Bir Varoluş Hikayesi: Unorthodox

Netflix yeni mini dizi olan Unorthodox’u geçtiğimiz günlerde yayınladı. Deborah Feldman’ın aynı adlı anısına dayanan dizi 4 bölümden oluşuyor ve vermek istediği tüm mesaj gayet net bir biçimde kısa sürede de olsa aktarılıyor.

Başrollerini Shira Haas ve Amit Rahav’ın paylaştığı dizide Shira izleyiciye gerçek bir oyunculuk şöleni yaşatıyor.

Unorthodox'a Konu Olan Komünitede Yaşayan Frieda Vizel, Dizinin ...

Bir Yahudi komünitesinde yaşayan Esty yaşadığı bu düzene hiçbir zaman alışamamış, kendini arayan bir genç kız. New York dışında herhangi bir yer görmeyen Esty kendisine uygun biriyle evlendiriliyor ve hayatı sorgulama süreci başlıyor.

- Advertisement -

Eşinin onu anlamaya çalıştığı sahnelere şahit olsak da en sonunda kendisinden çocuk sahibi olamayacağı düşüncesiyle boşanmak istendiğinde bunu kaldıramıyor. Kendisinden beklenen toplumsal ve dini yükümlülüklerin altında ezildiğini hissedip seneler evvel kendi komünitelerinden ayrılan annesinin yanına Almanya’ya gidiyor. Yahudilerin öldürüldüğü sokaklarda adeta kendini keşfedip özünü geçmişini ve geleceğini sorguluyor. Artık bambaşka bir süreç onu bekliyor.

Dizi Yahudi kültürünü aktarırken kadınların toplumdaki statüsünün yalnızca üremek üzerine kurulu olduğunu, varoluş nedenlerinin ataerkil düzende bir düzen sağlayıcı rolü üstlendiklerini ele alıyor. Kadınların şarkı söylemesini, saçlarını evlendikten sonra kazımasını emrediyor. Dizi hakkında “Yahudiliğin yanlış gösterildiği” konuşulsa da benzer hikayelerin varlığı konuyu güçlendiriyor.

Unorthodox | Netflix Resmi Sitesi

Bambaşka bir kültür ve yaşayış öyküsünü ele alan mini dizi yalnızca Esty’nin değil kendinizin de içsel yolculuğunuza eşlik etmenizi sağlıyor. Öğretilmiş bir hayatın yaşanmak istenen hayattan farklı olduğunu anlatan, sarsıcı bir dizi.

Anlatılmak istenenin anlatıldığını ve ikinci bir sezonun olmayacağını söyleseler de yoğun ilgi aksi bir durumun yaşanması için umut verici gözüküyor!

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Nazlı Yaren Atabey
Nazlı Yaren Atabey
"...gövdemde sonsuzluğun dilsiz ayini. tanrı kirpiklerinden yürüyordu canıma" -Söylenti Dergi Genel Yayın Yönetmeni-

Must Read

Tezer Özlü – Yaşamın Ucuna Yolculuk

  Bu kitap, yazarın Almanca kaleme aldığı "Auf dem Spur Eines Selbsmords" (Bir İntiharın İzinde) adıyla 1983 Marburg Yazın Ödülü'nü alan metnin Türkçesidir. Bu kitap...