Gece Modu

İki ressamın bir resim üzerinde çalıştığı örnekler çok nadirdir ve bu ressamlar Peter Paul Rubens ve Jan Brueghel (The Elder) olunca bu örnekler daha büyük önem kazanıyor.

Rubens daha önceleri Paul Bril ile birlikte “Landscape with Psyche and Jupiter” ve Frans Snyders ile birlikte “Recognition of Philopoemen” adlı resimlerde birlikte çalışmıştır. Rubens, Jan Brueghel’e bir resim üzerinde birlikte çalışma teklifiyle gelir. Özellikle Peter Paul Rubens bir resim üzerinde Jan Brueghel ile birlikte çalışmaya ilgi gösteriyordu. Rubens figürler, Jan The Brueghel ise manzara ve doğa üzerinde harikalar yaratıyordu. Bu ikilinin ortak çalışmaları resim tarihindeki en başarılı ortaklıklardan biri olacaktır.

Böylelikle 16. yüzyıl sonları ve 17 yüzyılın başlarında Antwerp’in en ünlü iki ressamı Peter Paul Rubens, Jan Brueghel The Elder ilk olarak “Battle of Amazons” adlı resimde birlikte çalışmaya başlar.

Resmin tarihi 1598 olarak verilse de tam tarih aralığı Brueghel’in İtalya yolculuğundan döndüğü 1596 yılından Rubens’in Mantova seyahatinin başladığı 1600 yılları arasında yapıldığı kesindir.
Resimde sol taraftan Yunan birlikleri saldırıyor, resimde en çok dikkat çeken unsur erkek egemen, ataerkil toplumun anaerkil topluluğa karşı zaferidir. Saldırıda yerde yatan amazonları görüyoruz, Ön planda Herkul iki amazon kadını ile birlikte savaşıyor, ve üstün geliyor. Kırmızı giysili at üstündeki figür Kraliçe Hippolyta,
Atların savaşlarda binek olarak kullanılmasının ilk olarak Amazon’lardan çıktığı söylenir hatta Mitolojideki At Adamlar (Centaur)’ın Amazonları at üstünde görünce onları tek bir canlı zanneden Yunanlıların söylenceleri ile ortaya çıktığı görüşü de vardır.

Resimde Sol taraftan saldıran Yunan birlikleri Amazonları arka plandaki köprüye, nehre doğru püskürtüyor. Nehir Thermodon (Terme çayı-Samsun) nehridir. Amazonların yaşadığı yer olarak kabul edilir.

Birlikte çalıştıkları dönemde Rubens ve Jan Brueghel’in 20’den fazla resme imza attığı bilinir ancak en ünlüleri Beş Duyu serisidir.

Beş Duyu Serisi

Seriye çalışırken Brueghel bütün planı bitiriyor sonra Rubens figürleri ekliyordu. En son yine Brueghel bazı değişiklikler yapıp resmi tamamlıyordu.

Hearing- İşitme duyusunu anlatırken resimde her türlü müzik aletini, konuşan bir grubu, bazı hayvanları ve saatleri görürüz. İşitme duyusuna saatlerin de olması dikkat çekicidir.

Serinin diğer resimleri ise şöyle :

Touch-Dokunma

Resimdeki tüm nesneler duyuları açıklamak için özenle seçilmiştir.

Görme

Koku Alma : Çiçekler, parfümler ve diğer nesneler ancak hep sevgi sembolü bir kenarda

Tat Alma

 

Rubens ve Brueghel’in dostlukları Brueghel’in ölümüne kadar devam eder hatta Rubens, arkadaşının ölümünden sonra onun çocuklarını koruması ve himayesi altına almıştır.

Jan Brueghel Elder ve Ailesi – Ressam Peter Paul Rubens

 

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin