Pencere, Cemil Kavukçu.

Duygusal birliktelikler, dostluk ilişkileri, kent yaşamı, geçmişe olan bağlılık, başaramama korkusu, gündelik hayatın getirdiği tekdüze yaşam ve buna benzer bir sürü durumun meydana getirdiği “yalnızlık” kavramını, etkileyici bir bakış açısıyla anlatır Cemil Kavukçu öykülerinde. Sadece yazmakla da kalmaz. Bu yalnızlık hastalığından kurtulma yollarını yazdığı reçeteyi de sayfaların arasına iliştirip öylece yollar okuyucuya. Yaşadığı hayata ayak uyduramayan, ileriye şüpheyle bakıp geçmişle bağını koparamayan karakterlerinin bilinçli bir tercihidir bu yalnızlık.

- Advertisement -

Karakterler zamanla bu yalnızlıktan sıkılıp yorulur ve çözüm yolları arar. Ama düzene bağlanan, ama aradığı aşkı bulan, ama içkiye tütüne sarılan bu karakterler bir şekilde yalnızlıktan kurtulma arayışında bulur kendini. Ve her biri kendine özgü bir yöntem geliştirir. Belki farklı gibi görünür karakterlerin yalnız kalma sebepleri ama alt zeminde genelde aynı nedende buluşurlar: Birey ve onun arayışı.

Pencerenin başına geçip dışarı bakıyorum. Yine yağmur, yine su birikintilerinde oynaşan damlacıklar, yine insansız bir sokak. Hiçbir şey değişmediği halde, her şey nasıl da değişmiş gibi görünüyor.
Kimdi o adam? Günümü rezil eden, beni bu hale sokan kimdi?

 Uzak Noktalara Doğru, Cemil Kavukçu

Yalnızlığından kaçmaya çalışan kahramanları koşarken bataklığa saplanmış biri gibi açmazda kalır ama pes etmez. Yalnızlıklarına kaderci bir yaklaşımın ötesinde mücadeleci bir tavırla yaklaşırlar. Bu okuyucu için bir hayli önemli bir nokta, çünkü Kavukçu’nun öykülerinden çıkarılacak dersler işte tam buralardadır.

Sıradan hayatlar ve kişiler akıcı ve anlaşılır bir dille okuyucunun zihnine işler. Öykülerinde beklenmedik sürpriz sonlarla farklı duygular yaşatır. Cümleleri, önüne kattığı imgelerle akar gider okuyucunun zihnine.

Yaşayan en büyük Türk öykücülerinden biri olan Cemil Kavukçu öyle bir anlatır ki karakterlerin başından geçenleri, bir an için kendi halinizi bırakıp onların haline üzülürsünüz. Koltukta yanına kıvrılasınız, karşısına geçip bir kadeh yuvarlayasınız, sokağın başını tutup gördüğünüzde selam veresiniz gelir. Onun yalnızlığı kulakları hırpalarcasına bir haykırıştır…

Her insan biraz yalnızdır ve elbet bir Kavukçu karakterinin yalnızlığını yaşayacaktır.

Adam “Beni anladığını sanıyor ve üç-beş sözcükle tanımlayıveriyorsun. Oysa her şey göründüğünden çok başka.“
Kadın: “Yani, herkesin bir gerçeği, bir de kimsenin göremediği yaşamın gerçeği var; öyle mi?”
Adam: “Tam tersi, yaşamın bir gerçeği ve kimsenin göremediği, herkesin bir kendi gerçeği…
Kadın: “Peki, diyelim ki öyle; bu ikisi arasındaki dengeyi nasıl kuruyorsun?”
Adam: “Seninle.”

Yalnız Uyuyanlar İçin, Cemil Kavukçu

 

ERDEM EROL

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Unutulmaz Dizi ve Filmlerden Unutulmaz 15 Replik

Bu yazımızda bizi etkileyen, tekrar izleme isteği  uyandıran, ağlatan, güldüren, düşündüren unutulmaz dizi ve filmlerin, film karakterlerininin, unutulmaz repliklerini sizler için derledik. İyi okumalar...