Gece Modu

Söylenti Dergi olarak yeni bir oluşuma imza atıyoruz! Katılmak istersen yukarıdaki resme tıkla; öykü, şiir, deneme, inceleme, çeviri, çizim ve röportajlar ile bize katkı sağla!The Umbrella Academy son zamanlarda epey ses getiren Netflix yapımlarından biri. Fakat bu ad size yabancı gelmeyebilir zira The Umbrella Academy, Gerard Way’in yazmış olduğu, Gabriel Ba’nın çizdiği ve Dark Horse Comics tarafından yayımlanan bir çizgi roman. Bu çizgi roman geçtiğimiz aylarda Netflix tarafından dizi olarak seyirciye sunuldu. Şimdi de bu diziyi biraz inceleyeceğiz.

umbrella academy ile ilgili görsel sonucu

1989 yılında dünya çapında aslında hamile bile olmayan kadınlar aniden doğurur ve dünyaya 43 bebek getirir. Ana karakterlerimizin babası ve aynı zamanda milyarder bir mucit olan Reginald Hargreeves, bu mucizevi bebeklerden 7 tanesini evlat edinir. Bu 7 çocuğun da kendine has süper güçleri vardır ve dünyayı kurtarma amacıyla eğitilirler. Böylece “Umbrella Academy” kurulmuş olur. 1 Numara Luther, 2 Numara Diego, 3 Numara Allison, 4 Numara Klaus ve 7 Numara Vanya, babalarının ani ölümü sebebiyle uzun yıllar sonra tekrar bir araya gelirler. Dizinin de başlangıç noktası bu toplanma. 6 Numara olarak bilenen Ben ölmüş olduğu için onu sadece Klaus ile birlikte görüyoruz. 5 Numara ise yıllardır kayıp olduğundan bu bir araya geliş anında onu görme şansımız da olmuyor.

umbrella academy scenes ile ilgili görsel sonucu

 

Diziye başlamadan önce yine klasik bir süper kahraman hikayesi izleyeceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Karakterlerin süper kahramanlık yönlerinden daha çok kişisel travmaları, babalarıyla olan ilişkilerinin karakterlerine etkileriyle ortaya çıkıyorlar. Dizinin akışı tek bir yönden gitmiyor yani klasik kahraman temalı diziler gibi sürekli bir aksiyon ve kovalamaca yok. Bu yönüyle bakıldığında aslında epey durağan bir dizi. Aynı zamanda dizi zamanda geri dönüşler üzerinden bizi karakterlerimizin çocukluğuna da götürüyor. Bu sayede, hem babalarıyla olan ilişkilerini hem de tüm akademiyi süper güçleri ile birlikte görebiliyoruz.

Ä°lgili resim

İlk bölümde uzun yıllardan sonra 5 Numara’nın aniden ortaya çıkışıyla onu da tanıma fırsatımız oluyor. Fakat yıllar önce ölmüş olan ve sadece Klaus sayesinde görebildiğimiz 6 Numara Ben hakkında süper gücü dışında pek de bir şey bilmiyoruz. Nasıl ve neden öldüğü sır konusu. Süper kahramanların içsel dünyasına odaklanmış bu dizide aslında en çok gördüğümüz ve psikolojisi en iyi yansıtılan Vanya karakteri. Vanya, süper güçleri olan 6 çocuk arasında “normal” olarak büyümüş ve hem kardeşleri hem de babası tarafından yine “normal” olduğu için dışlanmış bir karakter. Bu derin karaktere de Ellen Page’in hayat vermesi epey güzel olmuş zira kendisinin oyunculuğu harika.

umbrella academy scenes ile ilgili görsel sonucu

Dizinin ilk bölümü sizde merak uyandırıyor fakat ilerleyen bölümlerde akış epey yavaşlıyor. Öyle ki son bir kaç bölüme kadar durağan ve karakter odaklı gidiyor sadece. Fakat hakkını vermeliyiz ki yine de sonu kolay tahmin edilebilir değil ve sizi fazlasıyla şaşırtacak sahneler bulunuyor. Genelde durağan gitmesine karşın son bölümleriyle sizi tekrar kendisine bağlamayı başarıyor ve harika bir sezon finaliyle noktayı koyuyor. Kullanılan müzikler de bir o kadar harika diyebiliriz, özellikle Pogo karakteriyle görsel olarak da bir tatminlik söz konusu. Eğer hala izlemediyseniz bir şans vermenizi ve sabırla izlemenizi tavsiye ederim, gerçekten beğeneceğiniz bir dizi olabilir.

 

Dizinin müziklerine aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz;

https://open.spotify.com/playlist/4pkB7Eyaky2Rl9MZ0DCPib

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin