Bir Rönesans Başyapıtı: Davud

Kafamda Davud’a dair bir görüntü yarattım ve Davud’a ait olmayan her şeyi mermerden attım.

Michelangelo

Michelangelo’nun bu düşüncesi çıkarmıştır ortaya Davud heykelini.

- Advertisement -

Mermere hayat veren Michelangelo 6 Mart 1475 yılında Caprese’de dünyaya gelmiştir. Ailesiyle küçük yaşta Floransa’ya taşınan Michelangelo 6 yaşında annesini kaybetmiştir. 13 yaşında, ünlü sanatçı Domenico Ghirlandoino’nun yanında eğitim almaya başlayarak hayat çizgisini sanat üzerine oturtmaya karar vermiştir.

Muazzam yeteneği sayesinde henüz 26 yaşındayken sanat alanına ölümsüz bir imza atarak ‘Kral Davud’ heykelini dünyaya kazandırmıştır.

Michelangelo üstün yeteneği ve sanata olan tutkusuyla tarihe adını altın harflerle kazımayı başarmış bir Rönesans dönemi heykeltıraşıdır. Sadece heykeltraş olmayan Michelangelo aynı zamanda bir şair, ressam ve mimardır. Ama kendini hep heykeltıraş olarak adlandırmıştır.

Yaşadığı dönemde Floransa şehir yönetiminin aldığı bir kararla o muazzam eserini ortaya çıkarmıştır.

Floransa şehir yönetimi Floransa katedralinin çatı hattını heykellerle donatmaya karar vermiştir. Bu konuda görevlendirdikleri kişi de Michelangelo’dur.

Davud heykeli ( Bilinen adıyla David) Michelangelo ‘nun en güzel imzası olarak bilinir. Sanatçı bu heykeli yapmaya karar verdiğinde yeteneğini bir kere daha konuşturmuş ve ilginç bir tercih yaparak eserine başlama kararı almıştır.

İki Heykeltıraşın Kullandığı Ancak Başarılı Olamadığı Mermer Blok Michelangelo’nun Ellerinde Şekillendi.

Davud heykelinin yapımında kullanılan mermer blok daha önce iki heykeltıraş tarafından kullanılan bir mermerdir. İşlenmesi zor olan mermer diğer iki heykeltıraş tarafından da yarım bırakılmıştır. İlk olarak Agostino Di Duccio bu mermeri kullanmak istemiştir. Ancak 10 yıl gibi bir sürede bile bu mermeri istediği şekle getirememiştir. İkinci olarak ise Antonio Rossellino aynı mermeri devralmıştır. Fakat yine mermer işlenememiş ve yarım bırakılmıştır. Hatta Rossellino üzerinde çalışılması çok zor bir mermer yorumunda bulunarak bu mermeri bırakmıştır.

Mermerin üçüncü sahibi ise Michelangelo’dur. Mermer blok Michelangelonun eline geçtiğinde yarım bırakmış şekilde kırk yıldır beklemektedir.

Beş Metre Uzunluğunda 5660 Kg Ağırlığında Devasa Bir Eser

Michelangelo, David (Davud) isimli eserini 1501 yılında ortaya çıkarmıştır. Yapımı 2 yıl süren heykel 5 metre uzunluğunda ve 5660 kg ağırlığındadır. Michelangelo’nun Davud heykeli İncil’deki, alnına kaya fırlatarak bir devi deviren David’in ta kendisidir.

Floransa’da Galleria Dell’accademia’da bulunan ve her yıl 8 milyon insanın ziyaret ettiği heykeli, Söylenti ekibinden biri olarak yakın zamanda yerinde görme fırsatı yakaladık. Floransa sokaklarında gezerken her yerde heykel ve mimari ön plana çıksa da Michelangelo’nun Davud heykeli ihtişamıyla büyüleyen sanat eserlerinin başında gelmektedir.

Kendine hayran bırakan detayları ve göz alıcı büyüklüğüyle müzenin içinde sayısız eser ve bölüm olmasının yanı sıra Davud’tan gözlerimizi alamadık.

Heykelin geçmişine ve yapıldığı döneme bakıldığında yapılmasındaki amaç Floransa şehir yönetiminin aldığı karar gibi görünse de asıl amaç şehre dini bir sembol oluşturmaktır. İlk etapta dini bir sembolden çok uzak gibi görünen heykel dikkatli şekilde bakıldığında İncil’deki bir hadiseyi resmetmektedir. Davud’un sol omzunda tuttuğu sapan Ve sağ elindeki taş İncil’deki korkunç dev ve Davud’un karşılaşma anının temsilidir. Heykelde bir başarı sonu çizilmemiş özellikle tam karşılaşma anı sembolize edilmiştir. Davud’un yüzündeki o gerginlik ve endişe çizgileri çok başarılı işlenmiştir.

Özgürlüğü ve Cumhuriyetçi Fikirleri Temsil Eden Politik Bir Figür

Michelangelo David’i bitirdiğinde Floransa şehir yönetimi heykele olan hayranlıkları sebebiyle David’i Floransa katedralinin çatı hattına koymaktan vazgeçmiştir. Bu muazzam eserin herkes tarafından görülecek bir yerde sergilenmesini istemiştir. Uzun tartışmalar sonucunda Floransa kentinin siyasi merkezi olan Piazza Della Signoria’ya konulması kararlaştırılmıştır. 40 kişi tarafından özenle taşınan heykel Palazza Vecchio’nun girişine yerleştirilmiştir.

Kısa sürede özgürlüğü ve cumhuriyetçi fikirleri temsil eden politik bir figür haline gelmiştir. Ancak kozmopolit yapıdan da nasibini almıştır.

Toplum önüne ilk çıkarıldığı yıl ve 1527 yılında iki kez politik protestolar sırasında hasar görmüştür. İkinci saldırıda David’in sol kolu üç parçaya ayrılmıştır.

Gördüğü hasarlar ve bulunduğu noktada hava koşullarından etkilenmesi sebebiyle 1873 yılında şu anda sergilendiği müzeye taşınması kararlaştırılmıştır. Ancak kopyası da taşındığı yere yerleştirilmiştir.

Şu anda Floransa’da Davud heykelini görmek istediğinizde size ilk yöneltilen soru “Orijinali mi? Kopyası mı ? Sorudur. Floransa kentinde iki adet David bulunmaktadır. Kopyası da orijinali kadar göz kamaştırıcıdır.

İstisna Yazarlara, istisna Zamanlara…

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Kübra Canbaz Akça
Kübra Canbaz Akça
İçimden sen geçiyorsun.. Yalnız Ve birden .. https://www.instagram.com/kubra_canbaz_istisna

Must Read

Dönemine Damga Vurmuş Beş Usta Sanatçı

Pablo Picasso, Tarsila do Amaral, Salvador Dali, Frida Kahlo ve Remedios Varo'yu kapsayan beş usta sanatçıyı çocukluklarıyla, kariyerleri ve eserleriyle sizlere tanıttık. 1. Pablo Picasso Pablo...