Bir Tony Gatlif Filmi: Gadjo Dilo

“Bu film ne anlatıyor?” sorusuna; “çingeneleri anlatıyor” yanıtı verince gizli bir ön yargı yaratan film, izlediğinizde tüm o gizlenen ön yargılarınızı yıkıp sizi bambaşka bir dünyanın içine sokuyor. Bu ön yargının sebebi kötü bir insan olmak,hor görmek değil. Aslında bu ön yargıyı topluma aşılayan bu zamana kadar dizilerde, filmlerde, çingenelerin olduklarından farklı ve alt bir sınıfa itilerek muamele gördüğü anları belleklerimize kazımalarıdır. Film 1997 Fransa/Romanya ortak yapımı Tony Gatlif filmi. Film bizi başlarken bir müzik adına yolculuğa çıkan Stephane bu yolculuğunda hiç beklemediği şeylerle karşılaşacaktır. Babasından kalan ve Nora adında bir çingene şarkıcıya ait olduğunu düşündüğü bir ses kaydının peşinde, Romanya’nın bir köyüne gider. Gittiği yerde Izadore adlı bir çingene, tek kelime Romanca bilmeyen bu çılgın yabancıyı (gadjo dilo)  “benim Fransız adamım” der ve sahiplenir. Kendi evine köyüne doğru götürür. Etrafında olan biten her şeyi görmezden gelen Stephane’ın amacı ve tüm çabası babasından kalan o kasetteki Nora’yı bulmaktır. Yolu Sabina ile kesişene dek. Sabina köyün en güzel kızlarındandır. Terk eden eşi nedeniyle onunla aynı dili çat pat konuşabilmektedir. Bu tercümanlığı zamanla sohbetlerinin ilerlemesine yol açar. Bu maceraların sonunda aralarında unutulmaz hikayeler ve müziğe dair eşsiz bir tını kalır.

Film kış mevsiminde geçmesine rağmen son derece sıcacık bir havada şahane bir müzikle doludur. Filmdeki müzik ekibinin çaldığı şarkı ve filmde çaldığı sahneler anlatılmayacak kadar özel ve izlenesi…

Gerçek bir sanat eseri olarak nitelendireceğim filmde çalan şarkı “tutti frutti te kelas” olup dinlenesidir. Sizi alıp bambaşka yerlere götürecek olan filmin konusu kadar oyuncu seçimlerinin de ne kadar yerinde olduğunu söylememde yarar var. Film akıp giderken oyuncuların yarattığı şölen sizi fazlasıyla mutlu edecek.

Son olarak bir söylentiye göre de  filmde oynayan Fransız oyuncu Romain Duris film çekimleri sürerken bir çingene kıza aşık olmuştur. Bu olay üzerine yönetmen senaryoyu değiştirmiş ve bu aşk hikayesini eklemiştir.

- Advertisement -

Birçok hissi içinde barındıran filmi izlemenizi öneririm.

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Önceki İçerikHangi Şiirsin – TEST
Sonraki İçerikÜtopya Kitap İncelemesi
Nazlı Yaren Atabey
Nazlı Yaren Atabey
"...gövdemde sonsuzluğun dilsiz ayini. tanrı kirpiklerinden yürüyordu canıma" -Söylenti Dergi Genel Yayın Yönetmeni-

Must Read

Dönemine Damga Vurmuş Beş Usta Sanatçı

Pablo Picasso, Tarsila do Amaral, Salvador Dali, Frida Kahlo ve Remedios Varo'yu kapsayan beş usta sanatçıyı çocukluklarıyla, kariyerleri ve eserleriyle sizlere tanıttık. 1. Pablo Picasso Pablo...