Bir Rüyanın Notalara Dönüş Hikayesi: Everything I Wanted

Geçtiğimiz aylarda yapılan 62. Grammy Ödülleri‘nde 5 ayrı kategoride ödül alan ve aynı zamanda da “En İyi Yeni Sanatçı” ödülünü alarak  olarak tarihe geçen Billie Eilish’in “everything i wanted” şarkısının ardındaki hikâyeyi biliyor musunuz?

“I had a dream/ I got everything” sözleriyle şarkıya başlayan Eilish,  şu an sahip olduğu şöhreti anlatmak istediğini “Not what you’d think/ And if I’m being honest it might have been a nightmare” sözleri ile de aslında bu şöhretin sanıldığı kadar büyüleyici olmadığını söylüyor. Arabayla tam Golden Gate Köprüsü’nün yanından geçerken de “Thought I could fly/ So I stepped off the golden” sözlerini dile getiriyor. BBC1 Radio‘ya verdiği röportajda buradaki “golden” imgesinin Golden Gate Köprüsü‘nü temsil ettiğini ve rüyasında kendini bu köprüden aşağı attığını söylüyor. Hemen ardından gelen “Nobody cried/ Nobody even noticed/ I saw them standing right there/ Kinda thought they might care” sözleriyle de onun intiharını kimsenin umursamadığını ve aslında umursanacağını düşündüğünü anlatıyor. Röportajın devamında ise bu kısım hakkında “Rüyamda kendimi öldürdükten sonra kimsenin aslında umrunda olmadığımı, tüm yakın arkadaşlarımın ve birlikte çalıştığım insanların hakkımda ‘Zaten onu sevmiyorduk’ dediklerini; hayranlarımın internette hakkımda kötü şeyler yazdıklarını gördüm ve bunlar beni gerçekten darmadağın etti.” açıklamasında bulunmuş. Ayrıca yakın zamanlarda verdiği başka bir röportajda, bir iki sene öncesine kadar 17 yaşını göremeyeceğini düşündüğünü ve belli bir süredir mental hastalıklarla mücadele ettiğini de dile getirmişti.

 

- Advertisement -

“I had a dream/ I got everything I wanted/ But when I wake up, I see/ You with me” sözleriyle başlayan nakaratta ise abisi Finneas’tan bahsettiğini söylüyor, çünkü bu rüyadan uyandığında ilk olarak yanı başında abisi Finneas’ı görmüş. Şarkının “As long as I’m here/ No one can hurt you” ile devam eden kısmında ise Billie uyandıktan sonra Finneas’ın ona söylediği şeyleri dinliyoruz aslında. Az önce bahsettiğimiz röportajda ise bu kısım hakkında “Bu tarz rüyaları görüyor, bu tarz düşüncelere kapılıyorum fakat her ne olursa olsun Finneas hep yanımda oluyor, tabii aynısı onun için de geçerli.” ifadelerinde bulunmuş.

Şarkının en son kısmında ise kendine “If I knew it all then would I do it again?” sorusunu yöneltirken etrafında olan insanlar için de “If they knew what they said would go straight to my head/ What would they say instead?” sorusunu sorduğunu dinlerken aslında etrafta hakkında denilen şeyleri de ne kadar ciddiye aldığını ve bu durumun onu inanılmaz derecede etkilediğini anlamak çok zor değil.

KAYNAKÇA

https://www.popbuzz.com/music/artists/billie-eilish/news/everything-i-wanted-

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Must Read

Dönemine Damga Vurmuş Beş Usta Sanatçı

Pablo Picasso, Tarsila do Amaral, Salvador Dali, Frida Kahlo ve Remedios Varo'yu kapsayan beş usta sanatçıyı çocukluklarıyla, kariyerleri ve eserleriyle sizlere tanıttık. 1. Pablo Picasso Pablo...