Bir Dostluk Hikayesi : Okja

28 Haziran 2017’de Netflix üzerinden yayınlanan Okja, dizilerinin kalitesiyle kendini kanıtlayan Netflix’in film konusunda da bir o kadar başarılı olduğunu gösteren yapımlardan biri. Film, Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasında yarışacak filmler arasında yerini aldı fakat ne yazık ki ödül sahibi olamadı. Joon-ho Bong’un yönettiği filmde başrolde Mija karakteriyle Seo-Hyeon Ahn oynuyor. Yan roller de ise Tilda Swinton ve Jake Gyllenhaal gibi aşina olduğumuz ve başarılı oyuncular yer alıyor.

Filmin konusuna gelecek olursak;

Mirando Şirketinin CEO’su Lucy Mirando yeni projesinde çevreye az zarar veren fakat eti bol bir hayvan türü olan süper domuz üretmektedir. Fakat henüz hangi ortamda daha verimli yetişeceğini bilmediklerinden 26 farklı domuzu dünyanın 26 farklı yerine 10 yıl sonra tekrar test etmek üzere gönderirler. Tüm bunları filmin ilk sahnesinden öğreniyoruz. Ardından Güney Kore’nin dağlarında özgürce dolaşan Okja ile tanışıyoruz. Okja bu 26 domuzdan sadece biri. Mija’yla Okja’nın içimizi ısıtan dostluğunu Güney Kore’nin enfes manzarasıyla izliyoruz. Ne yazık ki bu dostluk uzun sürmüyor. Mirando Şirketi Okja’ya el koyuyor ve sonrasında Mija’nın Okja’yı kurtarmak için çırpınışını izliyoruz. Bu noktadan sonra film gıda endüstrisinin tüm çirkin yönlerini gözler önüne seriyor. Okja’nın Mirando şirketine adımını attıktan sonra yaşadığı tüm eziyetler, bize belki de her gün hiç düşünmeden tükettiğimiz etlerin tabağımıza ulaşana kadar hangi yollardan geçtiğini apaçık gösteriyor.

Hayvanları bir canlı olarak değil, sadece birer kazanç kaynağı olarak gören büyük şirketler eleştiriliyor filmde. Aynı zamanda veganlık ve vejetaryanlık felsefelerini de öne çıkarıyor denilebilir. Hatta film de karşımıza çıkan hayvanları koruyan örgütteki üyelerden birinin neredeyse hiç yemek yemediğini görüyoruz. Film hakkında yorum yapan çoğu insan da yaşam tarzını değiştirecek kadar etkilendiğini dile getirmiş.

- Advertisement -

Küçük bir kız çocuğunun bir hayvanla arasındaki bağı ve dostluğu kaybetmemek için verdiği mücadele gerçekten inanılmaz. Seyirciler olarak, Okja ile tanışıp onun doğada Mija’yla ne kadar özgür ve mutlu olduğunu gördükten sonra siz de Okja’yla bağ kurmuş gibi hissediyorsunuz. Ardından gıda sektörünün acımasız ellerinde kapana kısılmış, şiddete maruz kalan Okja’yı görmek ise sizi çok mutsuz edecek. Özellikle bir canlıyla aranızda bir bağ varsa izlerken gözyaşlarınıza hakim olamayabilirsiniz.

Bu film, tüm bu gıda sektörünü ve yaşam tarzınızı tekrar gözden geçirmek için çok iyi bir fırsat. Okja’yla mutlaka tanışmalısınız!

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

Avatar
Arşiv
Söylenti Dergi'de geçmiş zamanda yazar olan dostlarımızın eserleri bu hesapta arşivlenmektedir. Yazar onayı olduğu sürece kaynak göstererek kullanmak serbesttir.

Must Read

Dönemine Damga Vurmuş Beş Usta Sanatçı

Pablo Picasso, Tarsila do Amaral, Salvador Dali, Frida Kahlo ve Remedios Varo'yu kapsayan beş usta sanatçıyı çocukluklarıyla, kariyerleri ve eserleriyle sizlere tanıttık. 1. Pablo Picasso Pablo...