Gece Modu

[1]” Midia, Medea ya da Medeia, Yunan mitolojisinde Güneş’in oğlu Kolkhis Kralı Aietes ile Eidyia’nın kızıdır. Antik dünyanın en büyük büyücülerinden biri, ilaç ve zehir yapım ustası olarak kabul edilmektedir. Antik dünyanın en uzun aşk destanının ana karakteri, Karadeniz kabilelerindeki anaerkil yapının en büyük simgesidir. Dünya iktidarının simgesi Altın Post onun kararlarıyla yer değiştirmiş, gittiği pek çok Yunan şehrinde erkeklerin yönetimini (ataerkini) kırmaya başlayan bir karakter olduğu için Yunan yazarlarca, dünyaya “erkek öldüren” ve “cadı” olarak tanıtılmıştır.”

Medea efsanesi hakkında en ayrıntılı bilgileri, MÖ 3. yüzyıl ortalarında “Argonautika” adlı eseriyle Rodoslu Apollonios verirken, Antik Yunan’da da bu efsaneyi yazan kişi Euripides olmuştur. Efsaneye göre Medea, Iason’a çok aşıktır. Aşkı için ülkesini ve ailesini geride bırakarak Iason’a kaçar. Iason’un tek isteği altın postu ele geçirip tahta oturmaktır. Altın Post da Medea’nın ülkesindedir. Medea büyü yaparak altın postu Iason’a verir ve karşılığında kendisiyle evlenmek istediğini söyler. Ona aşık olmayan Iason yaptığı yardımın sonucunda onunla evlenmeyi kabul eder. Medea’nın babası ülkesinden kaçtığını fark edince kızının peşine adam yollar. Medea bu duruma tahammül edemez ve kardeşini parçalayıp denize atarak öldürür. Ülkesine dönen Iason’un ailesi ölmüştür. Altın Postu verse de tahta geçemez. Medea büyüleriyle ona elinden geldiğince yardım eder. Medea ile Iason evlendikten yıllar sonra Corinthus kralı kızını Iason ile evlendirmek ister. Iason da yıllar sonra tekrar tahta geçme düşüncesinin hevesiyle Medea’yı terk eder. İşte Euripides’in tragedyası da burada başlamaktadır.


(Anthony Frederick Augustus Sandys 186-68 yıllarında çizmiştir.)

Dev Lotr Testi

Medea kocası onu bırakıp gittiği için çok mutsuzdur. Ağlayıp, yakınır ve aşık oldığu Iason’a lanetler yağdırmaktadır. Kocasının başka bir kadını tercih etmesi yetmezmiş gibi Kreon onu ülkeden de  kovmak ister. Çünkü Medea’nın iyi bir büyücü olduğunu biliyordur ve intikam almaması için onu ülkeden uzaklaştırmak istemektedir. Kocasız kaldığı gibi ülkesiz de kalacak olmanın verdiği acıyla Medea, Kreon’dan gitmek için bir gün ister, işte o bir gün herkes için çok uzun ve acılı olacaktır. Medea, Iason’un evleneceği kadına düğün hediyesi olarak zehirli altın bir taç hazırlar ve çocuklarıyla götürtür. Gelin, hediye tacı büyük bir mutlulukla takar ve bu zehirli taç onu öldürür. Sonrasında Medea, Aegeus ile karşılaşır ve bu konuşmada Aegeus çocuğu olmadığı için çok mutsuz olduğundan bahseder. Medea erkeklerin çocuklarına çok değer verdiklerini bu konuşmada anlar ve kocasından intikam almak için iki çocuğunu da öldürür. Yaşanan bu üzücü olaylardan sonra Medea kaçmak ister. Iason odasına yaşananları öğrenip gelir. Büyük bir acı ve nefret duymaktadır. Bu odada son kez konuşurlar ve Medea Güneş tanrısının hediye ettiği arabayla bir daha dönmemek üzere oradan ayrılır.

Ah Zeus! Altının sahtesini gerçeğinden ayırmak için açık işaretler verirken bize, kalp olanları gerçeklerinden ayırmak üzere bir işaret koymayı neden düşünmedin erkeklerin bedenleri üzerine?”

(İngiliz ressam Evelyn De Morgan’ın fırçasından 1889 tarihli “Medea” tablosu)

Hikayesi milattan öncelere dayanan aşkın, nefretin, ve hırsın sonuna kadar işlendiği bu efsaneyi okumak isteyenlere sevgiyle.

[1] Vikipedi,Midia

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin