Bosna Hersek Sinemasından 10 Yapım

Sinema, her zaman değişip gelişen ve etrafındaki her şeyden etkilenen bir sanat dalı. Tabii ki bu etkiler ve değişimler de farklı sinema kültürlerinin doğmasına neden oluyor. Bu listemizde Bosna Hersek’e ait sinema kültüründen 10 yapımı derledim. Filmlerde ülkenin tarihini, toplumsal sorunlarını ve yaşadığı zorlukları farklı perspektiflerden inceleyeceğiz. Listede Bosnalı yönetmenler tarafından ortaya konmuş filmlere yer vermeye çalıştım. İyi okumalar dilerim.

No Man’s Land

Bosna-Hersekli belgesel yapımcısı Danis Tanovic tarafından yazılıp yönetilen “No Man’s Land”, 1993 yılında Bosna Savaşı’nda iki düşman hattının arasındaki tarafsız bölgede terkedilmiş bir siperde sıkışan ve istemeseler bile işbirliği yapmak zorunda kalan Bosnalı ve Sırp askerlerin hikayesini anlatıyor.

Djeca (Çocuklar)

- Advertisement -

Yönetmen ve senaristliğini Aida Begiç‘in üstlendiği film, 1990 yıllarında Avrupa’nın ortasında gerçekleşen Bosna-Hersek Sırbistan savaşında anne ve babalarını kaybeden iki kardeşin, Rahime ve Nedim’in kendi mücadelelerini konu alıyor. 2012 Cannes Film Festivali’nde “Belirli Bir Bakış” bölümünde yarıştı ve Özel Ayırma ödülüne layık görüldü.

Snijeg (Kar)

Yugoslavya’yı paramparça eden savaş sona ermiştir. 1997 Bosna’sında Slavno adındaki zarar görmüş köyde bir grup insan savaşın şokunu hala atlatamamıştır. Hayal güçleri yüksek olan bu insanlar, kendilerine savaşta öldürülen ailelerinin hayatta olduğu bir dünya yaratmayı başarırlar. Kar zamanı yaklaşırken Alma adındaki genç bir kadın hayatta kalabilecekleri hatta zengin olabilecekleri bir yol bulduğunu düşünür. 2008 yapımı bu uzun metraj Aida Begiç filmi Cannes Film Festivali’nden ödül ile dönmüştür.

Saraybosna’da Ölüm

Birinci Dünya Savaşı’na yol açan suikastın 100. yılında Hotel Europe büyük bir etkinlik organize etmiştir. O gün yapılan TV yayını sırasında büyük tartışmalar alevlenirken aylardır maaş alamayan ve tam da o gün grev yapmaya karar veren otel çalışanları, müdürleri  tarafından “farklı” yöntemler ile engellenmeye çalışılırlar. Filmin altında ise Danis Tanovic‘in imzasını görüyoruz.

Go West

Yönetmen koltuğunda Ahmed Imamovic‘in oturduğu 2005 yapımı bir dram komedi filmi. Saraybosna’da yaşayıp Müslüman bir çellist olan Kenan ve sevgilisi Bosnalı bir Sırp olan Milan’ın sessizce ilişkilerini yaşadıkları bir dönemde savaşın çıkması ile bir karar vermek zorunda kalırlar. Birlikte Saraybosna’yı terk ederek batıya gideceklerdir ama bu karar her şey için bir başlangıçtır.

Cirkus Columbia

Bosna Hersek’te savaş yeni sonra ermiştir. Komunist rejim yıkılmış ve demokratik bir iktidar başa gelmiştir. Sürgünden dönen Divko Buntic sürüldüğü köyüne servetiyle beraber geri döner. Her şeyin para ile çözülebileceğine inanır fakat sürprizler için her zaman yer vardır. Balkanlar’a değişimin hakim olduğu dönemde Danis Tanovic romantik ve trajik bir aşk hikayesini bizlerle buluşturuyor.

Belvedere

Temmuz 1995’te Srebrenitsa Katliamı’nda 8300 kişi Sırplar tarafında katledilir. Bu soykırımdan kurtulan kadınlar 15 yılın ardından tek bir amaç gütmektedir: Soykırımda yitip giden sevdiklerinin kemiklerini bularak onları huzura kavuşturmak… Ahmed Imamovic‘in insanlığa ağır bir tokat indirdiği bu film müthiş bir etkiye sahip.

Never Leave Me

Her şeylerini kaybetmiş olan üç çocuğun yolları kesişerek hepsi aynı yetimhaneye düşer. Bundan sonra birbirleriyle çok güçlü bağlar kuracak olan İsa, Ahmet ve Motaz’ın bir hayali vardır. O yetimhaneyi terk edip kendilerine yeni bir hayat inşa edeceklerdir. Bize çok yakın bir coğrafyada ilerleyen 2018 yapımı filmin yönetmenliği ve senaristliği Aida Begiç’e ait.

Grbavica: Esma’nın Sırrı

Esma’nın on iki yaşında bir kızı vardır ve babasının öldüğünü sanmaktadır ancak bir gün okulda düzenlenen bir gezi için babasının ölüm kağıdı istenmektedir. İşte o anda sır perdesi aralanmaya başlayacaktır. Savaşın etkisinden ve yaşadığı gerçeklerden kurtulamamış bir annenin hikayesinin anlatıldığı filmin yönetmenliğini Jasmila Zbanic üstleniyor. 56. Berlin Film Festivali’nde “Altın Ayı” ödülünü kazanarak ilgi görmeyi başarmış bir yapım.

On The Path

Filmde, birbirlerini çok seven ve her engeli aşmak için çabalayan Luna ile Amar’ın hikayesi beyaz perdeye taşınmış. Amar içki problemi yüzünden işinden olur. Bundan sonra Amar yeni işi ile birlikte büyük bir değişime uğrar fakat Luna bu değişim karşısında sarsılır ve birbirlerine olan aşklarını sorgulamaya başlar. Jasmila Zbanic imzası taşıyan yapımda bir çiftin birbirlerine ne kadar tutunabilecekleri sorusu sorulur.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...