Birbirinden Etkileyici 10 Bilim Kurgu Filmi

Bilim kurgu filmleri yarattığı dünyalarıyla sinemaseverleri her zaman etkilemiştir. Bu yazıda yarattıkları distopik dünyalarıyla sizleri etkisi altına alacak on filmi listeledik. İyi okumalar!

1- Metropolis (1927) 

Döneminin en pahalı filmi olan Metropolis, Fritz Lang’in çektiği sessiz bir filmdir. Filmde insanlığı yeraltında makinelerle birlikte yaşayan işçiler ve yer üstünde rahat bir hayat süren topluluklar olarak ikiye ayrılmış şekilde görürüz. Başrollerini Brigitte Helm ve Gustav Fröhlich paylaşmaktadır.

- Advertisement -

2- Soylent Green (1973) 

Harry Harrison’ın, Make Room! Make Room! romanından uyarlanan Açlık filmi, Richard Fleischer tarafından beyaz perdeye aktarıldı. Film 2022 yılında artık mahvolan doğal kaynakların yerine gelen Soylent Green gıdasının ve şirket yetkilisi olan William R. Simonson’ın ölümünün araştırılmasıyla ortaya çıkan korkunç gerçekleri konu alan bir distopyadır. Filmde Charlton Heston, Edward G. Robinson ve Leigh Taylor rol almaktadır.

3- Close Encounters of the Third Kind (1977) 

Steven Spielberg’in yönetmen koltuğunda oturduğu Oscar’dan Bafta’ya kadar prestijli olarak görülen ödüle adaylığı bulunan filmin yedi tane ödülü bulunmaktadır. Filmde 400 Darbe’nin yönetmeni François Truffaut’ta boy göstermektedir.

4- Brazil (1985)

Kara komedi türünde olan bu bilim kurgu filmi, Terry Gilliam tarafından çekildi. Film döneminde En Özgün Senaryo Oscar’ına adaylığı bulunmaktadır. Sam Lowrey isimli kahraman hayattan kaçmanın yolunu sığındığı rüyalarında bulur. Yaşadığı evren ve hayalleri arasında gidip gelen Sam’i konu alan filmin başrollerinde Jonathan Pryce ve Kim Greist oynamaktadır.

5- Dark City (1998)

Alex Proyas tarafından beyaz perdeye aktarılan bu film John Murdoch adlı karakterin hafızasını kaybetmiş bir şekilde kendisi otel odasında bulmasıyla başlayan macerasını konu alan bu film başrollerinde Rufus Sewel ve Jennifer Connelly bulunmaktadır.

6- Minority Report (2002) 

Yönetmen koltuğunda Steven Spielberg’ün olduğu bu film Philip K. Dick’in kısa hikayesinden beyaz perdeye uyarlanmıştır. Özel bir polis birimi olan filmde polisler bir takım güçlere sahip olan kahinler ve teknolojisi sayesinde suçluları suçlarını işlemeden yakalamaktadır. Dedektif John Anderton’ın birden bire suçlu konuma gelerek bu işten kaçmasını konu alan filmin başrollerinde Tom Cruise, Colin Farrell ve Samantha Morton bulunmaktadır.

7-Super 8 (2011)

J. J. Abrams’ın hem yazıp hem yönettiği bu film 1979 yılında geçiyor. Özel bir kargoya gerçekleştirilen saldırı sonucu kargonun serbest kalmasıyla gelişen olayları anlatan filmde Elle Fanning, Joel Courtney gibi genç isimler yer alıyor.

8- Chronicle (2012)

Max Landis’in senaryosunu yazdığı yönetmenliğini Josh Trank’ın gerçekleştirdiği film üç lise öğrencisinin merakları sonucu kazandıkları güçleriyle eğlenmelerini ve tüm bunların sonuçlarını konu alıyor. Filmin başrolleri ise Dane DeHaan, Michael B. Jordan ve Alex Russell paylaşmaktadır.

9- Ex Machina (2014)

En İyi Görsel Efekt Oscar’ına sahip bu yapım bir Alex Garland filmidir. Yazılım uzmanı olan Caleb, gizemli CEO Nathan ve yapay zeka deneyi olan Ava’nın hikayesini izlediğimiz bu filmde Oscar Isaac, Alicia Vikander ve Domhnall Gleeson bulunmaktadır.

10- Upgrade (2018)

Senaristliğini ve yönetmenliğini Leigh Whannell’in yaptığı film Grey Trace adlı kahramanın belden aşağısının felç geçirmesi sonucu bir deney sonucu çip ile tekrardan yürümektedir. İntikam almak isteyen Grey’in hayatını konu alan filmde Logan Marshall-Green başrolü üstlenmektedir.

 

 

 

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Alanur Demirci
Alanur Demirci
Lux et Veritas

Must Read

Beyoğlu Sineması Kapılarını Yeniden Açıyor!

Hayatlarımızı yeni normalleşme sürecine göre devam ettirmeye başlamışken, artık yapılacak olan kültürel etkinliklerde yeni normalleşmelere dikkat ederek düzenlenmeye başlandı. Bu yeni normalleşmeye dikkat ederek...