Gece Modu

Söylenti Dergi olarak yeni bir oluşuma imza atıyoruz! Katılmak istersen yukarıdaki resme tıkla; öykü, şiir, deneme, inceleme, çeviri, çizim ve röportajlar ile bize katkı sağla!Zihninizi ele geçiren ve İngiltere’nin büyüleyici sokaklarında Cormoran Stirke ve asistanı Robin Ellacott’un maceraları büyük bir gizemliliğin içinde harika bir polisiye keyif sunuyor!

Bütün dünyada çok büyük bir saygı gören ve sevilen,Harry Potter’ın yazarı J.K Rowling’in ”Robert Galbraith”takma isimle yazdığı Cormoran Strike-Guguk Kuşu, İpek Böceği ve Kötülük Kariyeri romanlarından uyarlanan çok farklı atmosferi ile kendisine çeken labirent olaylarla dolu aksiyon dolu bir dizi. İngiliz bir yapım olan ve Ağustos 2017 BBC One kanalında seyirci ile buluştu. Tom Burke dizimizin özel dedektifi ”Cormoran Strike” rolünü üstlenirken, dizi sektöründe oyunculuk basamaklarını başarıyla çıkan Holliday Grainger, Cormoran Strike’ın asistanı olan ”Robin Ellacott” karakterini canladırıyor.

”Cormoran Stirke:Dijitalleşmenin,her şeyi mahvettiğini biliyorsun,mektup gitti ve ne oldu o aşk mektuplarına”

C.B. Strike orjinal isimleriyle The Cuckoo’s Calling, The Silkworm ve Career of Evil adlı üç farklı konuyu hikaye edinen toplam 7 bölümden oluşuyor. Cormoran Strike babası ünlü ve sorunları olan bir rock starı, kendisi başarılı bir asker ve aynı zamanda kraliyet inzibatı olarak Afganistan’da görev esnasında araçlarına bombalı saldırı sonucunda  sol bacağını kaybeden Cormoran Strike İngiltere’ye dönüp hayatı sevgilisinden ayrıldıktan sonra aynı zamanda ekonomik olarak da zora girdiği vakitte Denmark Street’te bir dedektiflik bürosu açar ve labirent olaylara ve polisiye maceralara atılmayı bekler !

Cormoran Strike ve asistanı ilk hikayede ünlü manken Lula Landry’nin gizemli intiharını çözmeye çalışırlar. İkinci hikayede ise ortadan kaybolmuş bir yazarın peşine düşer ve dehşet olayları ve gizemli maceraların peşine sürüklenirler. Üçüncü hikayede Cormoran Strike’ın ofisine parçalanmış bir ceset gönderilir ve bu olay hem Strike’ın hem de Robin Ellacott’un hayatını büyük bir karmaşaya sürükler.

”Atmosfer’in verdiği heyecan”

Dizi romandan ekrana çok başarılı bir şekilde aktarılmış, Londra’nın o hep bahsedilen gri  havasının farklı bir yorumu olarak bu klasik tanımın karşısına çıkan”bahar havası”gibi, Londra’nın hareketli,çeşitli ve sade toplum yapısı ile birlikte doğal görünümlü sokakları dizinin teması ile birleştirilerek dizide geçen karanlık olaylar ile birlikte tezatlık oluşturup, izleyicide diziye karşı hevesli bir çekicilik bahşediyor. Belki de insan ruhunu temsil ediyor, dizide geçen gizemli karanlık olayları ile birlikte çevresine karşı umursamaz ama bir o kadar da çekici bir özel dedektif ve başarılı ve çok çalışkan asistan ile beraber ruhları, akılları ve çalışkanlıkları ile cinayet olaylarını çözmeye çalışıyorlar.

J.K Rowling’in çok sade ve doğal bir şekilde ortaya çıkardığı ve çok sevilen karakter Süper Asistan ”Robin Ellacott”

Çok sade, evet bu tanım belki çok negatif bir etki yaratıyor ama J.K Rowling’in başarılı şekilde yazdığı ve bunu ekrana yansıtan teknik ekip ve rolü başarılı şekilde canlandıran Holliday Grainger’ın payı çok büyük bu sadeliğin farklı anlamlara gelmesinde. Bu sadelik diziye acayip bir derinlik katıyor,adeta izleyicilerin dizide geçen olaylara merakının hissiyle hareket ediyor başarılı asistan. Üniversite’de yarıda bırakmış olduğu bir psikoloji eğitimi ve aynı zamanda sürdürdüğü başarılı bir evliliğin yanı sıra hiç pes etmemiş bir karakter Robin Ellacott. Özel dedektifimizin yanına ilk olarak geçici asistan  girdiği ilk günden beri performansını hep artıran ve olaylara dair çalışma ahlakını sürdüren ve hatta izleyenlerde de herhangi bir alanda çalışma hevesini artıran çok renkli bir karakter.

 

Bambaşka bir dünya ve bir farklı dedektifimiz ”Cormoran Strike”

Polisiye dünyası alışılmışın dışında bir dedektif ile tanıştı. Cormoran Strike olaylara çok sakin ve farklı pencerelerden bakan bir dedektif.Cinayet olaylarında insanlarla konuştuğunda ve şüphelilere yaklaşımında çok rahat söz oyunları ve akıl karıştırıcı hamleler yapabiliyor ve söyledikleri ile insanların aklını karıştırıp istediğini almasını çok iyi biliyor. J.K Rowling başka bir yazı tarzıyla ve isimle ortaya çıkardığı bu dedektif polisiye dünyasında çok özel bir yere sahip.

 

J.K Rowling’in elinden çıkan bu eser ve güzel bir şekilde ekrana aktarılmış polisi ye dizisi C.B.Strike bahar havası tadına bir güzellik sunuyor.Yeni bakış açıları,olayların derinliği,karakterlerin özel hayatlarındaki olaylar ve Londra’nın dengeli ve aynı zamanda hareketli yapısı ile buluşarak ortaya mutfaktan çok güzel bir yemek çıkmış.

 

DİZİNİN FRAGMANI

 

Dizinin Başlangıç Müziği ”Beth Rowley – I Walk Beside You”

 

 

 

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin