Bir Başkahramandan Fazlası “Başkomser Nevzat“

Başkomser Nevzat’ı, Ahmet Ümit’in başkahramanı olarak tanımlamak yanlış olmaz sanırım. Ahmet Ümit’in kitaplarının hepsini okumuş biri olarak Başkomser Nevzat dikkat çekmeyi başarıyor. Tabii ki Nevzat yalnız değil, yanında Komiser Ali ve Zeynep’te var. Bu iki komiser her ne kadar zıt görünseler de birbirine duydukları derin sevgi onları birleştiriyor. Balat’ta oturan Başkomserimiz kendi semtini ve emektar olarak adlandırdığı arabasını çok seviyor. Başkomser Nevzat’ın yani nam-ı diğer ‘Beyoğlu’nun En Güzel Abi’sinin’ bir çok cinayeti başarılı bir şekilde çözmesi onun ne kadar başarılı bir polis olduğunu gösteriyor.

Yeraltı dünyasında bulunan eski kabadayı Janti Cemal’in bazı dönemdeki yardımlarını da unutmamak gerekir. Ailesinin ölümü -spoiler- gerek arkadaşlarının işlediği cinayetlerden dolayı yüzü bir türlü gülmese de Evgenia ve evlat edindikleri Suriyeli küçük Azez imdadına yetişiyor. Evgenia’nın meyhanesi de cabası.

Ahmet Ümit kapağını grafiker Utku Lokumlu’nun hazırladığı bir çizgi roman versiyonu da mevcut. Nevzat Başkomser serisinin çizgi roman olarak da devam etmesi bu seriyi diğer serilerden ayırıp daha üst bir seviyeye taşıyor. Ahmet Ümit bu seri ile büyük bir başarı yakalamış ve ilerleyen zamanlarda da daha büyük başarılar yakalayacakmış gibi gözüküyor.

Sizlere tavsiye olarak Ahmet Ümit’in Başkomser Nevzat serisinden birkaç kitap önerisinde bulunuyoruz:

  1. İSTANBUL HATIRASI
  2. BEYOĞLU’NUN EN GÜZEL ABİSİ
  3. ŞEYTAN AYRINTIDA GİZLİDİR
  4. KIRLANGIÇ ÇIĞLIĞI
  5. AŞKIMIZ ESKİ BİR ROMAN
- Advertisement -

Çizgi roman sevenler için:

  1. Başkomser Nevzat: Çiçekçinin Ölüm
  2. Başkomser Nevzat: Tapınak Fahişeleri
  3. Başkomser Nevzat: Davulcu Davut’u Kim Öldürdü

Yorum Yap

Yorum girişi yapınız.
Adınızı girin

HamithanHayta
HamithanHayta
Adana Anadolu Lisesi'nden genç bir arkadaş

Must Read

Tezer Özlü – Yaşamın Ucuna Yolculuk

  Bu kitap, yazarın Almanca kaleme aldığı "Auf dem Spur Eines Selbsmords" (Bir İntiharın İzinde) adıyla 1983 Marburg Yazın Ödülü'nü alan metnin Türkçesidir. Bu kitap...