Cem Yılmaz Karikatürleriyle 1992-1996

Cem Yılmaz’ı sadece filmlerinden ve stand up gösterilerinden tanıyıp yetinmek istemiyorsanız size güzel haberlerle geldim; Karikatürler 1992-1996. İsminden anlayacağınız üzere Cem Yılmaz taa, Her Şey Çok Güzel Olacak filminden bile önce çizdiği karikatürlerini topluyor bu kitapta. Elimde İnkilap Yayınları aracağıyla basılmış 2. baskısı var ve fiyatı 15tl. 128 sayfayla ince olmasına rağmen her sayfada yaklaşık iki veya üç karikatür var. Yani kitapta yaklaşık olarak üç yüz bağımsız karikatür sizi bekliyor.

Bu arada İnkilap Yayınları nereden tanıdık geliyor diyorsanız Cem Yılmaz senaryo kitaplarını, kardeşi Can Yılmaz hikayelerini, yakın arkadaşı Zafer Algöz ise kendi kitabını bu yayınevinden çıkarttı. Hatta hatırlasanıza bu yıl TÜYAP’ta aynı gün imza verdiler ve izdiham yaşandı!

Kitabın içindeki karikatürlere gelecek olursak Cem Yılmaz’ın tüm filmlerini ezbere bilecek kadar çok izlemiş, sevmiş olsam da kitap boyunca genel olarak pek gülmedim. Hatta topu topu üç dört sayfada güldüm desem yeridir. Genelde karikatürlere pek gülmediğim için kitabı küçük beklentilerle almıştım, beklentimi ucu ucuna karşıladı. Bir diğer beklentimse Cem Yılmaz’ın usta kalemiyle bana karikatürü sevdirmesiydi, olmadı. Karikatürler dolu bu kitabı malesef ciddi bir roman okur gibi okudum ve kitaplığıma bıraktım.

Kitabın içeriğine girecek olursak Korkunç Tilbe ve Soru Adamcıkları adlı müstehcen içerikli bir karikatür serisi var ki hemen hemene on sayfada bir karşımıza çıkıyor, ne yazık ki onlar da komik değiller. Yaptığı tespitler doğru ve yerinde oluyor fakat komik olmuyor seri boyunca.

- Advertisement -

Gerçi ben kitabı 2017 yılında yaşayan bir insan gözünden yorumluyorum ancak kitap 1992-1996 arasını kapsıyor. Objektif bakmak gerekirse o dönemin insanları bunlara çok gülmüş olabilir. Neticesinde insanların güldükleri dönemden döneme değişiyor.

Lafı sadete getirecek olursak hakim bey bütün olumsuz konuşmalarıma rağmen kitap 10 üstünden 7.25 aldı benden. Yani verdiğiniz paraya değer, hem de vakit geçirirsiniz. Eğlenir misiniz? Muamma…

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Dönemine Damga Vurmuş Beş Usta Sanatçı

Pablo Picasso, Tarsila do Amaral, Salvador Dali, Frida Kahlo ve Remedios Varo'yu kapsayan beş usta sanatçıyı çocukluklarıyla, kariyerleri ve eserleriyle sizlere tanıttık. 1. Pablo Picasso Pablo...