Bir Eğitimci Olarak Jean-Jacques Rousseau

Cenevreli filozof Jean-Jacques Rousseau 1712’de doğmuştur. Annesi henüz doğumundan sadece dokuz gün sonra enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybetmiştir. İlk talihsizliğim dediği bu olay onu hayatı boyunca derinden etkilemiştir. Babası saat tamircisi olan Jean-Jacques Rousseau babası ve teyzesiyle büyümüştür. Henüz 17 yaşındayken babasının Nyon’a yerleşmesi sonucu  Rousseau’yu kardeşine emanet etmiştir. Babası giderken teyzesini de götürmüştür. Daha sonra ortaya babasının teyzesiyle evlendiği ortaya çıkmıştır. Bir süre amcasının yanında yaşayan Jean-Jacques Rousseau evden kaçarak Cenevre’yi terk etmiştir. Jean-Jacques Rousseau’nun 5 çocuğu olmuştur ve her çocuğunu doğduktan sonra yetimhaneye terk etmiştir.

Jean-Jacques Rousseau bu karmaşık ve zorluklarla geçen çocukluk döneminden sonra evi terki sonrası bir çok ülkeyi dolaşmış, müzik hocalığı, sekreterlik, tercümanlık gibi işlerde bulunmuştur. Bütün yazdıklarımın en iyisi ve en önemlisi dediği eseri “Emile ya da Çocuk Eğitimi Üzerine” kitabını ise 1972’de yazmıştır. Bir bireyin en baştan nasıl yetiştirilmesi gerektiğine dair çeşitli önerilerle karşımıza çıkan Rousseau, bu önerilerini hayali bir çocuk üstüne kurgular. Özgürlüğün ve bireyselliğin önemli ölçüde işlendiği bu eser, insanın küçük yaşta aldığı terbiyeyle topluma dair mükemmel bir form olarak insanı ortaya çıkışına vurgu yapmaktadır. Bu terbiye doğadan ayrı düşünülemeyeceği gibi doğrudan doğruya doğayla ilintili olmak zorundadır. Rousseau, doğayla esasen tabiatı gereği insanın uyumlu ve iyi olduğuna dair bir inanç taşır. İnsanın bozulması yani ahlaki olarak aşınmasının belki de önemli ölçüde etkisi toplumsallaşmasının bir sonucudur. Rousseau eserinde bireyin doğayla olan bağını şu şekilde aktarır:

Doğal düzende bütün insanlar eşit olduğundan ,ortak eğilimleri de insanlık durumudur ve insan olmada iyi yetiştirilmiş biri bununla ilgili meslekleri de kötü yapamaz.Doğa onu insan olarak yaşamaya çağırır.Yaşamak benim ona öğretmek istediğim meslektir.
Mükemmel bireyin yetiştirilmesinin bir nevi önemli bir rehberi olan bu eserden bazı alıntılar:
  1. “Unutmayınız ki bir insan yaratmaya çalışan biri önce kendisini bir insan yapmalıdır; önereceği şeylere kendisinin örnek olması gerekir.”
  2. “Çocuğa bir gerçeği öğretmekten daha çok, her zaman gerçeği bulmak için nasıl davranması gerektiğini öğretmek daha önemlidir.”
  3. “Çocuğunuza iyi bir eğitim vermek istiyorsanız onu işlediği hatadan derhal kurtarmaktan vazgeçin.”
  4. “Nasihatları faydasız yapan nedenlerden birisi, seçim yapmadan herkese karşı kullanılmalarıdır.”
  5. “Aşkın verdiği mutluluğu evlilik hayatı boyunca sürdürmek mümkün olsaydı, cennet yeryüzünde olurdu.”
  6. “Yüz yıl sonra gerekenden yoksun kalmamak için, bugün gerekenden kendilerini yoksun bıraktıkça daha da üzücü bir hal alan delilik bu.”
  7. “Çocuklara kendi kendilerine daha iyi öğrenebilecekleri şeyleri öğretmek ve yalnız bizim öğretebileceğimiz şeyleri unutmak gibi öğretmeye ukalaca bir aşırı düşkünlüğümüz vardır.”
  8. “Hayal gücü bizi mutlu insanın yerine değil, daha çok mutsuz insanın yerine koyar.”
  9. “Başkasının mutsuzluğuna acımak için bu mutsuzluğu hissetmek değil, tanımak gerekir.”
  10. “Her zayıf, narin, korkak insanı doğa hep aynı yerde geçen bir yaşam sürmeye mahkûm eder.”

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Dostluğun Mektupları: Tezer Özlü’den Leyla Erbil’e Mektuplar

'Tezer Özlü ile iki konuda birbirimize söz vermiştik. İlki, evlilik kurumunu, kocaları, daha çok eşlerimizi anlatacak birer roman yazmaktı. İkinci sözümüz ise, mektuplarımızı yayımlamaktı.'  ...