Gece Modu

1. “Onun tılsımı ve kalkanı, söylemediği sözlerdi.”     (s.33)

2. “Parminder ani ölümlerden nefret ederdi. Çoğu insan günbegün eriyerek, yavaş yavaş ölmekten korksa da Parminder bunu rahatlatıcı bulurdu; işlerini düzene koyacak, vedalaşacak kadar zamanının olmasını istiyordu.”     (s.52)

3. “Ey akıl, dünya derin ve karanlık bir uçurumdur. Ölüm dört bir yandan ağını atar.”     (s.53)

4. “Zor olan şey, görkemli olan şey insanın kendisi olmasıydı, zalim ya da tehlikeli biri olsa bile; özelllikle de zalim ve tehlikeli biriyse. İnsanın hayvan olduğunu gizlememesi cesaret isterdi.”     (s.91)

5. “Bana inanmalarını istemiyorum, ben kendime inanamayacak kadar kötüyüm sanırım… Günün birinde kutsallaştırılmaktan ölesiye korkuyorum… Aziz olmak istemiyorum, budala olurum daha iyi… belki sahiden de budalayım…”     (s.93)

6. “Başka insanların varlığını kabul etmelisin. Gerçekliği değiştirebileceğini sanıyorsu, gerçeklik sen ne dersen odur sanıyorsun. Bizim de senin kadar gerçek olduğumuzu kabul etmelisin; kendinin Tanrı olmadığını kabul etmelisin.”     (s.107)

7. “Shirley geçmişin hiç bahsedilmezse silindiğine inanmayı yeğliyordu. Hatırlamayı reddediyordu.”     (s.139)

8. “Kucaklanmak öyle güzeldi ki. İlişkileri basit, sözsüz, rahatlatıcı hareketlerden ibaret olsa ne güzel olurdu. İnsanlar neden konuşmayı öğrenmişlerdi ki?”     (s.226)

9. “Sağduyu dediğin şey, insanların genellikle kendi önyargılarına verdikleri isimdir.”     (s.271)

10. “Kendisi ölse eksikliğinin toplumda o kadar hissedilmeyeceğini düşünüyor; düşündükçe de büyük bir yetersizlik hissine kapılıyordu. Mary’ye bakarken, bir insanın kalbinde derin bir boşluk bırakmamanın belki de daha iyi olduğunu düşündü.”     (s.325)

11. “W.B Yeats’in mısralarını yıllar önce okumuş ve çok doğru olduğunu düşünmüştü: ‘Sevginin kalbinde tarifsiz bir merhamet gizlidir.’ ”     (s.351)

12. “Seçim yapmak tehlikeliydi: Seçim yapınca diğer bütün seçeneklerden vazgeçmek zorunda kalıyordu insan.”     (s.516)

13. “Ama hangi yıldızların önceden sönmüş olduğunu bilmeye kim katlanabilir ki? diye düşündü gece göğüne gözlerini kırpıştırarak bakarken; hepsinin sönmüş olduğunu bilmeye katlanabilecek biri var mıdır?”     (s.562)

Doğan Kitap Yayınları 1. Baskı

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin