Gece Modu
 1. Geceleyin yatağımda aradım ruhumu seveni; aradım ve bulamadım. Kalktım ve şehirde gezinmeye başladım; sokaklarda ve meydanlarda aradım ruhumu seveni; aradım ve bulamadım.
 2. Dünyanın kaderini değiştirebilecek biriydim ben, bir taraftan Almanlar adına casusluk yapıyormuş gibi görünüp öteki taraftan Fransa’nın savaşı kazanmasını sağlayabilirdim. İnsanlar Tanrı’nın  matematikçi olduğunu sanırlar ama öyle değildir. Satranç oyuncusu demek belki daha uygun, rakibin hamlesini önceden tahmin ederek onu alt etmek için strateji geliştirir.
 3. Bedeli ne olursa olsun buradan kurtulacağım- yaşamımla ödemem gerekse de fark etmez- zaten kaçarken yakalanırsam da kurşuna dizecekler. Görünüşe bakılırsa savaş başlamış olmalı; diğer tarafta beliren ilk Fransız askerlerinin hepsini komutanımın emri gereği makineli tüfeğimle tek seferde taradım.
 4. Atılan ilk kurşunları ve ilk ölülerin kokusunu hatırladıkça haysiyet sahibi hiç bir insanın bu olanların bir parçası olmak istemeyeceğini daha iyi anlıyorum.
 5. Doğal mı davranacaktım? kim olduğumu doğru düzgün bilmiyorken nasıl doğru davranabilirdim ki? Avrupa’yı yakıp yıkan dansçı mıydım? Doğu Hint Adaları’nda aşağılanan ev hanımı mı?  Güçlü erkeklerin sevgilisi miydim? Kısa bir süre önce yere göğe sığdıramayan basının şimdi “avam sanatçı” diye nitelediği kadın mı?
 6. Şimdi koridordan gelen kahvaltının habercisi olan ayak seslerini duymadan önce ne yapacağım biliyor musunuz? Dans edeceğim. Her bir notayı hatırlayacak, bedenimi ritme uyarak hareket ettireceğim; çünkü kendime kim olduğumu hatırlatmanın en iyi yolu bu; özgür bir kadınım ben!
 7. Hayatta tanıdığım neredeyse bütün erkekler bana mutluluk, mücevherler ve toplumda bir konum verdi, onları tanıdığım için hiç pişmanlık duymadım; ilki hariç, okulumun müdürü ırzıma geçtiğinde on altı yaşındaydım.
 8. Şimdi sahip olduklarım kızım, boşa yaşanan  bir ev, ihanete uğrayacağından korktuğu için beni hiç bir yere götürmeyen bir koca ve müthiş güzelliğiyle  insanın soluğunu kesen bir şehirdi; cennetin içindeyken kendi özel cehennemimde yaşıyordum.
 9. Mata Hari’nin düşmanlarımızın hizmetinde olduğu apaçık ortada ama bu iddiayı kanıtlayabilecek hiç bir somut delilim yok. kanıt istiyorsanız Savaş bakanlığı’na başvurmalısınız, ilgili evraklar orada.
 10. Dağınık siyah saçlarını özenle tarayıp ensesinde topladı. Başına keçe bir şapka geçirdi ve götürüleceği açık alanda rüzgara kapılarak uçup gitmesini engellemek için şapkanın ipekten bağını çenesinin altından düğümledi.
 11. Bazen ırzıma geçerken edepli bir kız gibi davranmamı ve karşı koymama mı şart koşardı, bazense daha şiddetli davranmasını için yalvarmaya zorlardı beni, ne de olsa bir fahişeydim ve yaptıklarından hoşlanıyordum.
 12. Hatıralar melankoli denen iblisi de beraberlerinde getiriyor ve bu gaddar iblisten kaçış yok benim için.
 13. Yanlış devirde doğmuş bir kadınım ben, hiç bir şey düzeltmez bunu. Gelecekte hatırlanacak mıyım, bilmiyorum.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin