Blade of the Immortal (Ölümsüzün Kılıcı) – Kılıç Ustası ve Küçük Kız

Blade of the Immortal Uzak Doğu dövüş filmleri arasında özel bir yere sahip olmayı hak ediyor. Yönetmeni Takashi Miike, son dönemin en kaliteli samuray filmlerinden bir tanesini ortaya çıkarmış. Bir manga uyarlaması olarak çizgi roman ve sert gerçekçiliği başarılı bir şekilde birleştirmiş.

Filmde bol bol dövüş sahnesi var. Bu türün sevenlerini oldukça memnun edecektir. Kılıç ustalarının her biri başarılı şekilde ele alınmış. Tabi aksiyon filmlerine özgü mantıksızlar yok değil. Örneğin ok kullanarak rahatlıkla bitirilebilecek durumlar var. Bir kişiye yirmi kişinin saldırması normalken, ok ya da mızrak kullanımından kaçınılması göze batıyor. Üstelik sonradan öğreniyoruz ki ateşli silahları da varmış.

Açıkçası çok fazla kanlı sahnesi olan bir film. Bu yüzden izlemeye karar vermeden bunu göz önünde bulundurmalısınız. Bunun dışında genele hitap eden bir film diyebiliriz. Senaryosu ve dövüş sahneleri ile oldukça sürükleyici.

Hikaye Edo dönemindeki bir savaşçıyı anlatıyor. Kılıç ustası Manji, efendisi ve onun beş adamını öldürdükten sonra kız kardeşi ile birlikte kaçar. Başına konan ödülün peşinde olan bir haydut çetesi ile karşılaşması sonrası ise kız kardeşini kaybeder. Yaşamak için bir sebebi kalmayan Manji, ölmeyi dilerken gizemli bir ihtiyar ona kan kurtları aracılığıyla ölümsüzlük verir. Bu olaydan sonra Manji, sefil ve amaçsız bir yaşam sürmeye başlar.

- Advertisement -

Manji’nin bu yaşamı ailesi öldürülen Rin’in yardım istemeye gelmesiyle değişir. Rin, aynı ihtiyar tarafından Manji’ye gönderilmiştir. Kız kardeşine çok benzeyen bu kıza yardım etme ihtiyacı hisseder.

Blade of the Immortal sadece intikam hikayesi anlatmıyor. İyi ve kötü kavramlarını, duygusal kararlar ve intikam hırsını da sorguluyor. Hem Rin’in hem de Anotsu’nun intikam hırsıyla hareket etmesi de anlamlı bir kurguydu.

Filmin başrol oyuncusu, Manji rolünü oynayan, Takuya Kimura bezgin ve yorgun savaşçı hissini oldukça iyi şekilde veriyor. Ama beni asıl etkileyen Rin rolünü oynana Hana Sugisaki oldu. Genç bir oyuncu için çok zor olan bir role gayet başarılı şekilde hayat vermiş. Filmin duygusal yanını bu oyuncu öne çıkarmış.

Çekimler, senaryo ve kostümler hepsi birlikte oldukça etkileyici bir atmosfer oluştuyor. Eğer samuray filmlerini seviyorsanız bu filmi mutlaka izlemelisiniz. Dövüş, aksiyon, drama hepsini içeriyor.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Atiye 2. Sezon İncelemesi

Atiye, ilk açıklandığı günden beri merak uyandıran, oldukça ilgimizi çeken bir yapım olmayı başarmıştı. Atiye 2. sezon incelemesine başlamadan önce hem karakter gelişimlerini hem...