Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları

Gece Modu

Günümüzde savaşlar silahlardan çok ekonomi ile yapılmaktadır. Bu savaşların askerleri ise değişik bir isme sahiptirler : Ekonomik tetikçiler. Bu ismi kendisi de bir zamanlar ekonomik tetikçi olan John Perkins kendi yazdığı “Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları” adlı kitabında kullanmaktadır.
Günümüzde dünyada yaşayan insanların çok az bir kısmının serveti diğer tüm insanların servetini geçmektedir.Bu kişiler bu servetlerini daha da büyütmek ve korumak için değişik birçok yöntem kullanmaktadır. Bunlardan birisi de ekonomik tetikçiler yoluyla ülkeleri kandırmaktır. Bu ekonomik tetikçiler, herhangi bir şirketin bir temsilcisi olarak hedef ülkeye giderler. Gittikleri ülkenin başkanına normalde kâr sağlamayacak olmasına rağmen kâr edecekmiş gibi gözüken raporlar sunulur ve oranlar abartılır. Eğer gerekirse rüşvet de teklif edilir. Bunun sonucunda bunu kabul eden ülkelere otoyollar, limanlar, havayolları gibi para kazandırmayacak projeler sunulur. Bu projeler için IMF, Dünya Bankası gibi kredi alınabilecek kuruluşlardan kredi alınır. Projeler tamamlanınca raporlarda yazılan gelirlere ulaşamayan ülkeler borçlarını ödeyemez duruma gelir. Bunun sonucunda kaynaklarını, elektrik ve su gibi işletmeleri yabancı şirketlere satmak durumunda kalır. Daha sonra ekonomisi gittikçe kötüleşen hedef ülke ekonomik tetikçinin ülkesine bağımlı hale gelir. Durumu git gide kötüye giden halk kendini büyük şirketler için çok ucuza çalışır halde bulur.
Süreç uzun süredir bu şekilde devam ediyor ve zengin olan şirketler zenginleşmeye devam ederken sömürülen ülkeler de borçlanmaya devam ediyor. Bu ülkelerde torpil, rüşvet gibi olaylar arttığı için de refah ve huzur yok oluyor.
Bazı başkanlar ekonomik tetikçilere karşı çıkıp halkı için en iyisini seçmek isteyebiliyor. Bu başkanlar tehdit ve şantaj yöntemiyle kabul etmeye zorlanıyorlar. Gerekirse kaza süsü verilmiş suikastlara bile kurban gidebiliyorlar ya da halk gizlice örgütlendirilerek ve kaos ortamı yaratılarak darbe gibi olaylarla anlaşmaya hazır liderler başa getiriliyor.
Bu kitabı okuduğunuzda yukarıda yazılanları çok daha iyi anlayabilme  şansı yakalayacaksınız. Ayrıca günümüz dünyasında dönen olayları anlamanıza fazlasıyla yardımcı da olacaktır. Az sayıdaki insanın refahı için ülkelerin sömürülmesi ve halka zulüm yaşatılması konusunu bizzat bu olayların sorumlusu bir insanın ağzından duyup farklı hissetmek isteyenlere, sevgiyle.

CEVAP VER

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin