Gece Modu

Cemal Süreya. Kimilerine göre İkinci Yeni şiirinin en güzidesi, bazılarına göre aşkı en iyi anlatan şair. Asıl adı Cemalettin Seber olan Cemal Süreya, 1931 Erzincan doğumludur.  Daha çocuk yaşındayken ailesinin Erzincan’dan sürgün edilmesi onları Bilecik’te bir hayata mahkûm etmiştir. Bu şehirden ayrılmalarının da yasak olduğunu belirtelim. Annesinin erken yaşta hayatını kaybetmesi üzerine İstanbul’a okumaya giden şair, daha sonrasında Bilecik’e geri dönerek babasının yeni eşiyle tartışacak, ilk eşi Seniha Nemli ile tanışacak ve Ankara Üniversitesi’ni kazanarak Sezai Karakoç, Muzaffer Erdost gibi edebiyatın önemli isimleriyle çok yakın arkadaş olacaktır.

Birebir ilişkilerde hep sorunlar yaşayan şair ardı ardına evlilikler yaşamıştır. İnsan ilişkileriyle olan sorunu o kadar ciddi boyutlara gelmiştir ki; Paris’te yaşadığı dönemlerde Turgut Uyar ve Edip Cansever’ in onu unutturmaya çalıştığı, yerine geçmeye çalıştıklarını düşünmüştür.

Dev Lotr Testi

Kendine has birçok özelliği olan şair Cemal Süreya’nın kendi kendine mektuplar göndermesi, büyük şairlerin hep üç isimli olduklarını düşündüğünden Cemal Süreya Seber ismini kullanması, yazı yazarken gürültüyü araması bunlardan sadece birkaçıdır.

Her şeyin ötesinde yazdığı şiirlerle, vesile olduğu şairlerle, çıkardığı dergiyle edebiyatımıza katkısını yadsıyamayacağımız Süreya, düzyazılar, denemeler, derlemeler ve eleştiriler de yazsa da, ününü şiirleri ile kazanmıştır.

Bugün Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Bir Kırlangıcın Daha Var” isimli kitap üzerine bir şeyler yazmak istedim. Seçme şiirlerin olduğu kitapta şairin en çok ezberlenen şiirleri toplanmış. “ Üvercinka, Beni Öp Sonra Doğur Beni,  Yazmam Daha Aşk Şiiri ” bunlardan bazıları.

Yazının başlarında bahsettiğim şairin ikili ilişkilerinde yaşadığı sorunlar, onun yakın çevresine duyduğu sevgiyi göstermesine engel olamamış. Nitekim kitabında geçen şiirlerden birkaçı şair arkadaşları üzerine yazdığı şiirler. Örneğin Edip Cansever’i bir şiirin direkt başlığına koymuş ve eserinde şu dizeleri yazmıştır;

“Yeşil ipek gömleğinin yakası
Büyük zamana düşer.

Her şeyin fazlası zararlıdır ya,
Fazla şiirden öldü Edip Cansever.”

Yakın arkadaşı olan Turgut Uyar’ı da bir şiirin başlığına koyan Cemal Süreya, dizelerinin sonuna gelirken şu sözleriyle olan biten her şeyi özetlemiştir; “öldüğü gün, hepimizi işten attılar.”

Behçet Necatigil, Ceyhun Atuf Kansu gibi şairleri de kaleminin mürekkebine bulayan Türk edebiyatının unutulmayacak şairi 9 Ocak 1990 yılında kalp yetmezliği sebebiyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Aziz Nesin’in “Dünyanın en küçük devleti” diye nitelendirdiği şairi rahmetle anıyor, bıraktığı her dize için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

1 YORUM

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin